SPIEL 2013 – Jürgen Godlewski i jego gra Gipfelstürmer

Jürgen Godlewski nie miał daleko na targi SPIEL. Mieszka bowiem w Essen. W tym roku prezentował swoją pierwszą grę, którą nie tylko sam zaprojektował, ale też wydał, promuje i sprzedaje. Wszystko jednak wskazuje na to, że gra Der Gipfelstürmer (“Zdobywca szczytów”) już wkrótce zostanie wydana na szeroką skalę. Targi SPIEL to bowiem okazja nie tylko do poznania nowości, ale też do zobaczenia prototypów.

Na czym polega rozgrywka?

To gra wspinaczkowa. Każdy z graczy stara się dotrzeć swoimi alpinistami na szczyt góry. Gra składa się z dwóch faz. Najpierw budujemy sobie drogę na szczyt. W tym celu wykładamy na planszy drewniane klocki. Należy pamiętać o tym, że nowy klocek musi przylegać przynajmniej do jednego już leżącego. Po zakończeniu tego etapu, rozpoczynamy wspinaczkę. Mamy do wyboru jedną z trzech możliwości: przesuwamy się lub dobieramy kartę akcji lub zagrywamy kartę akcji. Niektóre karty akcji mogą nam sprzyjać, a dzięki innym możemy pokrzyżować plany przeciwników. Wygrywa osoba, która jako pierwsza doprowadzi swoich alpinistów na szczyt.

Dlaczego wybrałeś taki temat?

Bardzo lubię wspinaczkę górską. Chętnie spędzam czas na łonie natury.

Ile trwały prace nad grą?

Od pomysłu do gotowej gry – prawie pięć lat. Na początku testowali ją głównie moi znajomi. To oni motywowali mnie, by pokazać grę kolejnym osobom. Zacząłem jeździć z nią po różnych imprezach i targach. Dzięki temu zaczęły się kontaktować ze mną różne wydawnictwa.

Co znajdziemy w pudełku?

32 drewniane klocki, dwustronna drewniana plansza,14 kart akcji, 12 alpinistów i jedna kostka, Grafiki wykonał Jürgen Todtberg – znajomy autor komiksów.Czy od początku zakładałeś wykorzystanie drewnianych klocków?

Tak, chciałem zrobić przestrzenną grę, tak żeby gracze widzieli autentyczną górę.

Jak gra została przyjęta w Essen?

Bardzo dobrze. Przez cztery dni cały czas była testowana i sprzedawana. Osoby zainteresowane grą mogą ją również teraz kupić w promocyjnej cenie targowej 35 euro podając hasło “Messe Essen 2013”. Zamówienia można składać za pośrednictwem strony www.gipfelstuermer-spiel.de

Nad czym obecnie pracujesz?

Nad kolejnymi grami. Być może w przyszłym roku będę prezentować nowy tytuł. Teraz czekam na projekty grafik. Niestety więcej nie mogę jeszcze zdradzić.

Jak oceniasz tegoroczne targi?

Za każdym razem to świetna impreza. To okazja do spotkania znajomych oraz poznania nowych osób. Cieszę się również z usytuowania targów w innych halach.

Czy jakieś gry wzbudziły Twoje zainteresowanie?

W trakcie targów cały czas promowałem swoją grę. Wróciłem jednak do domu z nowymi planszówkami, ponieważ wraz z innymi autorami wymienialiśmy się grami. Mam na przykład Cosmic Empires, Steam Park, Serpents Tongue. Nie miałem jednak czasu by w nie zagrać.

Dziękuję za rozmowę.

Dominika Gorgosz