1, 2, 3! Szukam! – recenzja

Najnowsza, maleńka gra wydawnictwa Egmont, przeznaczona dla 2-8 graczy od 6 roku życia, to propozycja, w której zasadniczą rolę pełni spostrzegawczość i dobra pamięć. Będziemy bowiem musieli obserwować, zapamiętywać i odtwarzać informacje z jak największą dokładnością, by mieć szansę na zwycięstwo.

 

 

Co w pudełku?

 • karty zwierząt – po 4 w 8 kolorach dla każdego gracza
 • karty akcji – będą wskazywały w jaki sposób i jakie zwierzęta będą się przemieszczały
 • 26 figurek zwierzątek
 • żetony punktów o wartości 1 i 3

DSC03342

 

Jak wygląda rozgrywka?

Na początku należy wybrać rozgrywającego. Następnie każdy z graczy otrzymuje 4 karty zwierząt (koń, owca, krowa, świnia) w jednym kolorze. W kolejnym ruchu wedle uznania wybieramy od 10 do 15 zwierzątek z pudełka i losowo układamy je na stole.

W tym momencie pora krzyknąć: “1, 2, 3! Szukam!” i rozpocząć prawdziwą rywalizację! Gracze w każdej rundzie mają 10 sekund na jak najlepsze zapamiętanie ułożenia figurek. Po upływie wyznaczonego czasu pierwszy gracz prosi wszystkich o zamknięcie oczu, po czym ciągnie kartę akcji i wykonuje jej polecenie. Może to być usunięcie lub dołożenie pewnego zwierzątka, przesunięcie go w inne miejsce lub zamienienie miejscami dwóch figurek. Kiedy już wykona swoje zadanie, prosi innych o otwarcie oczu, przyjrzenie się układowi zwierząt i potajemne określenie co się zmieniło. Gracze w tajemnicy przez innymi wybierają kartę lub dwie spośród swoich kart zwierząt i na znak pierwszego gracza wszyscy pokazują jakie są ich wybory. Wówczas rozpoczynający pokazuje kartę akcji i sprawdza czy ktoś dobrze określił co się wydarzyło na stole. Każdy, kto dobrze odpowiedział, otrzymuje 1 punkt. Jeżeli nikt nie zgadł, punkt wędruje do rozgrywającego. Dokładnie to samo dzieje się 3 razy, następnie zmienia się gracz rozpoczynający i zostaje nim kolejna osoba.

Gra kończy się w momencie, kiedy wszyscy już spełnili swoje zadanie gracza rozpoczynającego. W przypadku 5 lub 6 graczy, pierwszy gracz pełni swoją rolę 2 razy, zamiast 3.

Instrukcja opisuje również wariant dla młodszych graczy (od 4 lat), w której nie używamy kart akcji, tylko gracz rozpoczynający wykonuje akcje według uznania zamiast kierować się instrukcjami z kart. Jest to wariant zdecydowanie łatwiejszy, ale nie tak ciekawy jak ten podstawowy.

Jakie wrażenia z rozgrywki?

Gra najbardziej podoba się dzieciakom, ponieważ są fajne figurki i dzieją się różne rzeczy – zapamiętywanie, zamykanie oczu, kombinowanie co się zmieniło – to wszystko jest po prostu ciekawe i sprawia, że gra szybko się nie nudzi. Jeżeli chodzi o dorosłych, to raczej nie będą mieli ochoty grać bez dzieciaków. Jednak przede wszystkim nie jest to gra na dłużej niż 15-20 minut, ponieważ po tym czasie nawet dziecku zaczyna się niestety nudzić. Niemniej jednak uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrać przez moment w ramach przerwy w cięższych i ciekawszych tytułach.

Plusy
 • grać może nawet 8 osób
 • małe wydanie
 • proste zasady
 • fajne, kolorowe karty z czytelnymi symbolami
 • dla dzieci plusem są śmieszne figurki
 • dobrze czasami ruszyć głową
 • wariant dla młodszych graczy
Minusy
 • bardzo ciężko otwiera się pudełko (po czym wszystko się z niego wysypuje)
 • mało kart akcji
 • dla dorosłych plastikowe figurki wyglądają trochę kiczowato
 • na początku dzieciakom ciężko jest utrzymać zamknięte oczy i nie podglądać, ale z czasem gra się już bardzo dobrze
 • nie jest to gra, w którą gra się dłużej niż 20 minut
 • jest to typowa gra dla dzieci, sami dorośli nie będą czerpać przyjemności z rozgrywki

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu EGMONT za przekazanie gry do recenzji.

Magdalena Byrtek

 

Podstawowe informacje (na podst. BGG)

Nazwa1,2,3! Now you see me...
AutorPerepau Llistosella
GrafikSiscu Bellido, Joan Guardiet
WydawcaDevir Games, HomoLudicus, Devir, Egmont Polska, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok wydania2013
Liczba graczy2 - 8
Sugerowana liczba graczy Najlepiej w: 6
Liczba rekomendowana: 7, 8
(3 głosy/głosów)
Czas gry15
Sugerowany wiek min.6 i więcej
Sugerowany wiek min. (wg użytk. BGG)8 i więcej
(2 głosy/ów)
Zależność językowaNo necessary in-game text
(2 głosy/ów)
KategoriaCard Game, Memory, Party Game
MechanikaMemory

Informacje pochodzą z serwisu boardgamegeek.com. Więcej informacji o grze.

Magdalena Byrtek

Najbardziej lubi gry proste, kolorowe i niewymagające długiego studiowania instrukcji. Ulubione tytuły to "CV", "Osadnicy: Narodziny Imperium", "Ticket to ride", "Belfort". Najchętniej gra z dziećmi
Magdalena Byrtek

Latest posts by Magdalena Byrtek (see all)