Planszówkowe Bestsellery Miesiąca. Najlepsze gry planszowe – marzec 2022

Zapraszamy do kolejnej odsłony dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w sklepach, które doceniliście w Planszowym Gram Prix 2022: Aleplanszowki.pl i Dragoneye.pl. Jak widzicie, zróżnicowanie jest duże. W topce znalazły się zarówno tytuły nowe jak i takie, które premierę miały już jakiś czas temu. 

1 miejsce

Aleplanszowki.pl: Star Wars: Rebelia

Gra planszowa Star Wars: Rebelia pozwala graczom odtworzyć emocjonujące starcie pomiędzy Sojuszem Rebeliantów a Imperium Galaktycznym. Obejmij kontrolę nad siłami Imperium i uwolnij ich potęgę militarną, aby odnaleźć bazę rebeliantów albo wywołaj Rebelię na szeroką skalę, opierając się na walce partyzanckiej i sabotażu.

Do zwycięstwa będziecie jednak potrzebowali czegoś więcej niż potężnej broni. Będziecie potrzebowali bohaterów! Te kultowe postaci mogą wyruszać na tajne misje, aby pomóc w realizacji celu przyświecającego ich stronnictwu albo mogą utrudniać działania rywali. Wyślij Luka Skywalkera na Dagobah, aby odbył tam szkolenie Jedi albo spraw, aby Darth Vader zastawił pułapkę, która uwięzi Hana Solo w karbonicie!

 

Dragoneye.pl: Zaginiona wyspa Arnak: Przywódcy Ekspedycji

Zaginiona wyspa Arnak: Przywódcy ekspedycji to rozszerzenie wprowadzające asymetryczne warunki początkowe dla każdego z graczy. Uczestnicy przyjmą role liderów o unikalnych umiejętnościach i będą mieli okazję wypróbować dopasowane do nich strategie. Oprócz tego w pudełku znajdziesz nowe świątynie do eksploracji, a także jeszcze więcej przedmiotów, artefaktów, asystentów i strażników dla urozmaicenia rozgrywek. 

2 miejsce

Aleplanszowki.pl: Dominion (druga edycja polska)

Gra Dominion polega na budowaniu talii. Talia gracza symbolizuje jego królestwo – zawiera zasoby, punkty zwycięstwa i możliwe akcje. Na początku jest to smutna, mała kolekcja posiadłości i miedziaków, ale przed zakończeniem rozgrywki może się zapełnić złotem, prowincjami, sługami i budynkami. Wygra gracz, którego talia na koniec rozgrywki będzie zawierać największą liczbę punktów zwycięstwa.

Dragoneye.pl: Dominant Species: Władcy Ziemi

Dominant Species: Władcy Ziemi  to gra dla 2 do 6 graczy, która w abstrakcyjny sposób odtwarza krótki fragment dziejów naszej planety: niespodziewane nadejście epoki lodowcowej i wiążące się z tym wyzwania dla żywych stworzeń.

Gracze będą kierować jedną z sześciu głównych gromad zwierząt: ssaków, gadów, ptaków, płazów, pajęczaków oraz owadów. Każda z tych grup rozpoczyna rozgrywkę w stanie względnej równowagi z innymi. Jednak stan ten nie jest stabilny. Każde działanie, zmiana, nowe przystosowanie ewolucyjne napędzają bezwzględną walkę między gatunkami. Będziecie mieli okazję obserwować na czym polega przetrwanie najlepiej przystosowanych.

3 miejsce

Aleplanszowki.pl: Horror w Arkham LCG: Machinacje w czasie

Coś jest nie tak. Laureaci Nagrody Nobla całkowicie zniknęli wraz z ich rewolucyjnym odkryciem. To rozdarcie w rzeczywistości jest ogromną stratą dla ludzkości, dlatego trzeba je naprawić. W Machinacjach w czasie, wyjątkowym scenariuszu do gry karcianej Horror w Arkham LCG, badacze podróżują po przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, aby przywrócić liniom czasu właściwy bieg, nieustannie ścigani przez potworne Ogary i inne pomioty z Tindalos. Ten scenariusz może być rozegrany przez 1-4 graczy w trybie samodzielnej rozgrywki lub jako historia poboczna w dowolnej kampanii. Posiadając trzy kopie tego scenariusza, można również rozegrać go w Epickim trybie wieloosobowym dla 3-12 badaczy.

 

Dragoneye.pl: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże – Niedokończone sprawy

Star Wars: Zewnętrzne Rubieże – Niedokończone Sprawy to rozszerzenie, w którym aspirujący przemytnicy i łowcy nagród znajdą nowe postaci, sprzęty, statki, misje, ładunki i członków załogi, a także będą mogli odbywać szybkie podróże po galaktyce przez Światy Jądra. Dodatek wprowadza większą interakcję pomiędzy graczami, pojawiają się misje zespołowe oraz konfrontacyjne, nowy, opcjonalny tryb gry w którym można prosić innych o przysługi (za odpowiednią cenę) i co najbardziej ucieszy miłośników rywalizacji na planszy, to możliwość zdobywania kontraktów na postacie kierowane przez graczy – teraz będzie można zapolować na swoich przeciwników! Podwojona też została liczba kart w taliach spotkań, co wprowadza do rozgrywek znacznie większą regrywalność – gra podstawowa od początku prosiła się o taką różnorodność. Warto też wspomnieć o opcjonalnych zasadach ambicji, dzięki którym do wygrania rozgrywki nie wystarczy już uzbierać wymaganej liczby punktów sławy – trzeba też będzie wykonać różne osobiste cele. 
Jako bonus dodano nowy tryb gry jednoosobowej, w której będziesz mógł zmierzyć się z najgroźniejszymi najemnikami jakich widziała galaktyka.

4 miejsce

Aleplanszowki.pl: Kaskadia

Przenieś się do malowniczej krainy w Północnej Ameryce i stwórz pełne życia środowisko Kaskadii. W swojej turze wybierz parę płytki oraz żetonu i dołóż je do swojego rozrastającego się ekosystemu. Ułóż jak największe obszary gór, rzek czy prerii oraz rozmieść zwierzęta w punktowanych układach.

Mimo bardzo prostych zasad “dobierz i umieść” gra oferuje ciekawe decyzje i dużą głębię rozgrywki. Dzięki modułowej planszy i zmiennym celom każda partia będzie inna i przypadnie do gustu także zaawansowanym graczom.

Kaskadia zawiera kilka trybów gry w tym wariant solo i rodzinny, dzięki czemu łatwo ją dopasować do wieku, zaawansowania i liczby graczy. Dzięki systemowi osiągnięć i scenariuszom każda kolejna partia będzie równie ciekawa, stawiając przed graczami nowe wyzwania.

Dragoneye.pl: Ankh: Bogowie Egiptu

Ankh: Bogowie Egiptu to rozbudowana strategiczna gra planszowa z przeważającym motywem kontroli obszarów. Jej autorem jest legendarny Eric M. Lang, twórca takich tytułów jak Marvel United, Bloodborne czy Cthulhu: Death May Die. Ankh stanowi zamknięcie antycznej trylogii Langa, do której należą także Blood Rage i Rising Sun. Tym razem przeniesiemy się do starożytnego Egiptu, wcielimy w jedno z bóstw egipskiego panteonu i staniemy do walki o pozostanie jedynym Bogiem Egiptu. Kiedy bitewny kurz opadnie, ludzkość pamiętać będzie tylko o jednym bogu… Jak to w grach Langa bywa, Ankh doskonale łączy w sobie proste reguły z potężnym ładunkiem taktycznym, oferując jednocześnie niezwykle dynamiczną rozgrywkę dzięki różnorodnym scenariuszom, dostosowanym do konkretnej liczby graczy. Cała gra jest niemalże wyścigiem w rywalizacji o kolejne regiony, wiernych i potężnych Strażników. Gracze, których bogowie znajdą się na końcu stawki, będą mogli połączyć siły i wspólnie walczyć o zwycięstwo albo wspólnie ponieść klęskę i popaść w zapomnienie. Każde wygrane starcie będzie przesuwać nasz znacznik na torze Uwielbienia. Jeśli jako pierwsi dotrzemy na jego koniec — wygramy i zostaniemy jedynym bogiem, którego wyznawać będą ludzie.

5 miejsce

Aleplanszowki.pl: Posiadłość Szaleństwa – druga edycja

Posiadłość Szaleństwa to przepełniona grozą i tajemnicami, w pełni kooperacyjna gra planszowa dla jednego do pięciu graczy. Gracze wcielą się w badaczy tajemnic i odwiedzą mroczne zakamarki nawiedzonych posiadłości Arkham oraz innych złowieszczych miejsc, aby odkryć niezwykłe sekrety, rozwiązać trudne łamigłówki i stawić czoła zagrożeniom nie z tego świata. Posiadłość Szaleństwa zawiera również specjalny dodatek w postaci Zestawu Konwertującego, dzięki któremu fani posiadający pierwszą edycję gry będą mogli wykorzystać badaczy, potwory i kafelki planszy z pierwszej edycji podczas rozgrywek w drugą edycję Posiadłości Szaleństwa.

Dragoneye.pl: Dominion (druga edycja)

Dominion to przede wszystkim:
– przejrzyste zasady
– dynamiczna rozgrywka
– wielokrotnie nagradzany na całym świecie tytuł, który pokochały miliony graczy
– ogromna ilość dodatków, które wzbogacą grę o nowe mechaniki urozmaicające rozgrywkę
– gra, która sprawdzi się w gronie zarówno nowych jak i doświadczonych graczy

6 miejsce

Aleplanszowki.pl: Diuna: Imperium – Potęga Ix

Ciąg dalszy zmagań o kontrolę nad Imperium! Technologiczne innowacje z planety Ix zapewnią strategiczną przewagę tym, którzy zdołają je pozyskać. Poszerzająca swój zasięg kompania KHOAM zapewni zasoby, które napędzą twoją drogę ku potędze. Znajome strategie nabiorą nowego wymiaru, gdy do konfliktu przyłączą się straszliwe okręty wojenne – drednoty. Do zmagań przyłączają się też liderzy kolejnych trzech wysokich rodów: Verniusów, Ekazów i Moritanich.

Dodatek „Potęga Ix” urozmaica podstawową grę „Diuna Imperium” i wprowadza nowe możliwości strategiczne. Pozyskuj technologie, aby otrzymać trwałe korzyści. Zdominuj pole bitwy potężnymi drednotami. Przechytrz swoich przeciwników, wysyłając na Arrakis infiltratorów. Walcz o najwyższe stawki w nowym, dłuższym trybie gry epickiej. Czy twoja fortuna wzrośnie wraz z Potęgą Ix?

Dragoneye.pl: War Chest (PL)

War Chest to strategiczna gra wojenna, w której powołasz pod swoją chorągiew różnorodne jednostki i wykorzystasz je do przejęcia kluczowych punktów na polu bitwy. Aby wygrać, będziesz zarządzał nie tylko swoją armią na planszy, ale także tymi jednostkami, które zostały w odwodzie i oczekują na swoją kolej by włączyć się do bitwy. 

War Chest jest szybką, dynamiczną i prostą do nauczenia grą, w której każdy z graczy dowodzi swoimi wojskami. Gra łączy w sobie mechaniki budowania armii, losowania jednostek z woreczka i zagrywania ich na wiele możliwych sposobów. Wymaga od graczy taktycznych i strategicznych decyzji: Rekrutować więcej oddziałów czy wzmocnić te istniejące? A może wymanewrować przeciwnika na polu bitwy? Będziesz musiał wysilić szare komórki, aby opracować dobrą strategię i osiągnąć zwycięstwo.

7 miejsce

Aleplanszowki.pl: Civilization: Nowy początek Terra Incognita

Rozszerzenie Terra Incognita do gry Sid Meier’s Civilization: Nowy początek pozwala graczom stworzyć imperium, które przetrwa próbę czasu! Zupełnie nowy świat tylko czeka na odkrycie, a na arenę wkracza piąty gracz i dziesięć nowych cywilizacji – w tym Anglia, Chiny, Indonezja, Turcy osmańscy i Inkowie. Dodatkowo nowe możliwości pozwalają kształtować ustrój polityczny swojego imperium, rozwijać jego dzielnice oraz eksplorować nieznane tereny. Jednak niezależnie od tego, na czym skupią się gracze, jest to okazja do przekraczania nowych granic, zajęcia miejsca wśród najwybitniejszych liderów historii i rywalizacji o to, kto wyznaczy bieg historii ludzkości!

Dragoneye.pl: Choose Cthulhu 3 – Widmo nad Innsmouth

Odkryj ponury, rodzinny sekret!

W złowrogim i niszczejącym nadmorskim miasteczku Innsmouth kryją się straszliwe i pradawne tajemnice. Niestety, twoje poszukiwania prowadzą cię wprost na jego opustoszałe i ponure ulice. Co ukrywają odrażający mieszkańcy Innsmouth? Co kryje się w głębinach wokół owianej złą sławą Diabelskiej Rafy? Czy jesteś gotów poświęcić wszystko, aby poznać prawdę o swoim pochodzeniu?

W grze paragrafowej Choose Cthulhu 3: Widmo nad Innsmouth kierujesz losami bohatera zmagającego się z wyzwaniami znanymi z opowiadania Widmo nad Innsmouth H. P. Lovecrafta. Dzięki twoim wyborom historia może potoczyć się zupełnie inaczej!

8 miejsce

Aleplanszowki.pl: Dziennik: Księga Rytuałów

Dziennik: Księga rytuałów to interaktywna książka z łamigłówkami. Wcielimy się w niej w alchemików, którzy próbują odtworzyć składniki potrzebne do końcowego rytuału. Graczy czeka ponad 30 godzin zabawy oraz łamigłówki tworzące spójną historię z kilkoma możliwymi finalnymi rytuałami.

Dragoneye.pl: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże

Star Wars – Zewnętrzne Rubieże to gra, w której wraz z przyjaciółmi wcielisz się w przemytników, łowców nagród i najemników. W poszukiwaniu chwały wyprawicie się wsólnie na podbój galaktyki na pokładzie swojego statku, który będziecie mogli usprawniać i rozbudowywać, a nawet wymienić go na zupełnie nowy. Będziecie na nim przemierzać Zewnętrzne Rubieże wzdłuż i wszerz przeżywyjąc liczne przygody i wykonując przeróżne zadania dla liczących się tam frakcji. Najmiecie do załogi legendarne postacie z Gwiezdnych Wojen i spróbujecie zdobyć sławę (lub niesławę) jako najbardziej rozpoznawalni banici w galaktyce!

9 miejsce

Aleplanszowki.pl: Nieustraszeni: Afryka Północna

W grze Nieustraszeni: Afryka Północna dowodzisz brytyjską grupą specjalistów od walk pustynnych lub jednostką konwencjonalnych sił włoskich. W trakcie serii misji będziesz starał się zdobywać, utrzymywać lub niszczyć kluczowe cele. Każdy ze scenariuszy rozgrywa się na inaczej ukształtowanych obszarach terenu, które będziesz musiał po mistrzowsku wykorzystać, by zdobyć przewagę i dotrzeć do celu. Swoje jednostki będziesz kontrolował zagrywając karty z talii, a poniesione straty zmuszą Cię do szukania możliwości wzmocnienia jej przy pomocy dostępnych rezerw.

Gra stanowi samodzielny ciąg dalszy gry Nieustraszeni: Normandia, który wprowadza pojazdy, nowe jednostki, akcje i cele, większą asymetryczność rozgrywki i jedenaście nowych scenariuszy.

Dragoneye.pl: Destinies (edycja polska)

Destinies to rywalizacyjna, przygodowa gra narracyjna która łączy zalety gry planszowej z możliwościami jakie daje cyfrowa aplikacja. System Destinies oferuje doświadczenia znane z gier fabularnych, bez potrzeby wcielania się przez jednego z graczy w rolę mistrza gry. Rozgrywka podzielona jest na scenariusze, a każdy z nich przedstawia część żyjącego własnym życiem świata fantasy, inspirowanego średniowieczem i pełnego mrocznych historii, ciekawych bohaterów oraz tajemnic oczkujących na odkrycie. Każdy z graczy wcieli się w rolę jednego z bohaterów starających się wypełnić swoje przeznaczenie.

10 miejsce

Aleplanszowki.pl: Kartografowie: Herosi

W grze Kartografowie, gracze rywalizują ze sobą przez 4 pory roku o Gwiazdki Reputacji. W trakcie każdej pory roku gracze będą rysować na swoich arkuszach mapę i zdobywać punkty za jak najlepsze wypełnienie królewskich edyktów. Zwycięzcą zostanie gracz, który do końca zimy zdobędzie największą liczbę Gwiazdek Reputacji.

W każdym pudełku znajdują się karty mini dodatku Umiejętności 2.

 

Dragoneye.pl: Unmatched: Czerwony Kapturek vs Beowulf

Co więc wyjątkowego spotkacie w tej odsłonie Unmatched? Nie trzeba być geniuszem, żeby się domyślić iż będzie to znany z bajek Czerwony Kapturek, jednak nie będzie on sam, gdyż w pobliżu zawsze czai się szlachetny myśliwy, który podejrzanie chętnie małej dziewczynce pomoże. Sam Kapturek nie jest jednak taki znowu bezbronny jak by się wydawało, gdyż w swoim koszyczku skrywa niejedną sztuczkę, którą zaskoczy swego przeciwnika. Beowulf z drugiej strony jest legendarnym wojownikiem, któremu nie straszne są żadne pojedynki. Każdy zadany cios napełnia jego serce gniewem, który szybko wzbiera w niepowstrzymany sztorm szału. U jego boku kroczy wierny wojownik Wiglaf. Czy Ci panowie poradzą sobie z przebiegłą dziewczynką i jej myśliwym?

 

 

Krzysztof Pilch