Trzy małe świnki. Łamigłówka. Recenzja

Trzy małe świnkiTrudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy powstała bajka o trzech małych świnkach. Wiemy, że była to angielska opowieść ludowa, która w formie drukowanej pierwszy raz pojawiła się ok. 1840 r. Wiadomo, świnki zbudowały domki… Potem domek słomiany i drewniany zniszczył wilk. Ostatecznie jednak nie udało mu się przeforsować przez domek murowany…

Dzisiaj recenzuję jednak łamigłówkę, która do bajki o świnkach będzie lekko nawiązywać. Będą świnki, będzie wilk, będą domki. Nie będzie jednak całego tego niszczenia etc. Łamigłówka z serii Smart Games została wydana w Polsce przez Grannę i jest przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 lat.

Co w pudełku?

W standardowej wielkości pudełku (takim jak inne łamigłówki Smart) znajdziemy planszę/podstawkę. To na niej będziemy umieszczać poszczególne elementy. Mamy też 4 gumowe zwierzątka: trzy świnki i wilka. Figurki są przesympatyczne, a co najważniejsze (także dla mniejszych dzieci) – spore i wytrzymałe (raczej nie ma obaw o połknięcie). Oprócz tego są też domki, które są połączone z fragmentem łąki.

Do tego wszystkiego otrzymujemy także książeczkę z zadaniami (48 zadań podzielonych na dzień i noc). Oprócz zadań znajdziemy w niej również odpowiedzi.

Dzień i noc świnek

Jak już wspomniałem, zadania są podzielone na dzień i noc (po 24 zadań).

  • Dzienne łamigłówki (bez wilka) zaczynamy od położenia na planszy w odpowiednich miejscach trzech świnek. Naszym zadaniem będzie tutaj poustawianie domków w taki sposób, by świnki stały poza nimi. W końcu jest dzień, świnki odpoczywają i bawią się na dworze.
  • Noc. Tutaj świnki chować się będą przed wilkiem. Oczywiście w domkach. Znów, w odpowiednich miejscach umieszczamy świnki (ale także i wilka). Staramy się tutaj tak umieścić domki, by wszystkie świnki miały schronienie (oczywiście jedna świnka na domek).

W obu typach zadań może występować od 1 do 3 świnek. Może więc okazać się, że będą na planszy puste przestrzenie.

Wrażenia

Trzy małe świnki niesamowicie przyciągają dzieci już od samego otwarcia pudełka. Same komponenty są wręcz stworzone do zabawy: niesamowicie kolorowe, duże, wytrzymałe. Spokojnie można posługując się nimi zainscenizować z dziećmi całą bajkę o świnkach.

A jak sprawdza się sama łamigłówka? Sprawdziłem ją na trójce moich własnych dzieci. Janka widzimy na zdjęciach powyżej, ale dla niego była to właściwie tylko zabawka:

  • 3-letni Dominik – zaczęliśmy oczywiście od najprostszych zadań (bez wilka). Od razu zaczął kombinować i po kilku próbach się udało. Oczywiście w pewnym momencie osiągnęliśmy “granicę”. Poza tym wiadomo, 3-latek nie jest w stanie zbyt długo skupić swej uwagi na jednej rzeczy. Mimo to łamigłówka go zainteresowała i początkowe zadania były rzeczywiście dostosowane do jego wieku.
  • 4,5-letnia Marysia – nie mieliśmy problemów z początkowymi zadaniami. Tu doszliśmy oczywiście dalej. Próbowaliśmy wyższych poziomów z dniem i nocą.
  • ponad 6-letni Franek – większość zadań była przez niego rozwiązana błyskawicznie. Jedynie z najtrudniejszymi dla jednego i drugiego trybu – było troszeczkę dłużej.

Wydaje się więc, że granica wiekowa 3-6 lat jest dobrana idealnie. 3-letnie pociechy będą się rozwijać przy tej łamigłówce i z czasem z pewnością docierać do coraz trudniejszych poziomów.

Nie musimy się jednak obawiać, że łamigłówka dość szybko “się skończy”. Zadania i ich rozwiązania ciężko będzie zapamiętać, więc po jakimś czasie można do nich wrócić. Zwłaszcza, że młodszym dzieciom może być trudno skupić się na niej na dłużej.

Podsumowanie

Trzy małe świnki to świetna łamigłówka dla dzieci. Przedział wiekowy: 3-6 lat jest dobrany bardzo dobrze. Młodsze dzieci rozwiązują najprostsze zadania, gdy tymczasem dla 6-latka większość zadań może być już za łatwa. Mimo tego, że dzieci z niej wyrosną, będzie to dla nich świetna rozrywka i świetne pole do wykształcenia analizowania i logicznego myślenia. Często pierwsze zadania są robione trochę “na oślep”. Za którymś jednak razem zaczynają “widzieć” więcej i lepiej dopasowywać elementy.

Rozumiem, że Świnki trochę kosztują, ale są warte swojej ceny. Łamigłówka jest bardzo wytrzymała, świetnie wykonana i dostarczy wielu godzin dobrej zabawy. Będzie bawiła i uczyła. Polecam. Moje dzieci też.

Plusy
  • świetne wprowadzenie dla dzieci w świat łamigłówek
  • świetne wykonanie  – wytrzymałe, kolorowe komponenty
  • rozwijająca
  • kilka poziomów trudności
  • dwa tryby łamigłówek

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Granna za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Tę i wiele innych gier możesz kupić w dobrej cenie w sklepie naszego partnera – planszostrefa.pl.

Łukasz Hapka