Essen 2012: prezentacja gier, odc. 2

Targi Essen trwają w najlepsze, nasi projektanci i wydawcy dzielnie promują Polskę wśród tytułów konkurencji, a gracze przebierają w oceanie nowości. W drugiej części niniejszej prezentacji, przedstawię skrótowy opis tytułów jakie mają swoją promocję drugiego dnia targów. Oczywiście w tytule każdego z nich, tak jak poprzednio, znajduje się odnośnik do profilu gry na BGG, dla osób szerzej zainteresowanych danym tytułem. Wszystkie polskie premiery prezentowane na tegorocznych targach Essen, są opisane w tym materiale.

Sierra Madre Games

Pax Porfiriana -gra historyczna osadzona na przełomie XIX i XX wieku w Meksyku. Uczestnicy wcielają się w bogatych biznesmenów, którzy starają się pomnażać swoje dobra budując koleje, fabryki, powiększając rancza, sprzedając bydło i tak dalej. Muszą jednak też uważać na Indian, bandytów i ognie rewolucji, które mogą doprowadzić ich włości do bankructwa. Gra przeznaczona dla 2-5 graczy, ma trwać około 90 minut, czyli wcale nie mało.

Funforge

Tokaido -gracze wcielają się w podróżników po jednej z najpiękniejszych tras Japonii, tzw. “East Sea Road”. Celem gry będzie stać się jak najznamienitszym podróżnikiem, który odkryje unikatowe miejsca, potrawy, a u kresu swej drogi podzieli się tymi wrażeniami z swymi słuchaczami. Tokaido ma wprowadzić nowy wymiar zabawy w grach planszowych.

Eggertspiele

Yedo – gra strategiczna osadzona na początku XVII wieku w Japonii, kiedy to rozpoczął się złoty wiek dla szogunatu. Celem gry jest wykonywanie wszelkiego rodzaju misji, co owocuje uzyskaniem punktów wpływów na dworze. W trakcie rozgrywki, będzie oddanych graczom wiele dróg prowadzących do zwycięstwa, od wykonywania zadań, po przez handel na prywatnych audiencjach u szoguna skończywszy.

Express 01 -kolejna gra w której bawimy się w budowę kolei, jednak tym razem dodatkowo możemy sprzedawać innym spółkom stacje, linie kolejowe lub pociągi. Na koniec wygrywa ten kto zgromadzi największy kapitał.

Two Geeks

Ruthenia -następna gra historyczna, tym razem traktująca o obronie Rusi Kijowskiej przed Wschodnim Imperium Rzymskim. Gracze będą mogli budować zamki, twierdze, wieże obserwacyjne oraz toczyć wielkie bitwy. Pachnie Total War?

Treefrog Games

P.I.– gra detektywistyczna składająca się z trzech mini-gier. Podczas każdej z nich gracze będą próbowali rozwikłać zagadkę śledczą i w ten sposób zdobywać punkty. Ten kto uzbiera ich na koniec najwięcej wygrywa.

Hans im Glück Verlags-GmbH

The Palaces of Carrara – uczestnicy wcielają sie we włoskich budowniczych, którzy nie tylko wznoszą budowle, ale również muszą pozyskać na nie marmur oraz nimi dobrze zarządzać. Gra ma zawierać dwa poziomy trudności – podstawowy, uczący zasad mechaniki i współpracy pomiędzy jej poszczególnymi elementami, oraz zaawansowany, będący tak naprawdę pełnokrwistą rozgrywką.

Yemaia

Al Rashid – w grze gracze wcielą się w rolę głów jednej z pięciu potężnych rodzin, chcących pozyskać na wszelkie możliwe sposoby, wpływy na dworze królewskim. Tematyka tytułu przenosi nas do przełomu VIII i IX wieku, na Bliskim Wschodzie za panowania Wielkiego Kalifa dynastii Abbasydów

Battlefront Miniatures

Spartacus: A Game of Blood & Treachery – gra powstałą na podstawie filmu “Spartakus: Krew i zdrada”. Celem gry jest stać na czele najbardziej wpływowego domu w Kapui, a osiągnąć to mozna przez przekupstwo, zdradę oraz krwawe walki na arenie.

ABACUSSPIELE

Hanabi – zabawa w japoński pokaz sztucznych ogni za pomocą kart. Mamy pięć kolorów kart ponumerowane od 1 do 5. Musimy je tak układać z innymi uczestnikami zabawy, aby były po kolei, jednak haczyk polega na tym, ze widzimy tylko karty przeciwników, a oni nasze. Aby wygrać trzeba współpracować.

Alderac Entertainment Group

Dominare – walka o wpływy w jednym z najwspanialszych państw-miast. Aby osiągnąć swój cel konieczne będą intrygi, przekupstwa oraz olbrzymia sieć agentów jaką gracz musi zbudować. Tytuł przeznaczony dla 2-6 graczy ma trwać nawet 120 minut, więc z pewnością do łatwych nie należy.

Mercante – kolejna strategiczna gra handlowa, gdzie gracze wcielają się w głowy domów kupieckich, kontrolujących handel w jednym z portowych miast. Temat już nieco oklepany, jednak graficznie gra przyciąga uwagę. Oby mechanicznie również była tak kusząca.

Courtier – kolejna gra nawiązująca tematyką i grafiką do Dominare oraz Mercante, za której oprawę odpowiada duet Andrew Hepworth i Jeff Himmelman. Tym razem akcja przenosi się na dwór królewski, a gracze będą konkurować o jak największe pozyskanie poparcia władcy. Aby to uczynić sięgną po wszelkie możliwe karty politycznej gry, od szantaży na przekupstwie kończąc.

Love Letter – kolejna gra osadzona w uniwersum miasta-państwa Burzy. Zadaniem gracza jest dostarczyć list miłosny księżniczce, nim ubiegną nas posłańcy konkurencyjnych zalotników. Droga jednak jest pełna niebezpieczeńśtw, wiec blef i odrobina szczęścia są jak najbardziej wskazane.

Ludibay

Card City – karciana gra traktująca o budowie infrastruktury wielkich miast. Zapowiada się na lekką  ciekawą grę, pokroju Zbuduj swoje miasto.

Mücke Spiele

Dahschur: Die Rote Pyramide – książęta egipscy będą budować wspaniały bulwar na przeciw Czerwonej Piramidy oraz muszą zapełnić skarbami grobowiec faraona. Cel ten z pewnością nie będzie łatwy do osiągnięcia, gdyż przewidziany czas gry wynosi około 90 minut.

Asmodee

Eclipse: Rise of the Ancients – pierwszy dodatek do Eclipse, gry uznanej przez wielu za mniejszego brata Twilight Imperium. Dodatek wprowadza nowe rasy, sojusze, planety i tak dalej. Zapowiada się bardzo interesująco.

Sit Down!

Karnag – gra fantasy, w której gracze aby zwyciężyć muszą zdobywać Punkty Magii, po przez niedopuszczanie ataku podwodnej rasy na ludzkie osady. Wyzwanie to nie jest łatwe, ale nie niemożliwe do wykonania. Tytuł przeznaczony dla 2-5 graczy, a jego czas ma być zależny od ilości uczestników zabawy.

Wiraqocha: The Way of the Feathered Serpent – jest to małe rozszerzenie do gry Wiraqocha. Dodatek zawiera nowe płytki, cztery karty, dwa żetony oraz szereg nowych zasad modyfikujących rozgrywkę.

NSKN Legendary Games
Exodus: Proxima Centauri – ludzkość po wyniszczającej wojnie i długim eksodusie w końcu dotarła do systemu Proxima Centauri i tam osiadła. Jednak po odzyskaniu sił rozpoczyna się brutalna wojna o władzę.

Wild Fun West – gracze wcielają się w założycieli miasteczka na dzikim zachodzie. Starają się oni ze sobą konkurować, kto pokaźniejszy i bardziej rentowny budynek postawi. Zapowiada się sympatyczne i mocno humorystyczna gra karciana.

Fragor Games

Spellbounddeck-bulding z magami w roli głównej. Gracze wcielają się w adeptów sztuki magicznej, którzy dopiero co opóścili wieże i szukają przygód w których będą mogli się wykazać talentem. Tytuł przeznaczony dla 1-4 graczy ma trwać około godziny w pojedynczej partii.