Cluedo shuffle i Zgadnij kto to? shuffle – recenzja

DSC03378Cluedo i Zgadnij kto to? to dwie gry znane już szerszemu gronu ludzi, jednak dziś mamy przed sobą ich wersję shuffle! Czyli z dużych gier nagle zrobiły się maleńkie karcianki. I o ile w wersji podstawowej zasady rozgrywki pozostają niezmienne, tak oczywiście mamy w zestawie również aplikacje, które wprowadzają pewne zmiany. Ale o tym niedługo Ale podstawowe pytanie brzmi następująco… Co sprawiło, że opisuję te dwie gry razem? Otóż fakt, że obie (ogólnie mówiąc) traktują o poszukiwaniu osób. Jednak na tym podobieństwa się kończą, zatem przejdźmy do szczegółów!

 

 

Cluedo Shuffle

Zawartość:

 • 1 karta zbrodni
 • 12 kart dowodów
 • 4 zestawy kart akt sprawy
 • 2 karty z zasadami gry (według instrukcji powinny być 4)
 • 6 kart osób podejrzanych

Dodatkowo (do wersji zaawansowanej):

 • 3 karty dowodów
 • 12 kart akt sprawy z “plusem” – po 3 dla każdego gracza (instrukcja mówi o 12 białych kartach, jednak karty różnią się od siebie nie kolorem a obecnością plusika w lewym dolnym rogu).

DSC03369

O co chodzi?

Cluedo Shuffle jest to gra karciana dla 2 do 4 graczy od 8 roku życia, w której wcielamy się w rolę detektywów, próbujących odkryć KTO, GDZIE i CZYM dokonał zbrodni.

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje zestaw 12 kart akt spraw (6 osób podejrzanych, 3 miejsca zbrodni, 3 narzędzia zbrodni). Dokładnie taki sam zestaw kart (karty dowodów) jest rozkładany na stole i jeden z graczy losowo wybiera po jednej osobie, miejscu i narzędziu i nie patrząc na karty, kładzie je zakryte na środku stołu przykrywając je kartą zbrodni. Mamy tutaj informację o zabójcy, miejscu oraz narzędziu zbrodni, które będziemy próbowali zdemaskować. Pozostałe karty dowodów tasujemy i rozdajemy wszystkim graczom po równo. Jeżeli jakaś karta zostanie, kładziemy ją odkrytą na środku stołu. Jest to już informacja dostępna dla każdego gracza.

W tym momencie patrzymy na karty dowodów, które otrzymaliśmy, porównujemy je z naszym zestawem 12 kart akt sprawy i odrzucamy (oczywiście potajemnie) te karty, które są podwójne. Czyli jeżeli wśród kart dowodów mamy pistolet, hol i linę, możemy dokładnie takie karty wyrzucić z naszej puli kart akt sprawy. Dzięki temu mamy już o 3 informacje do szukania mniej! Na koniec przygotowań wybieramy pierwszego gracza.

Teraz rozpoczyna się prawdziwa rozgrywka. Gracz rozpoczynający, jako pierwszy, zadaje pytanie osobie po swojej lewej. Może zapytać o 2 elementy w dowolnej konstelacji (2 osoby, narzędzie i miejsce, osobę i narzędzie, itd.). Następnie osoba po lewej patrzy w swoje karty dowodów i zgodnie z prawdą odpowiada (jeżeli gracz pytał o Gwiazdowicza i świecznik, a drugi gracz nie ma w kartach żadnego z nich, wówczas mówi “nie mogę Ci pomóc” i pytanie przechodzi na następnego gracza. Kiedy jednak gracz ma którąś z kart, musi ją pokazać pytającemu tak, by nikt inny jej nie widział. W przypadku, gdy ma obie karty, nie przyznaje się do tego i pokazuje tylko jedną wybraną).

I tak zadajemy pytania i na nie odpowiadamy, kombinujemy, kalkulujemy, zastanawiamy się kto kogo ma, jakie karty leżą pod kartą zbrodni. Drogą dedukcji dochodzimy do pewnych wniosków. Gracz, któremu wydaje się, że odkrył sprawcę, narzędzie i miejsce, ma prawo postawić zarzuty. Wówczas zamiast zadawania pytania, wybiera ze swoich kart akt sprawy, kartę osoby, miejsca i narzędzia, które według niego są zgodne z prawdą i kładzie je przed sobą, następnie zagląda pod kartę zbrodni sprawdzając czy miał rację. Jeżeli tak i wszystkie 3 karty się zgadzają, wówczas wygrywa grę. Jeżeli jednak popełnił błąd, przegrywa. Pozostali gracze kontynuują rozgrywkę aż do momentu, kiedy ktoś wygra, lub wszyscy przegrają.

Jest to wersja dla 3 do 4 graczy. Jednak możemy zagrać również w wersję zaawansowaną (od 2 do 4 graczy), w której używamy 15 kart dowodów i akt sprawy. Jest zdecydowanie trudniej, ale też ciekawiej!

Aplikacja

Z grą współpracuję dedykowana jej aplikacja na smartfony. Jest to naprawdę świetna opcja, ponieważ zupełnie zmienia zasady gry, daje jeszcze więcej dynamizmu i przede wszystkich wywołuje salwy śmiechu, co osobiście uważam za olbrzymi plus! Mianowicie w aplikacji pojawia się inspektor szukający dowodów w sprawie morderstwa, natomiast my jesteśmy podejrzanymi, którzy szybko muszą odgadnąć dokąd zmierza inspektor i o co może zapytać.  Kiedy już będziemy mieli na to pomysł, należy pozbywać się kart dowodów, by inspektor nie pomyślał, że ukrywamy coś przed nim.

Cluedo
Każdy z graczy otrzymuje 15 kart akt sprawy i kartę telefonu. W tym momencie odpalamy aplikację, w której inspektor chodzi po domu odwiedzając różne pokoje, zatrzymując się co rusz i pytając o pewne osoby, miejsca i przedmioty. Co jakiś czas pojawia się polecenie, by przekazać swoje dowody. Wówczas musimy oddać wybraną kartę graczowi po lewej. Musi to być karta, o którą według nas zapyta inspektor. On czasami pyta o miejsce, w którym się znajduje, ale może też zrobić niespodziankę i zapytać o coś zupełnie niespodziewanego i o ile karty miejsca się pozbyliśmy, to mogliśmy na przykład nie wpaść na to, że zapyta o świecznik. I odkrycie przez inspektora takiego faktu, skutkuje zrzucaniem na nas podejrzeń. Gracz, który zostanie 5 raz przyłapany na posiadaniu informacji o zbrodni, zostaje aresztowany. Podczas rozgrywki można raz użyć karty telefonu przy jednoczesnym wciśnięciu symbolu telefonu w jednym z pokoi, by odwrócić uwagę inspektora. Wtedy ów detektyw idzie odebrać telefon zmieniając trasę podróży i na przykład nie wchodzi do pokoju, o którym mamy pewne informacje. To uchroni nas przed nowymi podejrzeniami.

Cluedo1

Wrażenia

Gra jest naprawdę fajna i z przyjemnością się po nią sięga. Co więcej, uważam, że jest zdecydowanie lepsza od klasycznego Cluedo w wersji planszowej. A to dlatego, że rozgrywka jest po prostu szybsza, bardziej dynamiczna i bez problemu można zagrać więcej niż jedną partię, gdzie w wersji oryginalnej rozgrywka trwała tyle czasu, że na więcej nie miało się ochoty. Nie mówiąc już o wielkości obu gier – nawet nie trzeba podkreślać, że Cluedo Shuffle zajmuje mniej więcej tyle, co kartonik małego soczku dla dzieci

Jeżeli chodzi o aplikację, to jest ona po prostu świetna! Raz, że klimatyczna, bo od samego początku wita nas tajemnicza muzyczka, która przywołuje na myśl najlepsze kryminały. Później, podczas rozgrywki, należy wykazać się sprytem, spostrzegawczością i refleksem, by szybko zauważać pewne rzeczy i pozbywać się kart tak, by odsuwać od siebie podejrzenia. Dynamizm rozgrywki w aplikacji jest naprawdę duży, dzięki czemu można zagrać nawet 3-4 razy bez obaw o nudę. Dodatkowo jest mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy, co uważam za bardzo ważne.
I o ile do Cluedo karcianego podchodzi się z powagą i skupieniem, to wystarczy aplikacja, by nagle z poważanego detektywa zmienić się w roześmianego podejrzanego, który przy wtórze i śmiechu innych graczy stara się wystrychnąć inspektora na dudka… Dobra zabawa gwarantowana!

Plusy
 • mała wersja (plus niemal pancerne pudełko
 • świetnie wykonane karty, które wytrzymają wiele rozgrywek
 • dynamizm rozgrywki
 • możliwość gry podstawowej lub zaawansowanej
 • możliwość wczucia się w rolę Sherlocka (któż o tym nie marzy?)
 • genialny pomysł na aplikację
Minusy
 • instrukcja, w której zdarzają się błędy (opisałam je przy okazji opisu zawartości), które z kolei sprawiają, że ciężko zrozumieć na początku o co chodzi (ale później już wszystko jasne)

Ocena: [5/5]

 

Zgadnij kto to?

Zawartość:

 • 40 kart z postaciami (po 20 dla każdego z 2 graczy)
 • 20 tajemniczych kart

DSC03363

O co chodzi?

Zgadnij kto to Shuffle, to kolejna mała karcianka dla 2 graczy od 4 roku życia, w której chodzi o to, by jak najszybciej odgadnąć jaką postać ma drugi gracz.

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje zestaw 20 kart postaci i układa je przed sobą odkryte, w formie 5×4 (5 postaci w kolumnie, 4 rzędy). Następnie z talii tajemniczych kart każdy otrzymuje po jednej karcie, której nie pokazuje drugiemu graczowi. Jest to bowiem osoba, o którą przeciwnik będzie pytał.

W tym momencie rozpoczynamy rozgrywkę. Najmłodszy gracz zaczyna i zadaje przeciwnikowi pytanie, np. “czy twoja osoba ma kapelusz”, po czym druga osoba patrzy na swoją tajemniczą kartę i odpowiada zgodnie z prawdą. Jeżeli gracz uzyska odpowiedź “tak, ma kapelusz”, wówczas odwraca na druga stronę wszystkie postacie nieposiadające kapeluszy, jeżeli usłyszy “nie ma kapelusza”, wtedy odwraca karty osób, które kapelusz posiadają. Następnie pytanie zadaje drugi gracz i dzieje się tak do momentu, kiedy któryś z graczy zdecyduje się na zgadywanie kim jest tajemnicza postać przeciwnika. Wtedy zamiast ruchu pyta “czy twoją postacią jest Anita?”. Przeciwnik odpowiada i gra się kończy. Wygrywa osoba, która odgadła prawidłowo.

shuffle

Aplikacja

Dedykowana grze aplikacja nie wprowadza ona żadnych dodatkowych ani nawet innych zasad gry. Jest to po prostu gadżet, który przyniesie dużo uśmiechu na twarzy każdego dziecka (jednak nie tylko, czasami nawet dorośli mogą mieć niezły ubaw). A to wszystko za sprawą możliwości zrobienia siebie na wzór postaci z gry. To znaczy robimy sobie zdjęcie, następnie skanując wybrane karty wrzucamy na swoje zdjęcie cechy postaci z kart – czapkę, wąsy, brodę, okulary, kolczyki i co tylko chcemy. Układamy sobie to na twarzy i w tym momencie zabawa i mnóstwo śmiechu gwarantowane

zgadnij kto

Wrażenia

Nie sposób nie porównać wersji Shuffle do oryginału, czyli dość dużej gry, w której mamy stojące portety, gdzie w ciekawy sposób zakrywamy postacie, które nam nie pasują. Dodatkowo osobiście zetknęłam się z wersją, gdzie oprócz oryginalnych postaci mamy też wymienne karty, które wprowadzają wiele nowości – inne osoby, kształty, akcesoria, śmieszne stworki. Jeden wniosek nasuwa się sam – wersja Shuffle w porównaniu do pierwowzoru jest nudna i w tym wypadku wersja oryginalna bije ją na głowę. Plus w postaci małych gabarytów nie jest w stanie zmienić mojego zdania co nie znaczy, że maluchy nie będą się przy niej przez pewien czas dobrze bawić. Jeżeli chodzi o aplikację, to niewątpliwie jest ona fajna i ciekawa, jednak szkoda, że nie wprowadza jakichś nowych zasad do samej rozgrywki, bo wtedy byłoby zdecydowanie lepiej.

Plusy
 • mała wersja
 • motyw znany z oryginalnej wersji, więc nie trzeba się uczyć zasad
 • ciekawy pomysł na aplikację
Minusy
 • gra nudzi się po jednej rozgrywce
 • brak dodatkowych zasad gry w wersji karcianej ani w aplikacji
 • trwa 2-5 minut

Ocena: [3/5]

 

Dziękujemy wydawnictwu Cartamundi za przekazanie gier do recenzji.

Magdalena Byrtek

 

Magdalena Byrtek
Latest posts by Magdalena Byrtek (see all)