Dice Brewing i DICE Brewing- czyli dwie różne gry w piwnych klimatach

DICE Brewing - gra mobilna o warzeniu piwa. Etykietowanie.

Wydawnictwo Board&Dice zapowiada dwie nowe pozycje: Dice Brewing i DICE Brewing. I nie ma tutaj pomyłki, te dwie nazwy są rozróżnione jedynie wielkością liter w słowie ‘dice’.

Pierwsza z gier, “Dice Brewing”, to gra planszowa oparta na mechanizmie dice building game, w której gracze wcielają się w rolę nowych pracowników browaru, a ich zadaniem jest rywalizacja z pozostałymi uczestnikami rozgrywki, o posadę głównego piwowara. Zadaniem każdego uczestnika rozgrywki jest walka o zgromadzenie jak największej liczby punktów mistrzostwa, które uzyskuje się warząc konkretne receptury, znajdujące się w polu gry. Receptury odkrywane są z talii kart receptur, jednak cała rozgrywka polega na tym, że pozostali gracze również mogą chcieć zdobyć naszą upragnioną i wypatrzoną recepturę. Tym samym mogą skutecznie utrudniać nam życie i jednocześnie nie szczędzić wysiłków, aby ubiec nas w jej zdobyciu.

Dice Brewing - gra planszowa o warzeniu piwa

Dice Brewing – gra kościana o warzeniu piwa – zdjęcie prototypu

Wszyscy gracze rozpoczynają grę z takim samym stanem posiadanych składników (4 kości w różnych kolorach: żółta jako jasny słód, czarna jako ciemny słód, zielona jako chmiel i niebieska pełniąca rolę umiejętności), ale poprzez nasze dalsze decyzje i wykorzystanie kart lokalizacji możemy przyjmować różne strategie, mające na celu budowania naszej kolekcji kostek surowców w zależności od obranej strategii. Gra zawiera również żetony składników specjalnych, które mogą rozbudowywać standardowe receptury i dawać graczom dodatkowe korzyści w postaci złota, czy też punktów mistrzostwa.

Co ważne, gracze mogą nabywać żetony akcji, które mogą być użyte w każdej chwili i wpływają na przebieg rozgrywki – np. zablokowanie kości przeciwnika powoduje, że dana kość nie może zostać wykorzystana do warzenia piwa do końca rundy. Są również efekty wpływające na ograniczenie losowości, tj. ponowne przerzucenie całej puli kości danego koloru i zamienienie swojej kości na inną z wybrana wartością. Takich mechanizmów jest więcej i pozwalają zarządzać losowością na poziomie uniezależniającym nieco całą rozgrywkę od „pecha”.

Liczba graczy: 2 – 4,

Przewidywany czas rozgrywki: 45-90 minut (90 minut to czas maksymalny dla 4 graczy),

Szczegółową listę komponentów odnajdziecie na naszym profilu na BoardGameGeek: http://boardgamegeek.com/boardgame/157322/dice-brewing

Natomiast gra DICE Brewing to gra mobilna, która jak ujawnili twórcy została zaprojektowana na multimedialną kość DICE+. Ma to być zupełnie inny mechanizm niż wspomniana gra Dice Brewing, kompletnie inna mechanika, co oznacza, że nie jest to przeniesienie gry planszowej na tablety. DICE Brewing ma być grą szybką, wykorzystującą np. zamontowany w DICE+ akcelerometr, czy wyczuwanie dotyku na konkretnych ściankach kości. Gra ma zostać oczywiście osadzona w klimacie piwowarskim, ale znacznie lżejszym niż Piwne Imperium, czy Dice Brewing.

Twórcy zachęcają do śledzenia ich prac na FanPage projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/DiceBrewing publikowane są tam najświeższe newsy o obu pozycjach.

W ostatni piątek twórcy zdradzili, że wydanie gry mobilnej (DICE Brewing) będą wspierać akcją na Kickstarterze (start kampanii jest zaplanowany na przełom kwietnia i maja), natomiast Dice Brewing, jako gra planszowa, zostanie wydana z własnych środków wydawnictwa, ale będzie również dostępna jako jeden z upominków w kampanii na Kickstarterze.

Krzysztof Pilch