Packa na muchy. Edycja 2016. Recenzja

packa na muchyObrodziło latoś reedycjami. Wydawnictwo G3 wypuszcza ostatnio coraz to nowe, odświeżone wersje swoich hitów, takich jak Kameleon, Trucizna czy Halli Galli. Ponownego wydania doczekała się też szybka, imprezowa karcianka autorstwa Christiana Reusera pt. Packa na muchy. Wszystkich, którzy się dotąd nie zetknęli z tym tytułem, zapraszam do lektury. Zwłaszcza, jeśli lubicie gry na refleks!

Jak już się rzekło, obecne wydanie Packi na muchy jest reedycją, a poprzednia wersja – również za sprawą wydawnictwa G3 – pojawiła się w Polsce w 2010 r. Nowa ponownie mieści się w standardowym pudełku na małe karcianki (jak np. Sabotażysta czy Fasolki) i różni się od poprzedniej jedynie estetycznie (nowa grafika na opakowaniu, instrukcja i rewersy – ale już np. awersy pozostały te same). Elementy są wykonane poprawnie, nie mam do nich żadnych zastrzeżeń – co prawda specyfika rozgrywki sprawi, że prędzej czy później karty się zużyją, ale do takiej małej i poręcznej gry nie warto moim zdaniem kupować koszulek.

Mechanicznie Packa na muchy przypomina Jungle Speeda z lekką domieszką innych gier na refleks, jak np. Boost. Na kartach znajdują się obrazki przedstawiające muchy w 6 kolorach i wartości od 1 do 5 oraz tytułowe packi (kilkanaście w talii). Całą talię rozdajemy pomiędzy graczy (lub, w nowej wersji, rozrzucamy po stole – nie ma to właściwie żadnego znaczenia) i na zmianę odkrywamy po jednej karcie, cały czas śledząc, co już leży na stole. Jeżeli w którymś momencie odkryjemy tytułową packę, każdy próbuje klepnąć jedną z much w kolorze, który występuje na stole najwięcej razy. Poprawnie pacnięte karty zabieramy, w przypadku pomyłki oddajemy jedną z zebranych wcześniej. Wygrywa oczywiście gracz z najlepszym wynikiem punktowym po przewinięciu całej talii. Ważna zasada – jeżeli na stole znajdują się muchy w 5 z 6 kolorów i pojawi się szósty, musimy zareagować jak na packę.

Zasady są prościutkie, a rozgrywka? Jak najbardziej w porządku. Grałem w Packę w rożnych składach osobowych (od 2 do 8 graczy) i za każdym razem się podobało. Co istotne przy tego typu grach – nawet we dwójkę rozgrywka ma sens, choć oczywiście nie jest tak dynamiczna, jak przy większej ekipie. Gra jest szybka, zabawna i łatwa do pojęcia, a rywalizacja zażarta. Końcowe przeliczanie punktów może się minimalnie dłużyć, ale za to dostarcza najwięcej emocji, jeżeli walka o muchy była wyrównana.

Gra cierpi na te same bolączki, co Jungle Speed – jest kontuzjogenna (uwaga na palce!), nie dla każdego (umówmy się, to imprezówka) i szybko może się zniszczyć. Za jej największą wadę uważam jednak wtórność – niestety Packa na muchy jest na tyle podobna do innych funkcjonujących już na rynku gier, że przegrywa konkurencję z klasycznymi i popularnymi Dobble czy Jungle Speedem. Brakuje tu jakiegoś twista, który sprawiłby, że ktoś miałby wybrać akurat Packę spośród mnóstwa gier na refleks. Chociaż, nie ukrywam, nie widzę też powodu, dlaczego akurat jej NIE wybrać. Zwłaszcza że jest dosyć tania (~30 zł).

Cóż zatem mogę dodać – recenzja króciutka, bo i gra prosta i niewymagająca zbyt długiego komentarza. Packa na muchy to porządna imprezówka, która może być śmiało wyciągnięta zarówno w gronie dzieci, jak i dorosłych, jednak niczym szczególnym się nie wyróżnia. Sam chętnie zagram, ale czy zaproponuję partyjkę – raczej wątpię.

Plusy
  • tania,
  • szybka,
  • prosta
  • i emocjonująca
Minusy
  • mało oryginalna
  • trzeba uważać na palce

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu G3 za przekazanie gry do recenzji.

Grzegorz Szczepański

Tę i wiele innych gier możesz kupić w dobrej cenie w sklepie naszego partnera – planszostrefa.pl.

[bgg id=10164]
Grzegorz Szczepanski