Dice Brewing – unboxing

IMG_1818Tuż po Essen położyliśmy nasze brudne łapki na jednym z pierwszych egzemplarzy Dice Brewing – gry, która zajęła 50-te miejsce na Buzz Feedzie BoardGameGeeka. Najpierw prezentujemy wam unboxing całego pudełeczka. Recenzja przyjdzie później!

Pierwsze spojrzenie na pudełko ukazuje nam wszystkie postaci, jakimi mamy możliwość grać. Zajęte są one wszystkim tym, co możemy podczas rozgrywki wykonywać. Pudełko jest solidne, średniego formatu. Kolorystycznie dość ciemne, ale pasujące i klimatyczne.IMG_1820
Z drugiej strony mamy zaprezentowaną zawartość pudełka i standardowy, krótki opis. Są też oczywiście loga patronów – w tym i nasze!

IMG_1821
Otwórzmy więc wieko! Na wierzchu wita nas woreczek z minidodatkiem, katalog gier różnych, polskich wydawnictw oraz plansze graczy (również do kupienia poza grą podstawową). Muszę zaznaczyć, że katalog został wydany specjalnie na Essen i nie mogę obiecać, że w każdym pudełku go znajdziecie. Już nie mogę się doczekać zajrzenia głębiej!

IMG_1822
Jak widać plansze graczy różnią się portretami postaci (jest jedna kobieta). Całość ma wyraźnie wydzielone obszary na żetony oraz nadrukowaną kartę magazynu (dolny, lewy róg). “Drewniany” środek może być miejscem na planszę gracza, lub na pulę kości.

IMG_1824
Warto wspomnieć, że po jednej stronie maty mają tylko miejsca na konkretne elementy gry, a z drugiej dodatkowe cechy każdego z graczy. Widać niewielkie ikony na dole “drewnianej” części. Każda z czterech postaci posiada oczywiście inną cechę. Zwolennicy mniejszego zróżnicowania mogą oczywiście grać stroną bez zdolności.

IMG_1825
Idźmy dalej. Instrukcja w trzech językach (polski, angielski i niemiecki) wygląda bardzo estetycznie. Przypomina prawdziwy almanach zasad piwowarstwa w skórzanej oprawie. O wnętrzu porozmawiamy w recenzji, ale jest bardzo przejrzysta. Zasady poparte są wieloma ilustracjami konkretnych elementów i opisane z odpowiednimi przykładami.

IMG_1827
Oprócz kilku pustych woreczków strunowych znajdziemy też trzy pełne. W jednym wspomniane wcześniej karty dodatkowe, w drugim spora ilość kości w czterech kolorach (kości zwyczajne – bez fajerwerków) i w trzecim cztery, drewniane, zielone kosteczki. Nie są to elementy wymagające szerszego omówienia. Są solidne i poprawnie wykonane.

IMG_1828
Właściwe karty umieszczono w białym tuckboxie. Będzie on niewystarczający po zakoszulkowaniu kart, ale póki co spełnia swój cel. Po otwarciu pudełeczka wypada kilka rodzajów kart. Ich faktura jest lekko hmm chropowata. Przypominają niejedne klasyczne karty do gry. Już wiem! Najbardziej przypominają mi karty do Fasolek. Krótko mówiąc: nawet bez koszulek na pewno przeżyją wiele partii.

IMG_1829
IMG_1831
Karty kolejno, to:
karty pomocy graczy (które na zdjęciu są po niemiecku, ale w grze znajdziemy je w trzech językach, takich samych jak instrukcje), mające na celu stałe informowanie o kolejności tur, a także wyjaśnienie symboli na żetonach;

IMG_1834
karty magazynów, które stają się zbędne jeśli gramy z użyciem mat;

IMG_1835
karty receptur (z nazwami w języku angielskim) podzielone na zielone (do gier początkowych) i żółte rewersy (reszta receptur) – warto zauważyć podział na karcie receptury: górna część, to wymagania, środkowa – rysunek, dolna – usprawnienia receptury;

IMG_1836

IMG_1837

IMG_1838
i ostatnie karty targowiska i czarnego rynku, skąd będziemy nabywać dodatki do warzonego piwa i żetony akcji.

IMG_1839
Ostatnie dwie wymienione przeze mnie karty mają bardzo klimatyczne rewersy: alejka czarnego rynku zionie niebezpieczeństwem, a na targu chętnie kupiłoby się coś dobrego.

IMG_1840
W pudełku znajdziemy także plansze graczy. Wykonane z grubej tektury przedstawiają cztery obszary z możliwymi do wykonania akcjami. Wszystko przedstawione bardzo symbolicznie i wyraźnie. Dookoła plansz mamy tor punktów mistrzostwa danego gracza. Będziemy je oznaczać drewnianymi kostkami.

IMG_1832
No i oczywiście dwie wypraski z żetonami, które już w pudełku troszkę powypadały. Żetony składników są kolorowe i wyraźne. Żetony akcji troszkę brunatne i brązowe w barwach, ale nie przeszkadza to w ich czytelności. Monety są dwustronne (dwie różne wartości z każdej strony). Do tego żetony blokad akcji i żeton pierwszeństwa (będący jednocześnie żetonem pór roku).

IMG_1843
Na koniec pokażemy te dodatkowe karty (wydane w języku angielskim). Jedna z nich to gratisowa receptura przedstawiająca piwo “Pan Chmielik w Essen”. Reszta to dodatkowe akcje. Losujemy z nich 3 przed rozgrywką i kładziemy nad recepturami. Przez całą grę aktywują się one przy wykonywaniu konkretnych ruchów. Nie zdradzajmy jednak szczegółów przed recenzją!

IMG_1842
I to by było na tyle! Pięknie wykonane ilustracje zachęcają mnie do pierwszej gry. Nie mogę się doczekać. Turlać! Wybierać! Warzyć! Wygrywać!!!!

Mam nadzieję, że zachęciłem was do zainteresowania się tą pozycją. Wspierajmy polskie wydawnictwa zwłaszcza, że wytwarzają coraz lepsze produkty.

Dziękujemy wydawnictwu Board & Dice za przekazanie gry.

Maciej Matuszewski
zdjęcia: Agata Matuszewska

 

Game Details
NameDice Brewing (2014)
ComplexityMedium Light [2.42]
BGG Rank [User Rating]6125 [6.12]
Player Count2-4
Designer(s)Filip Głowacz and Ireneusz Huszcza
Artists(s)Piotr Uzdowski
Publisher(s)A-games (Board Game), Board&Dice and StuntKite Publishing
Mechanism(s)Card Drafting, Dice Rolling, Set Collection and Worker Placement
Maciej Matuszewski
Kontakt
Latest posts by Maciej Matuszewski (see all)