14th Annual Golden Geek Awards – zagłosuj na gry polskich autorów

Golden Geek Award (GGA) to uznana nagroda w planszówkowym świecie. Jej organizacji co roku podejmuje się znany większości graczy serwis Board Game Geek, który jest największym na świecie skupiskiem graczy, twórców, wydawców i wszystkich którzy z grami planszowymi chcą mieć coś wspólnego.

Serwis ma swoją specyfikę. Jest toporny w nawigacji, archaiczny w obsłudze i przytłaczający ilością informacji. Czuć w nim ducha dawnych „internetów”;) Dla jednych jest to nostalgiczna podróż do przeszłości, dla innych “potworek”, reszta pewnie już się przyzwyczaiła do małych literek i dziwnych ikonek. Jedno jest pewne – to największa baza gier planszowych na świecie i największe community graczy.

Dlaczego nagroda przyznawana przez serwis jest tak znacząca? Dlatego, że przyznają ją sami gracze. Każdy mający konto na serwisie i będący jego aktywnym użytkownikiem może oddać swój głos. Aby zabezpieczyć się przed fałszywymi kontami i próbami manipulacji wynikami wprowadzono zasadę, że głosować mogą jedynie osoby posiadający serwisową walutę – GoldGeeki (GG). Należy wydać 20 GG (lub 15$) aby móc wziąć udział w głosowaniu.

Jak zdobyć GoldenGeeki? Wystarczy być aktywnym użytkownikiem czyli korzystać z możliwości serwisu, wrzucać zdjęcia czy wzbogacać serwis innymi materiałami, słowem, nie być martwą duszą. Więcej o zdobywaniu GG pod tym linkiem – https://boardgamegeek.com/wiki/page/GeekGold

Nagrody GGA przyznawane są od 2006 roku. Pełną listę nominowanych gier w poszczególnych latach w różnych kategoriach znajdziecie tutaj – https://boardgamegeek.com/award/8314/golden-geek-awards.

Jako ciekawostkę dodam, że głosowanie i wyłonienie laureatów odbywa się systemem Schulzego, który jest jednym z systemów wyborczych – https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Schulzego

Warto zauważyć, że wiele znanych i wydawanych w Polsce od lat tytułów jest laureatami GGA. Wypada wspomnieć tutaj 7 Cudów Świata, Splendor czy Agricolę, a z nowszych tytułów Scythe, Azul czy Root, który w 2018 roku zdobywał laury aż w trzech kategoriach.

W tym roku będziecie mieli okazję ponownie oddać swój głos na ulubioną grę w wielu kategoriach. Ponownie także w tym roku znalazły się w gronie nominowanych tytuły naszych rodzimych twórców.

Pełną listę nominowanych znajdziecie tutaj

Zachęcamy także do głosowania na gry polskich autorów, a są to:

Tainted Grail: The Fall of Avalon 

Autorzy: Krzysztof PiskorskiMarcin Świerkot

Nominacje w kategoriach: 
Gra Planszowa Roku
Najlepsza Oprawa Graficzna
Gra Kooperacyjna
Gra Innowacyjna
Gra Tematyczna

 

 

 

UBOOT: The Board Game 

Autorzy: Bartosz PlutaArtur Salwarowski

Nominacje w kategoriach: 
Gra Kooperacyjna
Gra Innowacyjna
Gra Tematyczna
Gra Wojenna

 

 

Osadnicy: Królestwa Północy

Autorzy: Joanna Kijanka, Ignacy Trzewiczek

Nominacja w kategorii:
Gra Karciana

 

 

 

 

 

 

Paranormal Detectives 

Autorzy: Szymon MalińskiAdrian OrzechowskiMarcin Łączyński

Nominacja w kategorii:
Gra imprezowa

 

 

 

 

 

 

Głosowanie trwa do 1 maja. Zachęcamy do oddania swojego głosu na ulubione tytuły!

Głosować możecie TUTAJ.

Miłosz Mazur