Październikowe premiery i dodruki w Portal Games

Zapraszamy do zapoznania się z nadchodzącymi w tym miesiącu premierami Portal Games.

 

6.10 – premiera gry Basilica

Basilica gra planszowa - Portal Games

Basilica to reedycja kultowej gry autorstwa Łukasza M. Pogody (ORP Orzeł, Sawanna) z 2010 roku. We Florencji powstaje bazylika, jakiej świat dotąd nie widział. Pracuje nad nią nie jeden, ale aż dwóch architektów. Pierwszy otrzymał to zadanie od królowej, drugi — od biskupa diecezji. Który z nich zaprojektuje większy fragment świątyni, zdobywając tym samym sławę i bogactwo? W ten dwuosobowej, dynamicznej rozgrywce zetkniecie się z masą taktycznych rozwiązań i negatywnej interakcji. W swojej turze będziecie musieli wykonać trzy akcje, dokładając do planszy kolejne elementy Sklepienia, umieszczając pod nimi Budowniczych i wydając im różnego rodzaju rozkazy. Niejednokrotnie przeciwnik będzie mógł zapłacić, aby skopiować akcję gracza poza swoją turą, dlatego musicie umiejętnie planować każde posunięcie. W nowej edycji Basilici znajdziecie minidodatek — Festum Fatuorum, dodający do rozgrywki specjalne kafelki Bazyliki i żetony Ołtarza.

 

6.10 – premiera dodatku Gniew Latarni

Gniew Latarni gra planszowa - Portal GamesGniew Latarni to solowy dodatek do Osadników: Królestw Północy, kultowej strategicznej gry planszowej autorstwa Joanny Kijanki (Robinson Crusoe: Opowieści Niesamowite, Neuroshima HEX: Bestie). Rozszerzenie wprowadza do gry serię scenariuszy połączonych wspólną kampanią. Wcielisz się w doradcę imperatora wybranego klanu i zrobisz wszystko, aby na czas odbudować wspaniałą Świątynię Miłosiernych. Na drodze stanie ci jednak zakon z tajemniczym symbolem Latarni… Każdy z 15 scenariuszy posiada dwa możliwe zakończenia. Jeśli uda ci się zdobyć wymaganą liczbę punktów oraz spełnić wszystkie wyznaczone cele, wygrasz scenariusz i rozpoczniesz następny. Po przegraniu scenariusza także możesz kontynuować grę, ale uważaj: jeżeli przegrasz trzy scenariusze pod rząd, poniesiesz klęskę w całej kampanii… Gniew Latarni jest kompatybilny z innymi rozszerzeniami (z wyjątkiem klanu Saikoro i klanu Urvarta), dzięki czemu będziesz mógł wielokrotnie przejść kampanię, za każdym razem grając innym klanem.

 

 

13.10 – premiera gry Messina 1347

Messina gra planszowa - Portal GamesMessina 1347 to średniej ciężkości gra euro, która przeniesie was w czasy epidemii dżumy, kiedy arystokratyczne rody we włoskiej Messynie walczyły o przetrwanie, próbując jednocześnie zachować jak największe wpływy. Dzieło Vladimíra Suchý’ego (Podwodne Miasta, Praga Caput Regni) w innowacyjny sposób łączy z sobą wiele różnorodnych mechanik, takich jak zarządzanie robotnikami, tory postępu czy moderowanie planszy poprzez dokładanie kolejnych heksów. Podobnie jak w Pradze Caput Regni, tak i tutaj Suchý umiejętnie balansuje między zasadami euro gry, a zachowaniem fabularnej otoczki. Jako arystokratyczne rody będziecie starać się pomóc okolicznym mieszkańcom, osiedlając ich w pozamiejskich posiadłościach lub umieszczając w chatach kwarantannowych. Mnogość akcji do wykonania umożliwi wam postęp na trzech torach Kronik i zdobycie jak największej liczby punktów. Wygra ten z was, który położy największe zasługi dla pogrążonej w pladze czarnej śmierci Messyny. Gra, obok standardowej rozgrywki, oferuje także tryb solo oraz wariant asymetryczny.

 

 

20.10 – premiera Fotosynteza + dodatek W Blasku Księżyca

Fotosynteza Messina gra planszowa - Portal GamesFotosynteza to abstrakcyjna gra strategiczna autorstwa Hjalmara Hacha (The King’s Dilemma), laureata wielu prestiżowych nagród, w tym cyklu Golden Geek. W małym, pełnym życia lesie wiele gatunków drzew rywalizuje o dostęp do słońca. Pną się coraz wyżej i coraz głębiej zapuszczają korzenie. Kiedy obumrą, użyźnią glebę dla swoich następców… W grze każdy z was będzie dysponował własnym zestawem drzew. Na planszy lasu będziecie rywalizować o przestrzeń i dostęp do słońca dla waszych roślin. Tylko nasłonecznione drzewa zapewnią punkty, dlatego unikajcie cienia! W Fotosyntezie właściwie nie zetkniecie się z losowością — tutaj każdy ruch będzie wynikał z obmyślanej przez was strategii, będąc jednocześnie jawnym dla wszystkich przeciwników. Wykonywanie odpowiednich akcji w odpowiednim czasie oraz trafne decydowanie o wydaniu lub zachowaniu punktów Światła jest kluczem do sukcesu. Sadźcie drzewa, doglądajcie ich wzrostu i ścinajcie w odpowiednim czasie, otrzymując za to punkty zwycięstwa. Ten z was, który zdobędzie ich najwięcej, wygra!

Fotosynteza W blasku księżyca Messina gra planszowa - Portal GamesFotosynteza: w Blasku Księżyca to dodatek do Fotosyntezy – popularnej, abstrakcyjnej gry strategicznej autorstwa Hjalmara Hacha (The King’s Dilemma). W tym rozszerzeniu Księżyc dołącza do Słońca, aby dopełnić rytm życia w lesie. Zwierzęta czerpią energię z jego srebrzystego blasku, dzięki czemu będą mogły wykorzystać swoje zdolności. Blask Księżyca zaoferuje wam trzy nowe moduły rozgrywki — Księżyc i Zwierzęta Leśne, Pradawne Drzewo oraz Kamienie Księżycowe — każdego z nich będziecie mogli użyć oddzielnie lub połączyć w dowolnej kombinacji. W Fotosyntezie kluczowe było wykonywanie odpowiednich akcji w odpowiednim czasie i dostosowanie swoich decyzji do ruchów Słońca. W Blasku Księżyca nadal musicie o tym pamiętać,  jednocześnie biorąc pod uwagę mechanikę Księżyca i Zwierząt Leśnych. Właściwy moment do aktywowania ich zdolności będzie równie ważny jak to, gdzie ich użyjecie.

 

20.10 – dodruk dodatków do Zombicide: Mordercze Kruki i Strzelcy Szwendacze

Zombicide Czarna Plaga, Mordercze Kruki Messina gra planszowa - Portal GamesMordercze Kruki:

Przywykliśmy do kruków żyjących obok nas, najsprytniejszych padlinożerców zamieszkujących miasta i dzikie ostępy. Niektórzy spośród nas uznawali je za, na swój sposób, użyteczne, chociaż nikt nie ośmieliłby się powiedzieć tego na tyle głośno, by jakiś kapłan mógł go usłyszeć. “Diabelskie pomioty”, tak je nazywali. I jak się okazało, mieli rację: na nasze nieszczęście, kruki nie okazały się wystarczająco sprytne, by powstrzymać się przed żerowaniem na ciałach zarażonych. Mordercze Kruki, to wściekli drapieżcy, znajdujący siłę w stadnych polowaniach, ignorując przyziemne przeszkody w dotarciu do swojego kolejnego posiłku! Dodatek do gry Zombicide: Czarna Plaga – Mordercze Kruki wprowadza do gry 15 nowych figurek wrogów, które urozmaicą rozgrywkę i postawią przed graczami nowe wyzwania.

 

Strzelcy Szwendacze:

Zombicide Czarna Plaga, Stzrelcy Szwendacze Messina gra planszowa - Portal GamesPlaga zombie odziera zarażonych ze wszystkiego oprócz ich najgłębszych nawyków, zastępując wszystko inne żądzą zabijania. Nekromanci najwyraźniej próbują to wykorzystać do własnych celów: eksperymenty z infekcją doprowadziły do stworzenia nieumarłych strzelców z cielesnych powłok dawnych łuczników i myśliwych. To doświadczenie zniszczyło ich ciała, ale pozwoliło zachować umiejętności strzeleckie. No i teraz musimy stawić czoło kręcącym się po okolicy szwendaczom, uzbrojonym w broń dystansową i używającym jej z morderczą precyzją, gdy tylko nas dostrzegą. Co gorsza, nigdy się nie męczą i ścigają nas całymi dniami! Dodatek do gry Zombicie: Czarna Plaga – Strzelcy Szwendacze pozwala wprowadzić do gry aż 20 nowych figurek przeciwników, którzy w połączeniu z zestawem podstawowym stanowić będą nie lada wyzwanie dla każdego weterana.

 

 

27.10 – premiera gry Słowołaki

Słowołaki gra planszowa - Portal GamesSłowołaki to szybka gra imprezowa z ukrytymi rolami dla 4-10 graczy autorstwa Rolanda McDonalda (Wilkołak, Zamki szalonego króla Ludwika, Suburbia), nominowana do Spiel des Jahres 2019 i laureat nagrody Golden Geek 2017 w kategorii Najlepsza Gra Imprezowa. W tej emocjonującej grze inspirowanej Mafią wcielicie się w różne role – Wieśniaków, Wilkołaków, Burmistrza i Jasnowidza. Wilkołaki prześladują bezbronną wioskę, ale burmistrzowi udało się odnaleźć Magiczne Słowo. Jeśli wszyscy mieszkańcy wypowiedzą je jednocześnie, bestie zostaną wypędzone z osady na zawsze. Niestety moc Magicznego Słowa sprawiła, że burmistrz stracił głos i może odpowiadać na pytania jedynie za pomocą żetonów „tak” lub „nie”… Wieśniacy będą starali się poznać Magiczne Słowo, a Wilkołaki zrobią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Dzielnym mieszkańcom postara się pomóc Jasnowidz, jednak będzie musiał uważać, aby nie zostać zdemaskowanym przez krwiożercze bestie. Przemyślana współpraca mieszkańców pozwoli im poznać Magiczne Słowo przed upływem pięciu minut. Chyba że Burmistrz okaże się potajemnie Wilkołakiem i będzie chciał zwieść ich na manowce…

 

 

27.10 – premiera Jakub Wędrowycz: Dziki Samogon

Jakub Wędrowycz. Dziki Samogon gra planszowa - Portal GamesJakub Wędrowycz: Dziki Samogon to kooperacyjna gra karciana autorstwa Joanny Kijanki (Osadnicy: Królestwa Północy), zainspirowana kultową serią książek Andrzeja Pilipiuka. Stało się! Pijak, zawadiaka, ale przede wszystkim pogromca potworów — Jakub Wędrowycz wyrusza na kolejne łowy. Tym razem nie będzie sam, bo towarzyszą mu Józwa i Semen! W Jakubie Wędrowyczu połączycie siły i wspólnie staniecie przeciwko wynaturzonemu bestialstwu. Każdy z was będzie wykorzystywał karty do wykonywania akcji swojej postaci, a inni gracze będą mogli je wspierać swoimi kartami. W zależności od wyboru postaci oraz Przywódcy przeciwników rozgrywka przybierze zupełnie inną dynamikę. Wiele możliwych połączeń pomiędzy kartami zapewni wam różnorodność dostępnych zdolności, a poziom trudności rozgrywki będziecie mogli ustalić wedle własnych preferencji. Walczcie z potworami, brońcie lokacji i zdobywajcie flaszki, bo to one dadzą wam siły witalne!

 

Krzysztof Pilch