GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #291

WSTĘP:

Zakończyłem świąteczny odpoczynek od planszówkowych newsów. Okazuje się jednak, że w świecie naszego hobby nie wszyscy postanowili zrobić sobie w tym czasie wolne. Wracam z newsami, ale aby nie przesadzić z rozmiarem pigułki umieszczamy w niej tylko materiały z 30. i 31. grudnia. Autorów wszystkich pominiętych tekstów przepraszam i zachęcam do dłuższych przerw od pisania w okresach powszechnego odpoczynku :).

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

Zbliża się kolejna sesja na żywo z Dice Tower. Zapowiada się dosyć ciekawie, bo w planach jest ciągłe granie przez 24 godziny. Rozpoczęcie już 3. stycznia.

WYDAWNICTWA:

W ostatnich dniach roku Galakta udostępnia kolejny materiał do gry Legendy Krainy Andor. Jest to legenda o tytule Królewska Eskorta, a żeby ją rozegrać wystarczy pobrać plik, wydrukować i wyciąć karty oraz oczywiście być w posiadaniu gry :).
Fantasy Flight Games ogłosiło pojawienie się w sprzedaży gry Warhammer: Diskwars. Miejmy nadzieję, że na polską edycję tytułu nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

BLOGI/SERWISY:

– Kilkadziesiąt minut przed północą podsumowanie minionego roku opublikował Michał na swoim blogu TataGeek.com. Szczerze polecam, bo działo się naprawdę dużo i niektóre wydarzenia mogły umknąć Wasze uwadze lub zostały szybko wyparte z pamięci w nawale kolejnych gorących nowinek. Miejmy nadzieję, że rok 2014 będzie co najmniej równie interesujący.
– Dwa teksty opublikował na swoim blogu Planszoholik. Pierwszy z nich to wrażenia z 4,5-godzinnej rozgrywki na 12 rąk w Eclipse. Całość to zaledwie krótki opis zaplanowanej strategii, tego jak nie udało się jej w pełni zrealizować oraz końcowy wynik partii. Niby niewiele, ale dla mnie był to wystarczający bodziec to odświeżenia swojej znajomości z moim egzemplarzem gry.
Drugi materiał to relacja z niemal równie długiej, bo trwającej aż 4 godziny, rozgrywki w Labirynt: Wojna z terroryzmem. Tym razem tekst zdecydowanie bardziej barwny i klimatyczny, więc czuję, że i ta gra niebawem zagości na moim stole.

Najnowszy tekst Marcina Korzeckiego to również wrażenia z rozgrywki. O samej planszówce Brugia nie dowiemy się wiele, ale ogólny zarys tematu i mechaniki gry można dostrzec. Choć nie lubię czepiać się to idę o zakład, że w podsumowaniu powinno znaleźć się sformułowanie gateway game zamiast getaway game (sic!). Wszak chyba chcemy, aby ludzie do świata planszowego wchodzili a nie z niego uciekali ;).

Na blogu Ciekawe Gry znajdziecie bardzo rzeczową charakterystykę najnowszej gry Caverna autorstwa Uwe Rosenberga. Duża liczba porównań do klasyka jakim jest Agricola pozwala wyrobić sobie dosyć precyzyjne wyobrażenie tego, co prezentuje młodszy z tytułów. Autor tekstu na razie planuje pozostać wierny starszej z gier, ale ostrzegam, że tekst w moim przypadku podziałał zupełnie odwrotnie i obawiam się, że zakup Caverny zbliża się nieuchronnie.

Michał Malaszewski publikuje krótki felieton poświęcony klimatycznej muzyce do gier planszowych. Oprócz kilka ciekawych propozycji do znanych tytułów znajdziecie również link do generatora dźwięków otoczenia.

Świat Gier Planszowych zapowiada rychłe pojawienie się planszówki 7 Ronin w sklepach. We wpisie znajdzie też kilka zdań na temat gry i link do instrukcji.

RECENZJE:

Star Trek: Catan to temat tekstu opublikowanego przez PrzystanekLegnica. Gra z pewnością zyska zwolenników wśród fanów uniwersum Star Treka, ale wiele ciekawych zmian w stosunku do pierwowzoru sprawia, że gra może zainteresować tych, którzy na Osadników z Catanu patrzyli do tej pory sceptycznie. Końcowa ocena 5/6.
– Dwie recenzje serwuje serwis Games Fanatic. Pierwsza z nich dotyczy planszówki o fińskim tytule Jää Sulaa. Wygląda na to, że gra dobrze sprawdza się w gronie młodszych graczy, ale nie wyróżnia na tle innych, podobnych produktów. Ocena końcowa jest adekwatna do argumentów – 6,5/10.
Autor drugiej recenzji bierze na warsztat Glück Auf. Tekst bardzo obszerny, a jego lektura z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Gra bardzo dobra, co odzwierciedla wynik 8,5/10, ale skierowana głównie do mniej doświadczonych planszówkowiczów.-Przystanek Planszówka publikuje ostatnią część trylogii na temat Hooop!. Po opisie komponentów i zgłębieniu reguł przyszedł czas na ostateczną ocenę tytułu. Gra zaliczana jest do kategorii planszówek rodzinnych, zatem ocena 8/10 jest całkowicie zasłużona, jeśli weźmiemy pod uwagę argumenty podane przez autora tekstu.- Kolejna gra z serii SmartGames, która doczekała się recenzji to Wikingowie. Za tekst odpowiada Agnieszka Wiedmann a znajdziecie go w serwisie ZnadPlanszy.pl. Okazuje się, że przy rozwiązywaniu przygotowanych zadań nie tylko dzieci będą musiały mocno główkować. Recenzja godna polecenia.

Adam i Iwona na łamach bloga Pełną Parą wyrażają swoją opinię na temat Tajemniczego Domostwa. Według duetu gra okazała się najlepszą z premier wydawnictwa Portal Games w minionym roku. W swojej recenzji sugerują nawet, że tytuł może stać się liderem wśród gier, których mechanika oparta jest na skojarzeniach, co oznaczałoby detronizację Dixita. Czy to rzeczywiście możliwy scenariusz?  Ocena końcowa 8+/10 znajduje oparcie w przytoczonych argumentach, choć cała recenzja sprawia wrażenie lekko przesłodzonej.

Krótką recenzję Mount Everest znajdziecie w serwisie Gildia.pl. Tekst bardzo zwięzły, aczkolwiek osoby, które nie grały ani w recenzowana planszówkę ani w jej poprzedniczkę K2 mogą mieć problem z wyobrażeniem sobie przebiegu rozgrywki. Ostateczny werdykt to 8/10.

WIDEORECENZJE:

–  Niemal półgodzinne nagranie poświęcone grze Wikingowie Wojownicy Północy zostało udostępnione przez Boardgames factory. Recenzent wskazuje na wiele mankamentów obecnych w praktycznie każdym z omawianych aspektów gry, stąd dosyć niska ocena końcowa 45%.