O co tyle krzyku z tym Dominionem?

Dominon logo newDominion to jedna z najlepszych, najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gier karcianych świata. Wydany w 2008 roku przez Rio Grande, stworzony przez Donalda X. Vaccarino szybko stał się klasykiem, ulubioną grą milionów graczy na całym świecie. Na moment wydania Dominion stał się również najbardziej nowatorską grą karcianą na rynku. Autor zastosował tutaj nową mechanikę – deckbuilding. Cała rozgrywka jest oparta o budowanie talii, coś co do tej pory było jedynie wstępem do gry. Donald X. Vaccarino stworzy grę, która trafia do całego przekroju osób w nie grających. Przy stole spotykają się rodziny, pary, gracze “casualowi” oraz wymiatacze. Niezwykle cieszą mnie opinie osób grających w karcianki kolekcjonerskie takie jak Magic: the Gathering mówiące “Dominion jest super! To fajna odskocznia od Magica!”.
Zawartosc
O popularności Dominiona może świadczyć choćby to, że został wydany na świecie przez 22 wydawnictwa (nie licząc Rio Grande), a autor stworzył do niego 9 dodatków – premiera najnowszego przewidziana jest na bieżący rok. Gra jest cały czas żywa, zmienia się, udoskonala. Polscy gracze mieli szczęście i w latach 2009-2012 Dominion był wydawany w przez firmę Bard Centrum Gier. Na rynek wypuszczono jeszcze dodatek/samodzielną grę Intrygę oraz Róg obfitości. Jednak na tym linia Dominiona umarła, a pierwotny wydawca wielokrotnie podkreślał, że nie jest zainteresowany wydawaniem gry.
3D2
Obecnie nasz rynek mocno się rozwinął, doszło sporo nowych graczy, wielu szuka i pyta o Dominiona. Sam od paru lat pracuję w branży, a grami interesuję się jeszcze dłużej. Znam rynek, wiem również o co ludzie pytają. Jestem w stałym kontakcie ze sklepami i hurtowniami. To właśnie pytania wielu osób spowodowały, że zacząłem się zastanawiać nad wydaniem Dominiona. Decyzja nie była łatwa – inwestuje w to nie tylko czas i chęci, ale też własne pieniądze. Myślę jednak, że obecnie rynek dojrzał na tyle, że przyda mu się odświeżona wersja jednej z najciekawszych gier karcianych. Muszę przyznać, że zaskoczył mnie ogromny pozytywny odzew, zarówno wśród znajomych jak i nieznanych mi ludzi w internecie. Wiele osób kibicuje projektowi – bardzo za to dziękuję, takie wsparcie bardzo buduje. Powtarzałem to już wiele razy, m.in. forum gry-planszowe, projekt jest skierowany od gracza dla graczy. Liczę na to, że zostanie pozytywnie odebrany i sfinansowany.

Link do projektu – wesprzyj teraz i zdobądź swój egzemplarz Dominiona taniej!

Piotr Sobieraj