"ZnadPlanszy.pl" – komentarz do sporu

… jawi się mi się jako świetny pomysł – kilkudziesięciu autorów piszących o własnych, planszowych przemyśleniach, a każdy z nich o unikalnym spojrzeniu na gry planszowe. Nic nie zapowiadało kłopotów z ilością materiałów. Mając tak rozbudowaną bazę autorów można było wręcz obawiać się o to, że nie starczy czasu na regularną lekturę wszystkich. A jednak. Grupa czytelników dostrzegła, że frekwencja spada, a wielu z autorów bloga ograniczyło się do zaledwie jednego tekstu. Zamiast kilku w skali bloga pojawia się już tylko jeden dziennie przy SPRZYJAJĄCYCH okolicznościach. Co z tego, że są wakacje? Co z tego, że jest sezon urlopowy? Przecież blogerzy zabowiązali się do pisania!

Chwila … jak to zabowiazani? Gdzież widnieją ich deklaracje odnośnie warunków publikacji? Czynią to, gdy pojawia się potrzeba podzielenia się czymś ze swoimi czytelnikami. To nie “Kominek”, czy “Segritta”, którzy publikować muszą codziennie, karmiąc swoją społeczność CZYMKOLWIEK, byleby generować ruch i nie stracić przez to uwagi swych panów. Autorzy “ZnadPlanszy” robić tego NIE MUSZĄ. Nie mają żadnych podpisanych umów, które, by im to narzucały, ani tym bardziej żadnej formy wynagrodzenia* innej od komentarzy.

Owszem, część z nich jest przykładem słomianego zapału. Znam to z autopsji. Wiele osób w mojej redakcji ograniczyło się również do góra jednego tekstu twierdząc, że jednak nie znajdują w sobie więcej pokładów weny, aby pisywać regularnie. Zresztą wiem to po sobie, iż pisanie na siłę “się nie klei”, a to odbija się na jakości dostarczanych materiałów. To zrozumiałe. Zwłaszcza, że żyjemy w realiach gospodarki wolnorynkowej i w takich okolicznościach przychodzi nam działać. Jeśli jej autorzy nie chcą pisać – odbije się to na liczbie odsłon. Jeśli zechcą – zostaną nagrodzenie komentarzami i popularnością. Ale nikt mi nie wmówi, że są do czegokolwiek zabowiązani dopóki takiej deklaracji nie złożą.

* Choć sama reklama jest płatna, co budzi moje wątpliwości co do etyczności. Z drugiej strony każdy robi to dobrowolnie