Thorgal: Gra karciana – mechanika dwóch talii

Aktualnie na Kickstarterze trwa kampania tytułu Thorgal: Gra Karciana stworzonej przez zespół Lucrum Studio a my zaczynamy publikowanie, przygotowanych przez niego, polskich materiałów na temat tej karcianki. Grę wesprzeć możecie tutaj.

Dziś zagłębiamy się w jeden z najbardziej charakterystycznych i intrygujących aspektów Thorgala: Gry Karcianej — mechaniki dwóch talii. Często wspominamy o tym jako o atucie, a zatem wypadałoby, aby przedstawić temat szczegółowo.

Sercem naszej gry jest dualizm talii. Każda frakcja, tym samym każdy gracz, posiada zarówno swoją unikalną Talię Przeznaczenia, jak i Talię Zguby.

Gdy jesteś aktywnym graczem, kontrolujesz swoją Talię Przeznaczenia. Ta talia składa się z towarzyszy, kart wsparcia oraz wydarzeń, które będą kształtować losy twojej wyprawy. Równolegle, twoi przeciwnicy korzystać będą ze swoich Talii Zguby, aby zniweczyć wszelkie twe wysiłki.

Jednak gdy tura dobiega końca, następuje zmiana. Kolejna osoba staje się aktywnym graczem i przechodzi do działania ze swoją Talią Przeznaczenia. Oznacza to, że tym razem to ona będzie mierzyć się z kartami Zguby zagrywanymi przez przeciwników, a więc wszelkiego rodzaju przeszkodami, wrogami, bestiami i okrutnymi wyrokami samych bogów.

 

Spójrzmy na obrazek poniżej przedstawiający rozstawienie dla dwóch graczy:

W tej turze gracz Alf jest graczem Przeznaczenia (a zatem aktywnym graczem), grającym w tej turze karty ze swojej Talii Przeznaczenia, podczas gdy Bjorn, jest gotowy utrudnić mu grę za pomocą swojej Talii Zguby.

thorgal gra karciana lucrum games

Aby uczynić tę sytuację jeszcze klarowniejszą, zakryliśmy NIEAKTYWNE obszary gry i talie dla tej tury:

thorgal gra karciana lucrum games

Gracze są gotowi do rozegrania swojej pierwszej tury.

Tak wygląda sytuacja na koniec pierwszej tury:

thorgal gra karciana lucrum games

Alfowi udało się z sukcesem przeprowadzić wyprawę i zdobyć swoją pierwszą krainę. Na zakończenie pozostawił jedną kartę jako zasób — będzie mógł jej użyć w przyszłości, kiedy znów będzie pełnić rolę gracza Przeznaczenia.

 

Początek następnej tury:

thorgal gra karciana lucrum games

Teraz Bjorn jest graczem Przeznaczenia i dobiera oraz zagrywa karty z Talii Przeznaczenia, zaś Alf pełni rolę gracza Zguby i dobiera oraz zagrywa karty z Talii Zguby.

Po zakończeniu tej tury zamiana nastąpi ponownie.

Kolejne materiały o mechanice rozgrywki, już niedługo!

Lucrum Studio

 

 

Krzysztof Pilch
Latest posts by Krzysztof Pilch (see all)