Spinderella – uciekaj mrówko! Recenzja

Roberto Fraga to autor znany, ale w pewnej specyficznej niszy. Można o nim mówić jako o mistrzu gier nietypowych, nietuzinkowych. Często można znaleźć określenie, że to autor gier dla dzieci. I w jednym i w drugim jest trochę prawdy. Z pewnością niektóre jego pomysły mogą szokować, ale nie można mu odmówić kreatywności i oryginalności.

Tak jest też i tym razem. Spinderella to gra tocząca się jakby w dwóch płaszczyznach. Mamy tu dwa poziomy: pająków i mrówek. Te ostatnie chcą jak najszybciej dotrzeć do mety, ale do akcji wkracza pajęcze rodzeństwo: Peter, Parker (!) i ich ukochana siostra Spinderella.

Gra to z jednej strony wyścig, gdzie jednak nie zapominamy o możliwości przeszkadzania innym przez umiejętny ruch pająkami.

Jak to jednak działa? W jaki sposób pająki łapią mrówki? Przekonajmy się.

Informacje o grze

Autor: Roberto Fraga
Wydawnictwo: Zoch Spiele
Liczba graczy: 2 – 4
Czas gry: ok. 20 minut
Wiek: od 6 lat
Cena: około 90 zł

Wykonanie

Za ilustracje w grze odpowiada dość znana Doris Matthäus (El Grande, Carcassonne, Elfenland czy Smoczy skarb). Mi osobiście jej styl zawsze pasował właśnie w grach dla dzieci. I tak prosto z okładki witają nas trzy pająki, a także mrówki. Wewnątrz pudełka znajdziemy też dwustronną planszę w podobnym stylu.

Główny mechanizm gry to wyścig naszych mrówek (które są sterowane kostkami). Jednak to nie wszystko. Na drugim poziomie (górnej planszy) znajdują się 2 pająki, które poruszają się na zupełnie innej zasadzie niż mrówki. Pająki te za pomocą specjalnej linki są połączone ze Spinderellą, która wisi pomiędzy planszami. Mamy tu oczywiście magnesy: w pająkach, a także w mrówkach.

Z początku wydaje się to dziwne. Pewnie pierwsze złożenie całości może nastręczać trochę problemów. Warto, żeby zajęła się tym osoba dorosła. Gdy już się to uda, wszystko wydaje się jasne.

Górna plansza stoi na specjalnych plastikowych kolumnach. Po założeniu mamy jeszcze specjalne zaczepy, które dodatkowo zabezpieczają górną planszę. Wszystko trzyma się naprawdę świetnie i po kilku rozgrywkach z dziećmi w zasadzie nie mam obaw, że coś tutaj nie wytrzyma.

Sama plansza jest również dość gruba, pionki mrówek – wytrzymałe. Szczególnie potężnie (i złowieszczo) wygląda tytułowa Spinderella wisząca nad planszą. :) 

Zasady

Zadaniem graczy jest doprowadzenie jako pierwszy wszystkich swoich mrówek do mety. Każdy ma ich dokładnie 3. W swoim ruchu wykonujemy rzut 3 kostkami (zieloną, brązową i czarną) i w zależności od symbolu na zielonej kostce wykonujemy następujące akcje:

 • symbol mrówki – patrzymy wówczas na wynik na brązowej kostce – o tyle właśnie możemy przesunąć jedną z naszych mrówek
 • symbol pająka – patrzymy na liczbę oczek na czarnej kostce – o tyle przesuwamy pająki na górnej planszy, a przez to sterujemy wiszącą Spinderellą; jeśli uda nam się złapać jakąś mrówkę, wówczas trafia ona na start, a my mamy dodatkowy ruch naszą mrówką (liczbę oczek wskazuje oczywiście brązowa kostka)
 • symbol liścia – wykonujemy 2 czynności:
  1. ruch pająkami (wg czarnej kostki) lub mrówką (wg brązowej kostki)
  2. przesunięcie pnia na pole, gdzie mamy 1 lub 2 mrówki – pień przesuwamy przed lub po ruchu (1.)

Zasady ruchu:

 • na jednym polu może znaleźć się wiele mrówek
 • gdy kolejna mrówka wchodzi na pole, gdzie jest już przynajmniej jedna, wchodzi na nią
 • przy przesuwaniu się “dolna” mrówka zabiera ze sobą wszystkie siedzące na niej
 • gdy mrówka wchodzi na pole z pniem, wspina się na jego “górę”

Dwie strony planszy

W grze mamy możliwość wyboru jednej ze stron planszy. W zależności od tego skracamy lub wydłużamy rozgrywkę. Jedna strona ma bowiem tor składający się z 10 pól do pokonania, gdy po drugiej stronie tych pól jest aż 15.

Wrażenia

Skoro są tu pająki i do tego można nimi sterować, od początku nastawiałem się na negatywną interakcję. Oczywiście dzieci początkowo niekoniecznie chciały z niej korzystać, ale okazuje się, że skoro gra daje takie możliwości, a do tego premiuje takie posunięcia, to czemu by nie skorzystać. Szczególnie atrakcyjne jest tu właśnie łapanie pająkami mrówek przeciwników. Nie dość, że wracają one na start, to jeszcze pozwala nam to na dodatkowy ruch. 

Sama gra jest w zasadzie dość prosta. Rzut kostką plus ewentualny ruch. Najwięcej kombinowania jest tu oczywiście przy ruchu pająkami. Są one umieszczone na siatce i z początku nie zawsze jest jasne, jak trzeba je ustawić, by złapały mrówkę z dołu. Gdyby nie to minimalny wiek graczy mógłby być niższy, a tak na pudełku mamy 6+ i w większości przypadków będzie to zgodne z rzeczywistością.

Spinderella uzyskała kilka nagród, w tym prestiżową Kinderspiel des Jahres (w 2015). Nie ma się co dziwić, gdyż gra jest naprawdę wyjątkowo atrakcyjna i wciągająca. Dodatkowego dreszczyku emocji dodają pająki, które zmieniają beztroski wyścig w momentami bezwzględną łapankę.

Gra się w nią najlepiej w 3 osoby. Mamy wtedy wystarczająco ciasno na planszy, a przy tym rozgrywka się nie przeciąga i gracze nie czekają zbyt długo na swój ruch (co w przypadku dzieci ma spore znaczenie). Można się też wtedy pokusić o dłuższą trasę wyścigu.

Podsumowanie

Spinderella nie jest taka miła i sympatyczna jak mogłoby się wydawać. Pomimo przyjaznych ilustracji w czasie gry na nasze mróweczki czaić się będą bezwzględne pająki. Przeciwnicy z pewnością wykorzystają każdą okazję, by zawrócić nas do startu. 

Mi osobiście tytuł się spodobał. Wśród moich dzieci zdania są podzielone. Okazuje się, że nie wszystkie przepadają aż za tak mocną interakcją. Jednak oprócz pająków mamy tu też dość ciekawą możliwość współpracy, gdy jedna mrówka wchodzi na drugą. 

Do tego wszystkiego warto na koniec dodać o dość mozolnym rozkładaniu i składaniu gry. 

Mimo wszystko grę polecam. Jest tu zdecydowanie więcej do pokombinowania niż w przypadku Gnaj robaczku! Tak więc z pewnością cała rodzina może się tu zebrać za stołem i popróbować szczęścia w zawodach mrówek.

Plusy
 • oryginalny pomysł i temat
 • ciekawe podejście do trochę oklepanego motywu wyścigu
 • wykorzystanie magnesów
 • dwupoziomowa plansza
 • pomimo prostoty trochę możliwości do pokombinowania
Plusy / minusy
 • negatywna interakcja (łapanie pająkami mrówek)
Minusy
 • dość mozolne składanie i rozkładanie gry

Ocena: 4 out of 5 stars (4 / 5)

Dziękujemy polskiemu dystrybutorowi Simba Toys Polska za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Game Details
NameSpinderella (2015)
ZłożonośćLight [1.19]
BGG Ranking3178 [6.48]
Liczba graczy2-4
Projektant/ProjektanciRoberto Fraga
GrafikaDoris Matthäus
WydawcaDevir, Gigamic, Simba Toys, Swan Panasia Co., Ltd. and Zoch Verlag
MechanizmyRace, Roll / Spin and Move and Three Dimensional Movement
Łukasz Hapka