Wymyśl to! Znajdź słowo. Recenzja

Wymyślanie haseł z danej kategorii… Gdzieś to już było… Na pewno Wymyśl to! nie jest pierwszą grą tego typu. Dlaczegóż więc gracze mieliby zasiąść właśnie do niej? Może dlatego, że ta jest jeszcze prostsza niż pozostałe? A może dlatego, że jest zadziwiająco krótka?

Przekonajmy się, co tkwi w tym niepozornym pudełeczku!

Informacje o grze

Autor: Nikolay Pegasov
Wydawnictwo: Rebel
Liczba Graczy: 2 – 10
Czas Gry: ok. 10 minut
Wiek: od 7 lat
Cena: około 45 zł

Wykonanie

Jak już wspomniałem, pudełko nie jest zbyt duże. Rozmiarem przypomina np. Czerwony listopad. W środku oprócz instrukcji znajdziemy same karty: kategorii i liter.

Całość poza pudełkiem nie jest za bardzo ozdobiona grafikami. W końcu wszystko opierać się będzie na wymyślaniu konkretnych słów.

Jak na swoją cenę nie jest źle. Jakość kart jest w porządku. I właściwie nie ma za bardzo co więcej dodać.

Zasady

Wyciągnij kartę litery. Wyciągnij kartę kategorii. Wszyscy starają się wymyślić słowo. Na przykład: “Przedmiot, który możesz w tej chwili zobaczyć”. Litera: P. Odpowiedź: Pudełko.

Kto będzie pierwszy, dostaje kartę kategorii, która daje mu punkty na koniec gry.

Mamy tu też kilka dodatkowych smaczków w postaci kart specjalnych:

  • Kto będzie ostatni? – kolejno podajemy właściwe wyrazy; ten kto powie ostatni – dostaje punkty
  • Kto potrafi dłużej / krócej ? – kolejne wyrazy muszą być coraz dłuższe lub coraz krótsze
  • Kto da więcej? – następuje licytacja, znając jedynie kategorię gracze kolejno podają, ile będą w stanie podać właściwych wyrazów w ciągu minuty; kto wygra, licytację odkrywa kartę litery i przez minutę podaje słowa

Niestety, w ostatnim przypadku mamy też karę za niepodanie odpowiedniej liczby słów – otrzymujemy wtedy kartę litery, która daje 2 ujemne punkty.

Rozgrywka toczy się do momentu aż skończą się litery. Podliczamy wówczas punkty. Kto zebrał ich więcej, wygrywa.

Wrażenia

Jak już wcześniej wspominałem, Wymyśl to! nie daje odczucia nowej jakości. Sam pomysł bowiem był wykorzystany chociażby w grze Tempo. Jak dla mnie własnie tam mieliśmy poczucie pewnej oryginalności. Ciekawa, modułowa plansza, naprawdę niespotykane kategorie, a do tego szacowanie, ile to będzie 30 sekund. 

Wymyśl to! daje właściwie to samo, ale w mocno uproszczonej wersji. Jest tu jednak trochę mniej kategorii. Za to wszystko przebiega dużo szybciej. Jedno słowo i kolejny gracz. Owszem, czasem dochodzi do licytacji, czasem mamy inne kategorie specjalne. Mimo wszystko rozgrywka toczy się w błyskawicznym tempie. Z pewnością dużym plusem wydania jest jego kompaktowość. Pudełko nie jest zbyt duże, ale do gry używać będziemy właściwie samych kart. 

Wymyśl to! pozwala na grę od 2-10 graczy. Przynajmniej według pudełka. Właściwie trudno doszukać się tutaj powodów górnego ograniczenia. Spokojnie może grać tutaj kilkanaście osób. Ważne, by wszystkie widziały kategorię i literę. Jak gra się skaluje? W 2 osoby można zagrać, ale jak przystało na grę imprezową, im więcej graczy, tym ciekawiej. Dobrze, że nie ma tu zależności pomiędzy liczbą graczy a czasem rozgrywki (który zawsze oscylować będzie w okolicach 10-15 minut). Zawsze bowiem będziemy mieli tyle samo kart liter.

Podsumowanie

Ostatecznie warto podkreślić, że jest to tytuł dla każdego. Oczywiście jeśli zupełnie nie przepadasz za grami imprezowymi, to i Wymyśl to! tego nie zmieni. Same jednak zasady sprawiają, że można do niej siąść właściwie z marszu. Nawet czytające dzieci (od 7 lat) powinny tu sobie dawać radę. Z pewnością będzie to dla nich świetna okazja, by podszkolić trochę słownictwo.

Gra sprawdzi się również w rozgrywkach rodzinnych. Siąść mogą do niej i młodsi, i starsi. Może to być też świetny tytuł, by rozpocząć integracyjny wieczór ze znajomymi. 

Do tego wszystkiego dołóżmy niewiele zasad, szybki czas rozgrywki i kompaktowość pudełka

Plusy
  • szybka i prosta gra imprezowa
  • regrywalność zapewniona przez różne kombinacje kategorii i liter
  • karty specjalne
  • rozgrywka możliwa nawet we 2 osoby
  • dość przystępna cena
Minusy
  • w porównaniu z innymi grami imprezowymi może okazać się za prosta
  • dość szybko poznajemy wszystkie kategorie

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Game Details
NameThink It Up! (2015)
ComplexityLight [1.00]
BGG Rank [User Rating]15216 [5.89]
Player Count (recommended)2-10 (4-10+)
Designer(s)Nikolay Pegasov
Artists(s)Sergey Dulin
Publisher(s)ABACUSSPIELE, Alderac Entertainment Group, dV Giochi, Hobby World and Rebel Sp. z o.o.
Mechanism(s)Uncredited
Łukasz Hapka