Oświadczenie w sprawie fałszywych oskarżeń ze strony autorów gry Antyszczepionkowcy.biz

W ostatnich dniach skierowane zostało w moja stronę sporo bezpodstawnych oskarżeń – napiszę to wprost – kłamstw.  Autorzy gry Antyszczepionkowcy.biz  oświadczyli publicznie, że brak ich gry w plebiscycie Planszowe Gram Prix 2020, wynika z mojej niechęci do idei szczepień, podobnie jak niepublikowanie informacji o przebiegu kampanii crowdfundingowej mającej na celu sfinansowanie wydania ich gry. Co więcej zarzucają mi blokowanie ich recenzji i twierdzą, że przyznałem się w korespondencji z nimi, że nie opublikowałem recenzji ich gry z uwagi na jej pozytywny wydźwięk. Wszystkie te twierdzenia są kłamstwami.

Tych kłamstw użyli by zmotywować osoby, niekoniecznie grające w planszówki do głosowania w Planszowym Gram Prix na ich grę.

Powody pominięcia gry “Antyszczepionkowcy” w plebiscycie Planszowe Gram Prix zostały przeze mnie przedstawione w prywatnej korespondencji z autorami gry, z której screeny zgodnie z ich sugestią publikuję poniżej 

Pierwsza wiadomość od autorki gry w sprawie nieobecności gry “Antyszczepionkowcy.biz” w Planszowym Gram Prix 2020, wysłana na skrzynkę odbiorczą  fanpagu Board Times.

 

 

W tym samym dniu wysłałem formularz zgłoszeniowy wraz z informacjami o tegorocznej edycji


Odpowiedź z formularzem zgłoszeniowym i moja odpowiedź z informacją, że gra została dodana:


Prośba o poinformowanie na fanpagu o dodaniu gry do plebiscytu. Moja prośba z kolei wynikała z tego, że zauważyłem kilkanaście głosów, w których głosujący wybierali tylko grę “Antyszczepionkowcy.biz” i nie głosowali w innych kategoriach (tych głosów było kilkanaście). 

Po tych mailach zajrzałem na fanpage gry oraz stronę z kampanią i zauważyłem ten wpis, który skomentowałem

Po czym napisałem maila do autorów:

W odpowiedzi otrzymałem maila o następującej treści:Moja odpowiedź:
I odpowiedź autora:Na tego maila już nie odpisałem, bo stwierdziłem, że autorzy gry mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Co więcej po tej wymianie korespondencji, autorka gry Antyszczepionkowcy.biz kolejny raz skłamała umieszczając taki komentarz na fanpagu gry. Kłamstwem jest, że celowo zablokowałem publikację recenzji bo była ona pozytywna.

I na koniec – podzieliłem się z częścią osób z branży gier planszowych, którzy wspierają promocję Plebiscytu całą powyższą sytuacją. Część z nich postanowiła zareagować i zaczęła pisać komentarze krytyczne i poddające w wątpliwość. Autorzy gry początkowo odpowiadali po czym skasowali ich wypowiedzi, nazywając “agresywnymi trollami, nasłanymi przez pana Krzysztofa”

Podsumowując: 
1. Powodem nieumieszczenia gry “Antyszczepionkowcy.biz” w plebiscycie było przeoczenie, za co przepraszam. Nauczka dla mnie, że na tym etapie rozwoju, przygotowywanie Planszowego Gram Prix w dwie osoby, po godzinach pracy to zdecydowanie za mało. 

2. Autorzy gry “Antyszczepionkowcy.biz” nigdy nie wysyłali nam gry do recenzji a ja nigdy o to nie prosiłem.

3. Redaktor Board Times Maksymilian Maczurek nigdy nie obiecywał, że opublikuje recenzję na Board Times. Jedyną osobą pozyskującą gry do recenzji dla Board Times jestem ja i każdy z redaktorów i współpracowników Board Times o tym wie. Jedyne pytanie Maksa do mnie odnośnie recenzji tej gry brzmiało tak (poniżej moja odpowiedź):

4. Nie publikowałem informacji o kampanii gry Antyszczepionkowcy.biz ponieważ nie wzbudziła ona mojego zainteresowania. Nie publikujemy wszystkich informacji prasowych, które otrzymuję na skrzynkę redakcyjną, nie informujemy też o wszystkich kampaniach crowdfundingowych związanych z planszówkami. Skupiamy się głównie na tych, którym patronujemy i które wydają nam się ciekawe. Jeszcze przed kampanią Antyszczepionkowcy.biz zaprzestaliśmy publikowania w serwisie cyklicznych zestawień newsów. Dziś, gdy zapoznałem się dokładnie z instrukcją i materiałami na temat gry opublikowanymi w mediach planszówkowych, nadal uważam, że gra nie ma nic co mogłoby zainteresować fanów gier planszowych (oczywiście to moje prywatne, subiektywne zdanie, ktoś inny może mieć odmienne).

5. Mimo że listę kampanii crowdfundingowych i kryteria ich doboru publikowałem przed startem plebiscytu na największej grupie o grach planszowych na Facebooku, nikt nie zgłosił, że brakuje kampanii gry Antyszczepionkowcy.biz. W ciągu pierwszego tygodnia trwania Planszowego Gram Prix, mimo że głos oddało ponad 2 tys. osób, nikt zwrócił uwagi na brak tej gry w formularzu do głosowania.

6. I na koniec – szczepię swoje dzieci, uważam, że edukacja w tej dziedzinie jest bardzo ważna ale w moim odczuciu, wyśmiewanie kogokolwiek, edukacją nie jest.

Jest mi niezmiernie przykro, że z jakiegoś powodu autorzy gry Antyszczepionkowcy.biz  postanowili mobilizować swoich fanów w ten sposób, oczerniając przy okazji mnie i pisząc nieprawdziwe informacje na temat swojej nieobecności w plebiscycie. Ten tydzień był dla mnie czasem rozmyślań na temat sensu Plebiscytu, który powstał jako forma docenienia przez graczy, gier planszowych, ich autorów i wydawnictw, zasługujących według fanów planszówek na wyróżnienie. Dziękuję tym wszystkim, którzy w tym czasie okazali mi wsparcie i podzielili się swoimi przemyśleniami i radami.
 
Pomimo oszczerstw i niesprawiedliwego traktowania ze strony autorów gry “Antyszczepionkowcy.biz”, Plebiscyt toczy się dalej normalnym tokiem i ich gry z plebiscytu nie usuwam. 
Wierzę, że każdy ma prawo błąd popełnić i do błędu się przyznać tak jak ja to robię zamieszczając te screeny. Czy na to samo mogę liczyć z drugiej strony? Czas pokaże.
Zachęcam Was wszystkich bardzo gorąco do dalszego głosowania na Wasze ulubione gry planszowe, kampanie crowdfundingowe, sklepy, media, inicjatywy – niech będzie to forma podziękowania i docenienia tych wszystkich wspaniałych ludzi dzięki, którym wszyscy fani planszówek mogą ciągle rozwijać swoje hobby i cieszyć się poznawaniem kolejnych fantastycznych tytułów. Głosować możecie tutaj.

I jeszcze ważna informacja, z uwagi na początkowe opóźnienie startu Planszowego Gram Prix i to, że rozmowy na powyższy temat z patronami medialnymi i osobami wspierającymi Plebiscyt, zajęły kilka dni w trakcie,których nie był on promowany w sposób wystarczający, postanowiłem przedłużyć czas jego trwania. Głosowanie zakończy się w piątek 28 lutego o godz. 22.00. 

 

Krzysztof Pilch

Krzysztof Pilch