3 Traki – recenzja przekrojowa

Każde dziecko lubi klocki, większość kocha samochody lub cokolwiek co jeździ czy lata, a jeśli do tego wszystkiego dodamy grę logiczną otrzymamy prezent idealny dla malucha. Taką właśnie pozycja są 3 Traki, które należą do studia Smart Games, a w Polsce ukazały się dzięki wydawnictwu Granna. Zabawka, układanka i klocki w jednym, brzmi trochę jak czekoladowe jajeczko kinder niespodzianka, ale o dziwo to nie tylko chwytliwa reklama, ale zwyczajna prawda.

3 Traki kosztują około 99 zł i mieszczą się w bardzo twardym tekturowym pudełku, z przeźroczystą osłoną na środku okładki. Gdy je otworzymy, wyjmujemy z niego tekturową podstawę, a na której leżą:

 • trzy samochody solidnych rozmiarów
 • w sumie 10 różnokolorowych, plastikowych klocków
 • instrukcję z zadaniami o 4 poziomach trudności

Wszystkie elementy są bardzo twarde i odporne na gryzienie, rzucanie o ścianę czy skakanie po nich. Oczywiście posiadają swoją granicę wytrzymałości, jednak zużycie ich stanowi naprawdę nie lada wyzwanie, nawet dla najbardziej energicznego dziecka. Ze względu na to, że kilka klocków jest dość małych, gra nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej trzech lat, gdyż mogą próbować połknąć takie elementy. Na pochwałę zasługują natomiast same samochody, będące ciężarówkami o drewnianych kołach i kokpitach. Bardzo sympatyczne, spore, mogące służyć dzieciom do zabawy nie tylko w samej grze, ale ot tak po prostu.

Ułóż klocki w ciężarówce

Celem gry jest ułożenie konkretnych klocków, podyktowanych zadaniem, w konkretnym samochodzie. Trzeba je ułożyć tak aby nic nie wystawało ponad linię przyczepy. Zadanie wydaje się banalne, ale wcale takie nie jest, zwłaszcza na wyższych poziomach. Instrukcja zawiera 4 poziomy trudności układanek:

 • I poziom – zielony, oznaczony jako starter, jest adresowany do dzieci w wieku 4-5 lat.
 • II poziom – żółty, czyli junior, adresowany dla dzieci 5-6 lat.
 • III poziom – czerwony, nazwany expertem, przeznaczono dla dzieci 6-7 lat.
 • IV poziom – granatowy, to wizard, będący już prawdziwym wyzwaniem, skierowanym do dzieci 7-8 letnich.

Większa część układanek jest bardzo prostych, choć te z wyższych poziomów potrafią okazać się trudne nawet dla dorosłych. Z samych klocków nie da się ułożyć żadnej sensownej konstrukcji, ale samochody spokojnie mogą służyć jako osobne zabawki, na przykład z LEGO czy innymi zabawkami.

Dzieci dzieciom grę niosą

3 Traki to gra przeznaczona dla dzieci w wieku 3-8 lat. Choć na upartego mogą zagrać i dorośli, w tym wypadku najczęściej chodzi o rodziców, to jednak tytuł przez swą prostotę jest adresowany do grupy wiekowej wymienionej na pudełku. Z tej też przyczyny powstał specjalny podział grup wiekowych.

Grupa 1 – dzieci 3 letnie

W zasadzie ograniczyły się tylko do zabawy samochodami i gryzieniem klocków. Niemniej sprawiło im to sporo frajdy i potrafiło na długi czas zająć je zabawą. Klocki na szczęście są na tyle duże, że dziecko żadnego nie połknęło, niemniej późniejsze ich doczyszczenie potrafi być lekko uciążliwe. Największą jednak uwagę przykuły samochody i tutaj na plus należy zaliczyć ich pancerną wytrzymałość na wszelkiej maści rzuty o ścianę, uderzenia o podłogę, zderzenia z innymi pojazdami lub przeszkodami.

Grupa 2 – dzieci 4 letnie

Pierwsze zainteresowanie grą samą w sobie, jednak bardziej to można zaliczyć jako raczkowanie. Nadal największą sensacją okazały się same samochody i możliwość przewożenia w nich nie tylko klocków, ale i innych zabawek. Czasami jednak udało się namówić dziecko na rozegranie jednej czy dwóch układanek i kiedy się ona udała to radość była ogromna.

Grupa 3 –  dzieci 5 letnie

W tej grupie w końcu większą uwagę przykuły zagadki. Szczególnie było to widoczne u dziewczynek, gdyż chłopcy nadal woleli samochody same w sobie, tym razem transportujące tony klocków LEGO/DUPLO. Niemniej ostatecznie też dali się namówić na rozwiązywanie łamigłówkę. Większość maluchów bez problemu poradziła sobie z dwoma pierwszymi poziomami i dopiero na trzecim napotkała przeszkody. Nie zniechęciły one głównie dziewczynek, zaś chłopcy… no cóż, jak to chłopcy – wrócili do samochodów.

Grupa 4 – dzieci 6 letnie

3 Traki w końcu zostały potraktowane jako gra sama w sobie. Samochody nadal robiły furorę, ale już nie taką jak wcześniej. Wyzwaniem okazał się poziom czwarty zagadek, zaś dzieci po kilku partiach porzuciły niemal z miejsca poziom pierwszy koncentrując się na drugim i trzecim. Gra spodobała się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom.

Grupa 5 – dzieci 7 i 8 letnie

Samochody w końcu poszły w odstawkę jako osobna zabawka, a dzieci skoncentrowały się na rozwiązywaniu łamigłówek. Sporej większości zagadki nie sprawiły cienia problemu, a jedynie kilka ostatnich z poziomu czwartego okazało się trudnych. Chłopcom gra się bardzo spodobała, ale po rozwiązaniu wszystkich zadań poszła ona w kąt. Dziewczynki natomiast stwierdziły, że to gra tylko dla chłopców ze względu na samochody, a one wolą coś bardziej kobiecego. Oczywiście zdarzyły się wśród płci pięknej wyjątki, które jednak po rozwiązaniu wszystkich łamigłówek odparły ze gra jest zdecydowanie za prosta. Cóż… kobiety.

Bo samochody fajne są

3 Traki to solidny produkt. Nie nazwałbym go grą, ale raczej hybrydą, gry i zabawki. Świetnie sprawdza się u najmłodszych dzieci, jednak starsze mogą znudzić się nią po rozwiązaniu wszystkich łamigłówek. Jeśli szukamy prezentu dla dziecka w wieku 3-6 lat to 3 Traki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie dla młodszych dzieci, bo wtedy gra posłuży im znacznie dłużej, gdyż rosnąc będą odkrywały jej nowe walory. Autorzy stanęli na wysokości zadania, tworząc produkt niemal doskonały, gdyż nawet po rozwiązaniu wszystkich zagadek, samochody można wykorzystać do zwykłej zabawy. A wtedy ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Plusy:

 • bardzo, ale to bardzo wytrzymałe elementy
 • świetna zarówno dla dziecka 3 jak i 6 letniego
 • gra, zabawka i klocki w jednym
 • cztery poziomy trudności łamigłówek
 • duża żywotność tytułu
 • spora liczba łamigłówek
 • ładna kolorystyka klocków i samochodów

Minusy:

 • starszym dzieciom może się dość szybko znudzić

Ocena 9.5 out of 10 stars (9,5 / 10)

Wydawca: Granna
 Liczba graczy: 1
Wiek: 3-8 lat
Czas gry: zależy od gracza
Cena wydawcy: 99 zł
Typ: Logiczna/Zabawka

Możliwość zrecenzowania zawdzięczamy firmie Granna.