Koncept Kids Zwierzaki. Kooperacyjny Koncept dla dzieci. Recenzja

Pamiętacie Koncept? Gra kalamburowa bez mówienia. Świetny pomysł, choć nie dla każdego. W końcu wszystko musieliśmy przekazywać za pomocą ikonek i kosteczek. Oczywiście pomysł ciekawy, ale z pewnością dla starszych graczy (sugerowany wiek 10+). A co z dziećmi? Koncept Kids Zwierzaki to rozwiązanie właśnie dla najmłodszych graczy. Wiek na pudełku sugeruje, że mogą w nią grać nawet 4-latki. Czy tak jest rzeczywiście? I na ile udało się wykorzystać stary pomysł? 

Informacje o grze


Autor: Gaëtan Beaujannot, Alain Rivollet
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 4 – 12
Czas gry: ok. 30 minut
Wiek: od 4 lat
Cena: około 110 zł
Instrukcja

Zmiany, zmiany, zmiany…

Pierwszą nowością jest oczywiście wprowadzenie “tematu” gry. Poprzedni Koncept dotyczył wiedzy ogólnej i hasła były naprawdę różnorodne. Tym razem odgadywać będziemy jedynie zwierzęta. 

Kolejna nowość to wprowadzenie kooperacji. Wszyscy gracze starają się teraz doprowadzić do zwycięstwa. Nie ma drużyn, a im więcej odgadniętych haseł, tym lepiej. 

Co się jeszcze zmieniło?

 • Na planszy mamy zdecydowanie mniej symboli (ikon). Wszystko oczywiście jest dostosowane do młodszego gracza. 
 • No i … kosteczki zostały zamienione na ramki (proszę rzucić okiem na zdjęcia)

Zasady

W wersji dla młodszych (4+) wybieramy jednego gracza, który będzie odgadywał hasła. Może to być na przykład dorosły. Pozostali gracze (dzieci) wspólnie zaznaczają symbole, które wskazują na dane zwierzę. Wszystko znajduje się na planszy. Określać możemy środowisko naturalne, sposób poruszania, kolor, cechy szczególne, wielkość… W czasie zaznaczania gracze nic nie mówią (nie ma dodatkowych podpowiedzi).

Rozgrywka kończy się po 12 kartach – im więcej odgadniętych, tym większe zwycięstwo.

W wersji dla starszych (6+) wprowadzamy 3 zmiany:

 1. możemy wykorzystać trudniejsze zwierzęta (karty z czerwoną ramką)
 2. w tym wariancie jedna osoba zaznacza symbole, a pozostałe zgadują
 3. gracz, który zaznacza, wybiera jedną kartę z 2.

Wykonanie

Linia Koncept została utrzymana – i tutaj mamy charakterystyczną białą kolorystykę. Ikonografia również przypomina starszego brata.

W pudełku mamy ciekawie zaprojektowaną wypraskę na poszczególne elementy w kształcie łapy zwierzęcia

Wprowadzenie ramek to bardzo dobry pomysł: nie ma ryzyka, że kosteczki się gdzieś pogubią albo przypadkiem znajdą się z buzi naszych dzieci. 

Sama plansza jest spora i czytelna, ikony wyraźne i dość jednoznaczne. 

Mamy tu także podstawkę na kartę (dla osoby/grupy zgadującej). 

Wszystko na pozór świetnie, ale… :

 • karty są tragicznej jakości
  1. są tak cienkie, że prześwituje przez nich światło – wkładamy kartę w podstawkę, a przy dobrym świetle wszystko widać z drugiej strony !!!
  2. są tak cienkie, że po dosłownie kilku rozgrywkach widać wszystkie zagięcia, a przecież gra jest przeznaczona dla dzieci (od 4 lat) – zdarza się przecież często, że dzieci z nerwów zagną jakąś kartę lub mniej delikatnie wyjmą z podstawki; chwila i wszystko będzie na nich widać
 • nie otrzymujemy nigdzie wytłumaczenia poszczególnych symboli na planszy tak jak było to w poprzedniej wersji (link); przed rozgrywką musimy więc wytłumaczyć dzieciom, co wszystkie oznaczają, a przy kilku określić nawet wspólną wersję (co znaczy, że zwierzę jest bardzo duże albo że jest bardzo szybkie)
  Nie wszystko jest tak jasne, jak mogłoby się wydawać. 
 • nie ma nigdzie wykazu wszystkich zwierząt na kartach (ilustracje nie są też podpisane) – czasem po prostu nie wiemy, czy odpowiedź jest poprawna; niektóre ilustracje są oczywiste, ale przy trudniejszych gatunkach jest trochę inaczej…

Wrażenia

Po kilkunastu rozgrywkach w Koncept Kids Zwierzaki mam trochę mieszane uczucia. 

 1. Walor edukacyjny. Z całą pewnością możemy poznać tu zwierzęta. Jeśli jednak dziecko nie wie, co jest na karcie, a ma to pokazać, to po prostu wprowadzi innych w błąd. A może się to zdarzyć nawet i u starszych dzieci. Dodatkowo brak opisu zwierząt i ich cech to jakieś nieporozumienie. 
  Przypomina mi się tutaj seria Czy wiesz, który zwierz…? gdzie pomimo małych wymiarów, mamy dokładnie wszystkie informacje. Tam walor edukacyjny jest niekwestionowany. Tu… trochę brak mi słów…
 2. Nieszczęsne karty i ich jakość. Nie będę się tu dodatkowo rozpisywał, ale już po kilku rozgrywkach i zauważeniu wszystkich mankamentów po prostu opadły mi ręce. Zwłaszcza jak sprawdziłem cenę sklepową…
 3. Z drugiej strony mamy tu całkiem sympatyczną grę rodzinną. Kooperacja sprawdza się tu świetnie. Wszyscy współpracują i wspólnie wygrywają. 
 4. Do tego mamy całkiem przyzwoity czas rozgrywki i dość dużo kart (110)

Oba warianty są rzeczywiście dostosowane do wieku. Młodsze dzieci mogą mieć problem z samodzielnym określeniem wszystkich cech zwierząt, więc początkowo dobrze im w tym pomóc. Starsze chętnie zrobią to same. Dodatkowo fanom przyrody można od razu zaserwować karty z trudnymi zwierzętami (czerwone ramki) – często może się to okazać sporym wyzwaniem. 

Teoretycznie tytuł jest przeznaczony dla grupy od 4 graczy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzać rozgrywki i we 2 osoby. Skoro mamy kooperację, to nie ma to większego znaczenia. Wtedy jedna osoba zaznacza, a druga zgaduje. Oczywiście polecam też rozgrywki wieloosobowe. Cała rodzina może wtedy siąść i zgadywać. Maksymalna liczba graczy też jest trochę sztuczna – skoro wspólnie zgadujemy, to może być i więcej osób. Ważne, by wszyscy widzieli planszę. 

Pomimo pewnych uchybień wydawniczych nie uważam, że Koncept Kids Zwierzaki są złą pozycją. Z pewnością problematyczne zwierzęta czy nie do końca precyzyjne ikony mogą być wyjaśnione przez rodziców. Na początek to oni powinni czuwać nad przebiegiem zabawy. Z czasem może się okazać, że dzieci będą w stanie grać bez pomocy. Szkoda, że sama gra nie do końca daje nam zaplecze edukacyjne (brak informacji o zwierzętach), ale z pewnością zainspiruje do poszukiwań. Może nawet do sięgnięcia po jakąś książkę. Docenić należy także charakter kooperacyjny. W rozgrywkach rodzinnych z pewnością wyrównuje w ten sposób szanse – możemy pomagać sobie nawzajem i pewnie nawet podpowiedzi mogą być wybaczone

Podsumowanie

Idea Koncept Kids Zwierzaki zdecydowanie mi się podoba. Kooperacja, zwierzęta… Do tego jeszcze nowa wersja Konceptu. Wszystko powinno śmigać. A jednak… Mamy tu parę poważnych uchybień. Słabe karty, niewytłumaczone symbole, brak podpisów i informacji o poszczególnych zwierzętach… Nie wiem, czy da się przejść wobec tego obojętnie i grać bez problemu. Dla mnie są to wady. Szkoda, że zdarzają się takiemu wydawcy jak Rebel

Nie twierdzę jednak, że obecne wydanie jest niegrywalne. Po prostu jest momentami utrudnione. Kooperacja działa, zaznaczanie symboli i zgadywanie wzbudza u dzieci emocje. Jest ciekawie, jest możliwość porozmawiania o ulubionych zwierzętach. Sama gra będzie ciekawa do pewnego momentu. Starsze dzieci (10-11 lat) ograne z tytułem nie zawsze będą chciały siąść do niego kolejny raz. Może się on po prostu okazać za prosty. Jednak dla młodszych tytuł powinien okazać się adekwatny. 

Rebel – dziękujemy za materiały promocyjne

Plusy
 • ciekawy temat
 • kooperacja
 • wariant dla młodszych i starszych dzieci
 • sympatyczne ilustracje
 • przemyślane rozwiązanie w postaci ramek zamiast małych kosteczek
Minusy
 • bardzo słabej jakości karty (prześwitujące i okropnie cienkie) często uniemożliwiają czystą grę
 • brak informacji o zwierzętach (karty nie są nawet podpisane)
 • brak objaśnienia ikon znajdujących się na planszy

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Komentarz do oceny: Po poprawieniu jakości kart, wprowadzeniu wykazu ikon, nazw zwierząt i podstawowych informacjach o nich ocena wzrosłaby o 1. 

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Game Details
NameConcept Kids: Animals (2018)
ZłożonośćLight [1.23]
BGG Ranking2848 [7.08]
Player Count (Recommended)2-12 (2-7)
Projektant/ProjektanciGaëtan Beaujannot and Alain Rivollet
GrafikaÉric Azagury
WydawcaRepos Production, Asmodee, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Rebel Sp. z o.o. and Rozum
MechanizmyCommunication Limits and Cooperative Game
Łukasz Hapka