Planszowe Bestsellery Empiku (czerwiec 2022)

Miło mi poinformować, że rozpoczęliśmy współpracę z siecią Empik. Od dzisiaj co miesiąc będziemy prezentować 10 najlepiej sprzedających się gier planszowych na stronie empik.com. Zestawienia będą obejmować tylko sprzedaż własną Empiku (na empik.com sprzedawać mogą też inne podmioty). Sądzę, że te zestawienia będą dla Was ciekawe, bo pokażą, co sprzedaje się w niebranżowych, dużych sklepach, w których kupują głównie osoby luźniej związane z planszówkami (przynajmniej taki mamy stereotyp). Żałuję, że nie mamy dostępu do top 10 sprzedaży stacjonarnej w salonach Empiku, bo to również byłoby interesujące.

No to zaczynamy:

1. EPEE What do you meme? Imprezowa gra dla dorosłych

EPEE What do you meme? Imprezowa gra dla dorosłych PL Na czym to polega?
Jeden z graczy wciela się w rolę sędziego i wybiera kartę z obrazkiem, do którego opisy będzie oceniał w danej rundzie. Pozostali gracze wykładają po jednej ze swoich siedmiu Kart Podpisów tak, by stworzyć najzabawniejszą kombinację podpis-obrazek. Następnie sędzia wybiera zwycięzcę danej rundy. Grę wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

 

 

 

2. Dylemat Wagonika (Rebel)

Rebel, gra towarzyska Dylemat Wagonika Na czym to polega?

W każdej rundzie jeden z uczestników wciela się w maszynistę – to jego zadaniem będzie podjęcie decyzji, po którym z torów przejedzie morderczy pociąg. W tym czasie pozostali gracze, podzieleni na dwie drużyny, będą starali się przekonać go do przestawienia zwrotnicy i uśmiercenia tych, którzy znajdują się na TYM DRUGIM torze. 

W tym celu będą wykorzystywali karty nieskazitelnych postaci, plugawych postaci oraz modyfikatorów – dobrych i złych czynów, których dokonali ludzie uwięzieni na torach. Wszystko byleby uratować “swoich”. 

Ostateczna decyzja należy oczywiście do maszynisty, który, gdy karty zostaną zagrane, będzie musiał odpowiednio przestawić zwrotnicę. Każdy gracz z drużyny, której tor stał się miejscem zbrodni, otrzymuje znacznik śmierci jako przypomnienie o plamie na sumieniu. A następnie zamieniamy się rolami!

 

3. Wsiąść do Pociągu: Europa (Rebel)

Rebel, gra planszowa Wsiąść do Pociągu: Europa Na czym to polega?
Na początku rozgrywki uczestnicy otrzymują karty biletów, które stanowią cele do zrealizowania. Znajdują się na nich nazwy miast, które należy połączyć nieprzerwaną trasą kolejową. Aby to zrobić, gracze będą dobierali kolorowe karty wagonów a następnie zagrywali je w zestawach odpowiadających kolorom wybranych odcinków na mapie. Poszczególne odcinki zajmujemy, układając na nich plastikowe figurki wagoników.

Aby wygrać, będziemy musieli wykazać się taktycznym myśleniem, które pozwoli nam zająć strategiczne miejsca na planszy, by jak najszybciej zrealizować swoje cele.

 

 

4. Catan (Galakta)

Galakta, gra planszowa Catan

Jesteście pierwszymi osadnikami, którzy przybyli na wyspę Catan. Szybko wznosicie pierwsze osady i budujecie pierwsze drogi. Okoliczne tereny zapewniają wam surowce niezbędne do rozwoju. Handel kwitnie, a osady rozrastają się w miasta.

Jednak po pewnym czasie na wyspie zaczyna brakować miejsca – wtedy rozpoczyna się walka o ziemię, surowce i władzę. Pora wprowadzić w życie wasz błyskotliwy plan, licząc przy tym na odrobinę szczęścia!

 

 

 

 

5. Everdell (Rebel)

Rebel, Gra ekonomiczna Everdell PL

 

Na czym to polega?

W swojej turze gracz może wykonać jedną z trzech akcji:

  1. Przydzielenie pracownika. Każdy z graczy posiada własną pulę pracowników, których może umieszczać na planszy, wydarzeniach oraz kartach celów. Odpowiednio przydzieleni pracownicy wykonują różne czynności, które wspierają naszą strategię, jak na przykład pozyskiwanie zasobów czy dobieranie kart.

  2. Zagranie karty. Każdy z graczy buduje i rozwija własne miasto. Zagrywanie kart generuje różnego rodzaju zasoby, otwiera przed nami nowe możliwości, a ostatecznie pozwala również na zdobywanie punktów. Dzięki interakcji między kartami każdy z graczy ma szansę wprowadzić w życie oryginalną i indywidualną strategię.

  3. Przygotowanie do kolejnego sezonu. W ramach tej akcji pracownicy wracają do zasobów gracza, możliwe jest również dobranie kolejnego pomocnika.

 

6. Dixit (Rebel)

Rebel, gra rodzinna Dixit

 

Dixit to narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób zostaje Bajarzem – wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem dobrze odzwierciedla obrazek. Może to być pojedyncze słowo, całe zdanie, cytat lub fragment piosenki czy filmu. Kolejne osoby wybierają spośród swoich kart po jednej pasującej do słów Bajarza, a następnie wszystkie obrazki są tasowane. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, który obrazek był tym pierwszym.

 

 

 

7. Monopoly Stranger Things

Monopoly Stranger Things

Reskin klasycznego Monopoly, z drobnymi zmianami mechanicznymi, skierowany do fanów serialu Stranger Things.

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Jenga Classic (Hasbro Gaming)

Hasbro Gaming, gra zręcznościowa Jenga Classic

Cel gry jest prosty – musisz zostać ostatnim graczem, który dostawi drewniany klocek tak, aby wieża nie uległa zawaleniu.

Wyciągaj klocki jedną ręką, a następnie układaj je na szczycie wieży. Ale musisz być ostrożny!

Osoba, która przewróci wieżę – przegrywa.

 

 

 

 

 

9. Nemesis (Rebel)

Rebel, gra przygodowa Nemesis Nemesis jest grą przygodową typu “survival horror”. Gracze wcielają się w rolę członków załogi kosmicznego transportowca “Nemesis”, który po wykonaniu swojej misji obrał kurs powrotny na Ziemię.

Nagle wydarzyło się coś, co na stałe odmieni los tej misji – komputer statku uruchomił procedury awaryjne: zatrzymał “Nemesis” i przywrócił świadomość załodze.

Wciąż odurzeni zbyt szybkim wybudzeniem, próbujecie dowiedzieć się, co spowodowało ten alarm. Sprawdzacie stan załogi i okazuje się, że biomonitor jednego z członków załogi nie wysyła żadnego sygnału. Sprawdzacie stan statku i odkrywacie, że poza uszkodzonymi silnikami, będziecie musieli jeszcze manualnie ustawić cel podróży. I nie jest to ostatnie z waszych zmartwień… bo na pokładzie znajdują się Intruzi.

 

10. Rummikub Standard (TMToys)

TMToys, gra strategiczna Rummikub Standard Rummikub to doskonała gra towarzyska. Prosta, wciągająca, inna w każdej rozgrywce. Gra polega na pozbyciu się wszystkich wylosowanych płytek z liczbami, poprzez wykładanie na stół sekwencji lub ciągów minimum 3-liczbowych. Najciekawsza możliwość to ingerencja w już wyłożone płytki – w swojej kolejce można je dowolnie przesuwać i modyfikować, pamiętając o zasadzie “minimum 3 kostki w sekwencji lub ciągu”.

 

 

 

 

I to już koniec listy dziesięciu najlepiej sprzedających się gier planszowych na platformie empik.com (sprzedaż własna Empiku). Zachęcam do komentowania i dzielenia się swymi spostrzeżeniami.

Krzysztof Pilch