Wirus! Karcianka, która potrafi zarazić. Recenzja

Informacje o grze

 


Autor: Domingo Cabrero, Carlos López & Santi Santisteban
Wydawnictwo: Fabryka Kart Trefl-Kraków
Liczba graczy: 2 – 6
Czas gry: około 20 minut
Wiek: od 8 lat
Cena: około 30 zł

Zaskoczenie !

Był mroźny (zimny to za mało powiedziane) poniedziałkowy wieczór, gdy w moim domu zjawił się kurier z tajemniczą przesyłką. Co prawda nie spodziewałem się żadnej paczki, ale myślę: jak dają, to bierz. Po otwarciu moim oczom ukazał się szczelne zapakowany kombinezon ochronny i tajemnicze pudełko z napisem materiał zakaźny. Postanowiłem zaryzykować i sprawdzić zawartość pudełka.

Właśnie w taki sposób złapałem Wirusa! :) Wydawnictwo Trefl zadbało o każdy szczegół umieszczając swoją grę w pudełku wypełnionym po brzegi styropianowymi kulkami. Paczka sprawiała wrażenie jakby faktycznie zawierała groźnego wirusa. Sposób opakowania zrobił na mnie duże wrażenie, pewnie nie uwierzycie, ale tysiące styropianowych kulek potrafią rozbawić człowieka :).

Zawartość

Wirus jest imprezową grą karcianą polegającą na budowie ludzkiego ciała. W pudełku znajdziemy instrukcję i 68 kart. Grafiki na kartach są humorystyczne i kolorowe. Całość jest bardzo czytelna. Instrukcja napisana jest prostym i łatwym do zrozumienia językiem, po pierwszym przeczytaniu można spokojnie zasiąść do rozgrywki.

Zasady gry

Celem gry jest zbudowanie 4 różnych niezainfekowanych organów. Niezainfekowane organy to takie, które są zaszczepione, uodpornione lub sterylne (nie mają na sobie kart z wirusami). W każdej rundzie dysponujemy trzema kartami i wykonujemy jedną akcję, następnie uzupełniamy rękę do 3 kart. W grze możemy wykonać dwie akcje:

  • Zagranie karty
  • Odrzucenie dowolnej liczby kart

Podczas wykładania karty możemy budować organy, szczepić lub uodparniać je, zarażać i niszczyć organy przeciwników utrudniając im zwycięstwo.

W grze występują 4 rodzaje organów (serce, żołądek, mózg i kości) oraz karty wirusów, szczepionek i terapii. Dodatkowo mamy do dyspozycji jokery. Joker wirusa i szczepionki działa dokładnie tak jak zwykła karta, lecz zagrywamy je na dowolny organ, joker organu traktowany jest jako odrębny organ i zarażamy go bądź leczymy dowolną kartą.

Karta szczepionki niszczy wirusa leżącego na naszym organie, pozwala zaszczepić organ lub całkowicie go uodpornić. Uodporniony organ uniemożliwia zarażenie go wirusem. Karta z wirusem zaraża organ przeciwnika, usuwa szczepionkę leżącą na nim lub całkowicie go niszczy. Karty terapii bardzo przyspieszają rozgrywkę. Są to karty specjalne wprowadzające do gry specjalne efekty. Dzięki nim możemy np. : ukraść przeciwnikowi organ, zamienić dwa organy leżące na stole, a nawet zamienić się całym ciałem! Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy będzie miał przed sobą 4 zdrowe organy (czyli takie bez wirusów).

Rozgrywka

Pomimo prostych zasad odniesienie zwycięstwa wcale nie jest takie łatwe. Gdy już masz na ręce ostatni potrzebny organ, BUUUM sąsiad rzuca ci wirusa (wystarczą 2 by zniszczyć cały organ) i cała zabawa zaczyna się od początku. Rozgrywka zmusza nas do stałego obserwowania stołu i szybkiego reagowania. Downtime jest bardzo niski, posiadamy jedyne 3 karty na ręce i nie ma tu za wiele kombinacji. Dużym plusem gry są proste zasady, które można bardzo szybko wytłumaczyć i nawet najbardziej oporni gracze zrozumieją je po pierwszej kolejce.

Wrażenia

Wirus! to bardzo dynamiczna gra imprezowa, w której nie ma miejsca na skomplikowane strategie. Im szybciej gracze zagrywają swoje karty, tym ciekawsza staje się rozgrywka. Najlepsza taktyka to jak najszybsze uodpornienie swoich organów i sukcesywne niszczenie ciał przeciwników. Cała rozgrywka aż kipi od negatywnej interakcji, gdy już jesteś krok od wygranej, rywale uprzykrzą ci życie zagrywając wirusy. Skuteczne użycie karty terapii obraca sytuację rozgrywki o 180 stopni i po jednej turze możesz zostać praktycznie z niczym. Jeżeli ktoś nie przepada za negatywną interakcją, ten tytuł może niespecjalnie przypaść do gustu.

Gra jest bardzo klimatyczna. Już sama przesyłka sprawiała wrażenie, jakby w środku zapakowany był materiał zakaźny. Grafiki kart pasują do tytułu, widzimy na nich groźne wirusy, organy, szczepionki, a nawet złodziei kradnących narządy, czy też lekarzy z wielkimi strzykawkami. Dzięki temu rozgrywka jest bardzo zabawna, chyba każdy chciałby zarazić znajomemu mózg albo ukraść komuś serce :).

Nie da się ukryć, że Wirus! jest grą losową, która najbardziej odczuwalna jest podczas rozgrywki dwuosobowej. Mechanika gry oparta jest na dociąganiu i zagrywaniu kart, więc w jednej rozgrywce może nam wyjść wszystko, a w drugiej będziemy stale wymieniać karty. Pomimo losowości gra jest bardzo regrywalna. Mamy do dyspozycji 68 kart i za każdym razem rozgrywka będzie inna.

Najlepiej grało się nam w grupie 3-4 osobowej. Sytuacja była bardzo płynna, gracze szybko zagrywali swoje karty i można było zaplanować swoje ruchy. Czas gry w takim składzie wynosił około 15-20 minut. Podczas gry w 5 i 6 osób rozgrywka znacznie się wydłużała, wkradała się monotonia, wydawało się, że nigdy nie skończymy grać. Dwuosobowa rozgrywka jest bardzo losowa i mało ciekawa, przeważnie wygrywa gracz, który szybciej dobierze potrzebną kartę, a czas gry jest bardzo krótki.

Wirus! zrobił na nas duże wrażenie. Bałem się, że pomimo ciekawego pomysłu na opakowanie, reszta będzie banalna i szybko się znudzi. Okazało się, że Wirus! potrafi zarazić. Po pierwszej rozgrywce wszyscy chcieli zagrać w niego kolejny raz. Bardzo dobrze sprawdza się jako gra rodzinna czy też imprezówka. U nas często ląduje na stół w postaci fillera pomiędzy ciężkimi tytułami. Ja, jako gracz częściej sięgający po ciężkie tytuły niż po małe gry imprezowe, polecam Wirusa!, jest dobrym fillerem i z pewnością będę nim zarażać rodzinę i przyjaciół.

Plusy
  • Szybka gra o bardzo prostych zasadach
  • Ładne wydanie (nawet antyszczepionkowcy będą chcieli takie szczepionki )
  • Wysoka regrywalność
  • Niski downtime

Plusy / minusy
  • Duża losowość

Minusy
  • Gra źle się skaluje

Ocena: 4 out of 5 stars (4 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Kart Trefl-Kraków za przekazanie gry do recenzji.

Mateusz Malec

[bgg id=180020]

Mateusz Malec
Latest posts by Mateusz Malec (see all)