Święto fanów planszówek w Gdańsku!

Międzynarodowe Targi Gdańskie SA zapraszają w dniach 16-17 listopadado Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpow Gdańsku na drugą edycję TARGÓW GRA I ZABAWA. Imprezie towarzyszyć będzie kolejna, już 7. edycja Trójmiejskich Spotkań z Grami Planszowymi –Festiwal GRAMY.To wspólne przedsięwzięcie jest dorocznym pomorskim świętem miłośników gier w każdym wieku, integrującym w jednym miejscu i czasie różne projekty z zakresu rozrywki i hobby. Zeszłoroczna edycja wydarzenia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem 5-tysięcznej publiczności, a w festiwalowej wypożyczalni gier zanotowano rekordową liczbę 3 tysięcy wypożyczeń.

Także i w tym roku targom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń specjalnych, bogaty program edukacyjno – rozrywkowy, rozgrywki, turnieje i mini-turnieje gier oraz konkursy z nagrodami dla publiczności, w tym m.in.:

Finał Mistrzostw Polski w grze Wsiąść do Pociągu: Europa – zwycięzcy eliminacji regionalnych zmierzą się w starciu o główną nagrodę – 2000 zł

• ogłoszenie wyników nagrody Gra Roku 2013 – w sobotę 16 listopada odbędzie się ceremonia ogłoszenia wyników najważniejszej nagrody branżowej

• Obiegówka – konkurs dla uczestników, w którym wykonują oni zadania przygotowane przez wystawców targów.

• turnieje gier planszowych

• Planszówkowa akademia – seria zajęć dla młodszych uczestników (6-12 lat), w których pod okiem doświadczonych instruktorów będą się mogli nauczyć podstaw klasycznych i nowoczesnych gier planszowych

W ramach festiwalowych nowości odbędzie się seria prelekcji i zajęć praktycznych dla autorów gier planszowych, prowadzona przez praktyków z branży. Gościem specjalnym imprezy będzie Antoine Bauza – jeden z najbardziej utalentowanych francuskich autorów gier planszowych, dwukrotnie nagrodzony prestiżową nagrodą Spiel des Jahres (2011 – 7 Cudów Świata, 2013 – Hanabi).

W bezpłatnej festiwalowej wypożyczalni zaprezentowanych zostanie ponad 700 gier planszowych, od imprezowych i familijnych, po złożone gry strategiczne i ekonomiczne. Aby poznać zasady poszczególnych gier będzie można skorzystać z porad ekspertów (tzw. żółte koszulki), którzy chętnie wytłumaczą reguły i zaprezentują gry od strony technicznej. Nie zabraknie gorących premier z Targów SPIEL w Essen.

Nowością na Targach będzie prezentacja gier przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytuty Pamięci Narodowej. Wśród tytułów zaprezentowana zostanie dynamiczna, dwuosobowa gra wojenna „303” w wersji wielkoformatowej oraz gra ZnajZnak– zaskakująca, wieloosobowa gra na refleks, ucząca w niebanalny sposób symboli i znaków dotyczących najnowszej historii Polski. Pokazom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne, omówienie reguł oraz komentarz historyczny. Dla uczestników spotkania IPN przygotował atrakcyjne nagrody i upominki.

Podczas Targów, na specjalnie przygotowanym stoisku, Biuro Edukacji Publicznej IPN będzie ponadto udostępniało grę “111”, która swoją premierę będzie miała dopiero we wrześniu br., a także dobrze znane już fanom gry: “Kolejka” i “Pamięć’39“.

Firma Trefl, jako partner główny imprezy, z myślą o publiczności targowej przygotowała wiele atrakcji. Ciekawie zapowiadają się warsztaty z projektowania gier przeprowadzone przez pracowników Trefla, turniej Boom Boom z atrakcyjnymi nagrodami, a także drużynowy turniej gry Babelo, w którym drużyny gości zmierzą się z drużyną sportowców Trefla. Turniej rozegrany zostanie się na scenie, na ogromnej planszy z dużymi pionkami, kostka i kartami. Dodatkowo, Trefl zaprosi wszystkich na Mistrzostwa Gry w Kapsle, które rozegrają się na specjalnie przygotowanym torze w formacie XXL i z pewnością wzbudzą wiele emocji.