Pszczoły – walka o pyłek. Recenzja

Mamy sporo dwuosobowych gier karcianych, gdzie toczymy walkę “w kolumnach”. Przoduje tutaj Reiner Knizia z Zaginionymi miastami i Schotten Totten. Oczywiście to nie koniec. Weźmy chociażby Konwój, a także jego pierwowzór Revolver. Tam też walczyliśmy o kolejne miasta poprzez przewagi wynikające z naszych kart. Każdy z tych tytułów jest na swój sposób oryginalny i ciekawy. 

Co nowego więc otrzymamy w Pszczołach? Wszystko wygląda tak podobnie, ale czy rzeczywiście jest lepiej? Przekonajmy się. 

Informacje o grze


Autor: Alexandre Droit
Wydawnictwo: Fabryka Kart Trefl-Kraków (Trefl Joker Line)
Liczba graczy: 2
Czas gry: ok. 15 minut
Wiek: od 8 lat
Cena: około 25 zł

Zasady

W Pszczołach mamy rywalizację tytułowych owadów z trzmielami. Każdy z graczy otrzymuje identyczną talię, a jego celem będzie zdobycie jak największej liczby punktów. 

Na środku stołu należy rozłożyć 5 kwiatów – to o nie toczyć się będzie walka. Ponadto każdy z graczy otrzymuje kartę misji, która wskazuje, które kwiaty będą dla niego dodatkowo punktowane. 

Każdy zaczyna z 3 kartami na ręku. W swojej turze gracz wykorzystuje 2 punkty akcji (PA), które może przeznaczyć na:

 • wyłożenie odkrytej karty po swojej stronie (1PA)
 • wyłożenie zakrytej karty po swojej stronie (2PA)
 • wyłożenie odkrytej karty po stronie przeciwnika (2PA)
 • zagranie karty ruchu i wykorzystanie jej po swojej stronie (1PA) – umożliwia ona przesuwanie swoich kart 
 • zagranie karty ruchu i wykorzystanie jej po stronie przeciwnika (2PA) – dalej możemy przemieszczać tylko swoje karty 
 • odkrycie karty przeciwnika (2PA)
 • odrzucenie karty (1PA)

Na koniec tury zawsze dobieramy do 3 kart. Gramy tak aż do wyczerpania talii. Następnie podliczamy punkty:

 • sprawdzamy, kto zdobył przewagę przy danym kwiecie – im większa sumaryczna wartość kart, tym oczywiście lepiej – daje to graczowi 1 punkt
 • podobnie sprawdzamy kart misji – jeśli komuś udało się zdobyć przewagę przy danym kwiecie, dostaje dodatkowy punkt

Warianty

 1. W celu uproszczenia gry możemy nie wykorzystywać kart misji
 2. W celu skomplikowania gry przed rozgrywką dajemy przeciwnikowi 5 własnych kart, które są wtasowywane w jego talię. W czasie rozgrywki muszą one być zagrane – nie możemy ich odrzucić. 

Wykonanie

Mała karcianka, nieduże pudełko, dość udane ilustracje. Nie ma co się rozpisywać, a jednak… Problematyczna jest tu instrukcja, która niestety nie została dobrze przetłumaczona i może rodzić spore wątpliwości. Polecam lekturę wersji angielskiej. Mimo wszystko taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. 

Wrażenia

15 minut to czas na wypicie na spokojnie kawy i herbaty. Oczywiście może to być np. napar z kwiatów lipy. Można przy tym siąść i zagrać w Pszczoły. Przy stole, naprzeciwko siebie. Proste zasady, w miarę płynna rozgrywka. Nie ma tu nic na tyle trudnego ani zaawansowanego. Gra dla każdego.

Mimo wszystko w swojej kategorii ma sporą konkurencję. Mamy tu bowiem wszystkie wcześniej wymienione gry. Zaginione miasta, Schotten Totten… Wydaje mi się, że w obliczu takiej konkurencji Pszczoły mogą trochę zblednąć. Mi osobiście tamte tytuły podobają się bardziej, zwłaszcza z uwagi na ciut wyższy poziom kombinowania. Tu właściwie pewne zagrania są wręcz oczywiste. Idę przecież w te kwiaty, które mam na karcie misji. W końcu to one będą punktowane. Ciężko tu wymyślić coś lepszego. 

U Reinera Knizii mieliśmy mimo wszystko parę dróg do zwycięstwa, a przy tym… ciut większą rękę. Wydaje mi się, że te trzy karty w Pszczołach, to trochę za mało. 

Poza tym wszystkim grało mi się dość przyjemnie. Może trochę za lekko, ale na pewno szybko. Pszczoły można wyjąć przy każdej okazji, gdy mamy tylko jednego partnera. Można zagrać w nie z dziećmi, rodzicami czy z mniej grającym współmałżonkiem. 

Oczywiście polecam wariant zaawansowany z przekazywaniem kart przeciwnikowi. To naprawdę ciekawy mechanizm, który może wymusić na nas bardzo ciekawą strategię. Na przykład mogę karty przeciwnika skupiać tylko na jego celach, gdzie i tak wykłada on wysokie karty. Wszystko tu będzie też zależeć od tego, co otrzymaliśmy od współgracza. 

Podsumowanie

Pszczoły – szybki i prosty tytuł, który jednak nie ustrzegł się błędów edycyjnych (nieprecyzyjne tłumaczenie). 15 minut. Właściwie dla każdego. Można zagrać, ale ja osobiście w tej kategorii wybiorę coś bardziej wysilającego szare komórki. 

Plusy
 • proste zasady 
 • szybka rozgrywka
 • cena
Plusy / minusy
 • może okazać się za lekka
 • pewna odtwórczość mechaniki – jest wiele podobnych tytułów
Minusy
 • nieprecyzyjna instrukcja

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Kart Trefl-Kraków za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Game Details
NamePollen (2015)
ZłożonośćMedium Light [1.80]
BGG Ranking17991 [5.83]
Liczba graczy2
Projektant/ProjektanciAlexandre Droit
GrafikaDavid Bonnifacy
WydawcaJeux Opla and Trefl Joker Line
MechanizmyArea Majority / Influence, Betting and Bluffing and Deduction
Łukasz Hapka