Gimnazjada 2013

Ponad 400 uczniów wzięło udział w eliminacjach do trzeciego Międzygimnazjalnego Turnieju Gier planszowych GIMNAZJADA 2013. 16 maja w Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzegu odbył się wielki finał. 

W turnieju uczestniczyły brzeskie gimnazja, a także szkoły ze Skarbimierza, Skorogoszczy, Bystrzycy Oławskiej, Kościerzyc oraz z Jelcza Laskowic. To już trzecia edycja tej imprezy. Z roku na rok zyskuje więcej fanów.

Gimnazjadę organizujemy w trakcie Dni otwartych w naszym zespole szkół – opowiada Beata Olszewska, nauczycielka matematyki. – Łączymy promocję naszej placówki z promocją nowoczesnych planszówek. Pomagają nam w turnieju uczniowie, którzy tłumaczą zasady oraz sędziują w trakcie rozgrywek.

Eliminacje przeprowadzane były w zgłoszonych szkołach, a w przypadku małych grup, przyjechały one 16 maja do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu. Do półfinału przeszły 24 osoby.

W eliminacjach uczniowie grali w trzy gry: logiczne Pentago, imprezowe Dobble i Timeline, czyli grę sprawdzającą ich wiedzę historyczną – tłumaczy Beata Olszewska. – Remisy rozstrzygaliśmy przy grze Pojedynek robotów.
Dla większości uczniów turniej był pierwszą okazją do zagrania w nowoczesne gry planszowe.

Mam młodszego brata i w każdy weekend gramy z nim w Chińczyka, czy Warcaby – opowiada Kasia Gądek z Jelcza Laskowic. – Pierwszy raz grałam w takie bardziej skomplikowane gry. Są one ciekawsze i można się przy nich dobrze bawić. Bardzo spodobało mi się Pentago.

Pentago przypadło do gustu jednak większej ilości osób.

Grało się bardzo przyjemnie – zapewnia Łukasz Kubisz Publicznego Gimnazjum numer 1 w Brzegu. – W ogóle te nowoczesne gry okazały się naprawdę interesujące.

Również nauczyciele, którzy przyjechali z uczniami, byli pod wrażeniem turnieju i planszówek.
Dzieci uczą się, że ciekawe są nie tylko te gry, które zawierają przemoc, ale również te, które rozwijają logiczne myślenie i przestrzenną wyobraźnię – zapewnia Artur Świerczyński, nauczyciel z Publicznego Gimnazjum numer 1 w Brzegu.

Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tym turnieju – dodaje Joanna Golemo z Zespołu Szkół w Bystrzycy. – W eliminacjach uczestniczyło trzydzieści osiem osób. W szkole też staramy się przynajmniej raz w miesiącu grać z gimnazjalistami. Również uczniowie szkół podstawowych poznają planszówki. Wykorzystujemy je na przykład na lekcjach matematyki. 

Do finału przeszły 4 osoby. W ostatnim etapie zagrały w Egizię. Wygrał Andrzej Chojnowski z gimnazjum numer 4 w Brzegu. Drugie miejsce zajął Michał Bujarski z gimnazjum w Bystrzycy. III miejsce zajął Jurek Bartosz z gimnazjum numer 3 w Brzegu, IV miejsce Maksymilian Jarońz gimnazjum numer 4 w Brzegu.

Zwycięzcy otrzymali gry planszowe ufundowane przez m.in. Egmont, Albi oraz Urząd Miasta w Brzegu w ramach programu profilaktyki i uzależnień: „Gry planszowe w walce z używkami” oraz puchary przygotowane przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu.

Dominika Gorgosz

Zdjęcia: DG oraz archiwum szkoły