Sushi Dice, czyli po japońsku bez pałeczek

Co charakteryzuję dobrą grę imprezową? Co takiego ma w sobie Dobble albo Zombie Dice? Większość gier z tego gatunku testuje naszą spostrzegawczość, umiejętność szybkiego myślenia, zręczność i podzielność uwagi. Niektóre wymagają od nas jednej z tych cech, inne kilku. W Sushi Dice wygrywają tylko najlepsi szefowie kuchni, którzy w harmonii i skupieniu łączą w sobie wszystkie te umiejętności.

Temat

Każdy z graczy próbuje dołączyć do elity kuchmistrzów. Aby tego dokonać, należy przygotować tacki z sushi szybciej i zręczniej niż przeciwnik. Czasem na stole mistrza kuchni pojawi się coś nieświeżego. Jeśli nie pozbędzie się tego szybko, przeciwnik nie zawaha się wytknąć mu błędu, a wtedy potrawę będzie trzeba przygotowywać od początku.

Mechanika

Rozgrywka w Sushi Dice to szereg pojedynków jeden na jednego. Każdy gracz dostaje 6 kostek, na których umieszczone są składniki sushi. Przed nimi rozłożone są 3 zamówienia zilustrowane na kartach. Gracze jednocześnie rzucają i przerzucają kostki tak aby otrzymać 6 ikon pasujących do jednej z kart. Na każdej z nich jest 5 symboli składników oraz jeden symbol specjalny. Na połowie kostek jest to gwiazdka, która zastępuję każdy składnik. Na pozostałych znajduje się znak „Fuj”, który symbolizuje nieświeże produkty. Za każdym razem gdy na stole leży kostka z tym symbolem, osoby pojedynkujące się mogą krzyknąć „Fuj!”, aby zmusić właściciela kostki do przerzucenia reszty przygotowanego dania. Kto pierwszy zdobędzie odpowiednie zestawienie składników i uderzy w dzwonek zdobywa jedną tackę, a kości podawane są zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W czasie gdy dwóch szefów kuchni pojedynkuje się reszta graczy obserwuje ich rzuty. Jeśli w jakimkolwiek momencie każdy z pojedynkujących wyrzuci przynajmniej jeden symbol „Fuj!”, należy szybko krzyknąć „Ciach”, aby zakończyć pojedynek i przejąć kostki.

Wydawałoby się, że gra na większą ilość osób niż dwie jest pełna przerw dla graczy aktualnie się niepojedynkujących. Jednak obserwowanie kości innych graczy jest dość wciągające, a czas oczekiwania na swoją kolej jest bardzo krótki. Mechanika Sushi Dice sprawia, że jest to bardzo dobra propozycja z gatunku party games, która wyśmienicie sprawdza się na dwie osoby.

Wykonanie

Wykonanie gry jest pierwszorzędowe. Karty są wystarczająco dobrej jakości. Dzwonek jest głośny, trwały, o prostej budowie. Pudełko ma bardzo dobrą i ładną wypraskę, która przechowa na miejscu wszystkie elementy gry mimo przenoszenia. Kostki są śliczne. Każda ze ścianek prócz kolorowego symbolu ma również wyżłobienie w kształcie danego składniku. Jedyną wadą jest standardowa wielkość kostek (ok. 1,5cm), co może utrudniać grę krótkowidzom. Instrukcja jest napisana jasno i zwięźle i dostępna w 7 językach, w tym po polsku.

Podsumowanie

Sushi Dice to bardzo ciekawa propozycja z gatunku party games. Rozgrywka jest szybka, dynamiczna i emocjonująca. Przed każdym pojedynkiem gracze mogą spojrzeć sobie głęboko w oczy, aby rozpalić w sobie ogień rywalizacji. Świadomość obserwacji przez innych graczy wymaga pewnego rodzaju współpracy. Aby uniknąć sytuacji, w której obaj gracze mają wyrzucony symbol „Fuj”, każdy z nich stara się nie rzucać w tym samym momencie co przeciwnik. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji, ale zwiększa też radość osoby krzyczącej „Ciach!”, gdy taka okazja się nadarzy. Zakończeniem gry powinien być według mnie koniec talii kart, a nie warunek zdobycia danej ilości tacek. Tak czy inaczej gra jest zabawna i sympatyczna. Pobudza znudzone towarzystwo i wprowadza na stół przyjemną dawkę chaosu. Zdecydowanie godny towarzysz Dobble i Jungle Speed, który gwarantuje trochę różnorodności na każdym stole.

 

Plusy
  • Łączy w sobie grę na spostrzegawczość, refleks, podzielność uwagi i szybkość
  • Pierwszorzędne wydanie
  • Znakomita wypraska
  • Dynamiczna, pełna śmiechu i napięcia rozgrywka!
  • Ciekawa propozycja dla dwojga
Plusy / minusy
  • Krótkie oczekiwania na swój pojedynek
  • “Ciach” rzadko się zdarza
  • Pudełko większe od kieszeni
Minusy
  • Troszkę za małe kostki

Ocena: 4 out of 5 stars (4 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Sit Down! za przekazanie gry do recenzji.

Bartek Bolek

 

Game Details
NameSushi Dice (2014)
ZłożonośćLight [1.09]
BGG Ranking7395 [5.87]
Player Count (Recommended)2-6 (2-3)
Projektant/ProjektanciHenri Kermarrec
GrafikaAoulad
WydawcaDude Games, Gemblo, Inc. and Sit Down!
MechanizmyDice Rolling, Push Your Luck and Set Collection