Essen 2012: prezentacja gier, odc. 1

Wczoraj zakończył się pierwszy dzień targów Spieltage Essen 2012. W poniższej notce nie mam zamiaru, wam czytelnikom, przybliżać przebiegu targów, bo od tego są inne serwisy, tylko skrótowo opisać gry jakie tego dnia miały swoje prezentacje. Jest w czym przebierać, a warto przypomnieć, o czym pisałem przedwczoraj, że tego dnia swoją prezentację miały dwie polskie publikacje od wydawnictwa Portal – Robinson Crusoe oraz kolejny dodatek do 51 Stanu, czyli Winter. Żeby nie przedłużać, przejdźmy do konkretów

Dodatkowo umieszczam link do kanału BGG, gdzie na żywo można oglądać relację z targów. Transmisje są w języku angielskim.

Bezier Games

Mutant Meeples – jest to ciekawie się zapowiadająca gra logiczna o bardzo sympatycznej tematyce. Miasto Meeptropolis jest przeżarte zbrodniami i korupcją, żyjący tam mieszkańcy – Meeplesy – żyją w ciągłym strachu o własne życie. Pewnego dnia grupa Meeplesów zostaje zaatakowana przez rój gigantycznych motyli, co owocuje pozyskaniem przez nich super mocy. Gracze będą kierować własnymi zespołami super Meeplesów, aby jak najszybciej dotrzeć na miejsca zbrodni, co zaowocuje zdobyciem punktów. Jednak jest pewien haczyk. Jeśli grupa gracza zneutralizuje zagrożenie, musi w tym miejscu pozostawić jednego ze swoich kompanów aby strzegł porządku, a to daje przewagę innym graczom na wcześniejsze dotarcie do miejsc zbrodni. Gra jest przeznaczona dla 2 do 6 graczy, jej autorem jest Ted Alspach.

Suburbia – w skrócie, kolejny symulator budowy i rozwoju miasta. Gracze będą tworzyć zróżnicowana infrastrukturę za pomocą dostawiania kafelków biurowców, fabryk, lotnisk itp. Tytuł przeznaczony dla graczy od ośmiu lat, zaś sama rozgrywka jest przewidziana dla 1 do 4 osób. Unikatowością w pomiędzy partiami mają być cele zwycięstwa, które będzie określał poziom trudności i stopień zaludnienia miasta.

FryxGames 

Wilderness – gra przeznaczona dla 2 do 8 osób, które będą starały się dotrzeć do bezpiecznej wsi, a tą najpierw trzeba odszukać. W trakcie wędrówki przez równiny, lasy i półpustynie, będzie trzeba uważać  na wiele niebezpieczeństw, a przede wszystkim walczyć z pragnieniem, głodem i wyczerpaniem. Jeśli to ostatnie osiągnie stan krytyczny, nasza postać umrze i przegrywamy grę. Zapowiada się ciekawa przygodówka w klimatach survival. Co wyjdzie? Zobaczymy.

Brawling Barons – taktyczna gra karciana, składająca się raptem z 54 kart, w której gracze będą ubiegać o względy króla, po przez budowę miast na nowo zdobytych terenach lub wspomaganiu jego wojsk w nowych kampaniach wojennych. Gracze używają kart w dwojaki sposób – jako jednostki oraz jako budynki. Tytuł przeznaczony jest dla 2-3 graczy i ma trwać góra 30 minut, jednak twórcy zapowiadają ze doświadczeni uczestnicy mogą rozegrać partię nawet w 10-20 minut.

MESAboardgames

Kosmonauts – bardzo ciekawie zapowiadający się kosmiczny wyścig o nieliniowej trasie. Gracze wcielają się w kosmicznych kadetów, którzy muszą zaliczyć finalny test, pokazujący ich umiejętności pilotażu oraz podejmowania trafnych decyzji. Będą oni lądować na różnorakich planetach i kometach aby zdobywać ich symbole które przekładają sie na punkty zwycięstwa, jednak te maleją z każdym lądowaniem poprzedniego uczestnika. Dodatkowo ustawienie ciał niebieskich stale się zmienia a gracz ma dowolność w podejmowaniu decyzji gdzie chce lecieć. Pierwsza osoba która uzbiera odpowiednią ilość punktów zwycięstwa i wróci do bazy wygrywa.

Ragami – nie mniej interesująca tematycznie gra, gdzie uczestnicy wcielają się w tytułowych Ragami, czyli niejako aniołów czy też duchowych strażników ludzi. Gracze będą krążyć po mieście próbując pomóc jego mieszkańcom w codziennych problemach i zmaganiach ze sobą, za co otrzymuje się punkty cnoty. Jednak po drodze czyhają demony, chcące pokrzyżować nasze plany, a w walce z nimi mogą pomóc nam tylko ludzie wielkiego serca. Gra przeznaczona dla 2 do 4 osób, powyżej 10 roku życia, ma trwać około 60-90 minut.

Eagle Games/Gryphon Games

Sleuth – powrót w nowej oprawie graficznej, starej gry detektywistycznej, projektu Sida Sacksona. Gracze będą poszukiwali ukrytych klejnotów starając się odgadnąć karty jakie posiadają ich przeciwnicy. Karcianak przeznaczona dla 3 do 7 graczy.

Monad – kolejny powrót klasyku w nowej oprawie. Gracze będą starali się zdobyć tytułowe Monady, czyli karty zawierające symbol “ying-yang” w różnych kolorach. Zadanie to nie jest wcale takie proste jakby się mogło wydawać, gdyż przeciwnicy skutecznie mogą ukryć potrzebne nam karty. Tytuł jest przeznaczony dla 2-4 graczy, a rozgrywka potrafi trwać nawet godzinę.

Venture – i kolejna karcianka sprzed lat, która wraca w nowej szacie graficznej. Uczestnicy będą budować korporacje, po przez wystawianie kart nowych budynków i fabryk. Do tego mają możliwość zakupu lub też wykupu u przeciwników konkurencyjnych spółek, aby wspomóc własne imperium. Tytuł przeznaczony dla 2-6 graczy i trwający około 45 minut.

Pirate Dice: Voyage on the Rolling Seas – w końcu nowość. Jak widać po tytule gra przenosi nas do okresu morskich walk z piratami, a służyć po temu będą kostki. Gracze wcielają się w piratów, którzy szukają skarbów, łupią okręty kupców i pomnażają swe bogactwo. Jednak na karaibskim morzu czyha wiele niebezpieczeństw, a największym są konkurencyjni piraci. Zapowiada się interesująca przygodówka dla 2-4 graczy.

Fantastiqa – nowa planszówka typu deck-building, gdzie uczestnicy przeniosą się do dziwnego świata Fantastiqa i będą polować na potwory oraz innych graczy. Napotkane stworzenia maja zarówno zdolności wspomagające gracza, kiedy ten już je ujarzmi, jak i wady mogące obrócić się przeciw niemu. Niektóre z istot strzegą magicznych klejnotów, jednak co za tym idzie są niezwykle potężne. Wydawca zapowiada, ze tytuł będzie opatrzony fantazyjnymi grafikami i przeznaczony dla 2-4 graczy.

Blockers! The Card Game – skoro mamy Geniusza w wersji karcianej to i przyszedł czas na Blokersa, czyli jednego z najbliższych konkurentów starego, poczciwego Blokusa. Gra ma być przeznaczona dla 2-4 graczy i trwać około 30minut.

Fleet – gra karciana, w której gracze będą wcielać się w właścicieli spółek rybnych, kupując kutry, łodzie, przetwórnie i wysyłając swoich pracowników na połowy. Aby wygrać będzie trzeba wykazać się nie tylko dobrym planowaniem, ale również szczyptą przebiegłości względem konkurentów. Tytuł przeznaczony dla 2-4 graczy.

Defenders of the Realm: Battlefields -trochę specyficzna gra bitewna, przedstawiające dwie strony konfliktu – obrońców królestwa i armię Czarnego Pana. Tytuł jest o tyle ciekawy, że można grać w kombinacji 1v1, 2v2 albo 1v2, gdzie w ostatnim wypadku gracz broni się przeciwko dwóm najeźdźcom. Zapowiada się interesująco.

R&R Games

AttrAction – gra z magnesami, będąca w zasadzie odwrotnością Jishaku. Tym razem chcemy zebrać magnesy, a nie się ich pozbyć.

Qin – kolejna produkcja doktora Knizi. Wcielamy się w chińskich kolonizatorów, eksplorujących i zdobywających nowe tereny dla swego władcy. Jak zwykle w przypadku tego autora, mechanika gry jest banalna. Tytuł przeznaczony dla 2-4 graczy.

Spectaculum -lubisz cyrk, lubisz złoto no to trafiłeś w dziesiątkę. Uczestnicy zabawy będą wytyczać ścieżki dla swych trup cyrkowych oraz wyznaczać artystów jacy wezmą udział w danym przedstawieniu. Jeśli gawiedź będzie zadowolona, posypie się złoto w innym wypadku może spotkać się to z przykrymi konsekwencjami, szczególnie jeśli obrazi się kogoś znacznego.

Surprised Stare Games

Snowdonia – mamy rok 1894 i powstał projekt budowy szlaku kolejowego przez walijskie pasmo górskie Snowdonia. Gracze będą nie tylko budować linie kolejowe, ale również znaleźć sposób na wyrównanie w odpowiednich miejscach terenu. Coś dla fanów strategii i transportu.

Cwali

Tweeeet -w grze każdy uczestnik jest ptakiem, migrującym z południa na północ. Nie jest to sprawa łatwa, gdyż trzeba umiejętnie poprowadzić trasę lotu, mieć co zjeść aby zyskać siły do wędrówki oraz schronić się przed złą pogodą. Tytuł przeznaczony głównie dla młodszych wielbicieli rozrywki.

The Game Master BV

Matchpoint – są fani matematyki, to nie żart, dla których gra jest warta, więcej niż zero. W Matchpoint trzeba układać i obracać płytki w taki sposób na planszy aby uzyskać jak największy wynik, a co za tym idzie punkty. Każda płytka składa się z czterech kolorowych ćwiartek o różnej wartości punktowej.

Countdown: Special Ops – fama na siły specjalne nadal trwa. W grze uczestnicy będą wcielali się w siły specjalne, które muszą odnaleźć i unieszkodliwić bomby rozmieszczone w różnych strategicznych punktach, takich jak porty lotnicze czy banki. Gra posiada plansze modułową, dzięki czemu każda rozgrywka będzie przebiegała inaczej.

White Goblin Games

Expedition: Congo River 1884 -kolonizacja Afryki. Wcielamy się w europejskich poszukiwaczy, którzy płynąc rzeka Konga chcą pozyskać dla swych krajów jak najwięcej stacji kolonialnych rozstawionych wzdłuż rzeki.Jest to pierwsza gra z serii “Ekspedycje”, której kolejne części mają dotyczyć innych zakątków świata.

Vampire Empire – kolejna gra o krwiopijcach, tym razem przeznaczona dla dwóch graczy. Jest to gra karciana, oparta na blefie i dedukcji, gdzie jeden z uczestników stara się odgadnąć kim są wampiry, a drugi do tego nie dopuścić.

Pyramidion -gracze wcielają się w postacie kierowników kamieniołomów, które dostarczają surowca do budowy piramidy Cheopsa. Oczywiście rynek to wieczne pole wojny o pieniądze i względy Faraona, a przekupstwa, negocjacje i podpisywanie odpowiednich kontraktów jest w tej walce orężem. Ten zaś kto najbieglej nim włada wygrywa i może pławić się w bogactwie.

Rattus Cartus -kolejna gra planszowa, która została przerobiona na karcianą. Tym razem padło na plagę szczurów nękającą Europę w czasach Czarnej Zarazy. Tytuł wygląda obiecująco, więc fani pierwowzoru powinni być zadowoleni.

Ares Games

Aztlán – każdy gracz kieruje losami swego plemienia Azteków, chcą zdobyć przychylność Bogów. Drogą do zwycięstwa może być zarówno krwawa wojna jak i gospodarcza współpraca, jednak bóstwa azteckie są zawsze głodni krwi pokonanych, więc stały pokój nie jest możliwy. Tytuł przeznaczony jest dla 3-4 graczy oraz 2 w osobny wariancie, podyktowanym w instrukcji.

Czech Games Edition

Tzolk’in: The Mayan Calendar – koniec kalendarza Majów ma zwiastować, kolejny koniec świata (ile już ich było trudno zliczyć :P), ale dla zmyślnych twórców gier planszowych, jest to kolejny pretekst do stworzenia nowej gry. Gracze będą wysyłać pracowników do różnych akcji, na kole zębatym. Im bardziej zyskowne zadanie tym trudniej będzie je wykonać, a walutą w grze będzie kukurydza.

Goblins, Inc. – Kochasz roty, kochasz gobliny to może być coś dla ciebie. Gracze wcielają się w zespół goblinów tworzących morderczego robota, po to aby podlizać się szefowi spółki Goblins Inc., który będzie produkował te zabójcze maszyny. Droga do celu nie jest łatwa, a konkurencyjne zespoły nie zawahają się użyć wszelkich sztuczek aby wykiwać przeciwników. Gra jest przeznaczona na godzinę zabawy w pojedynczej partii, przeznaczonej dla 2-4 graczy.

Dungeon Lords: Festival Season – nasi sąsiedzi z południa nie odpuszczają i stworzyli olbrzymi dodatek do Władców podziemi, którzy zostali w Polsce bardzo ciepło przyjęci. Każdy rok gry jest teraz wzbogacony o sezon festiwalowy, co daje więcej czasu na stworzenie lepszego lochu. Oczywiście oprócz tego dodatek oferuje masę nowych kart i zasad. Wygląda bardzo obiecująco.

Galaxy Trucker: Another Big Expansion – i kolejny dodatek do znanej gry. Równie wielki jak nazwa, gdyż dodaje całą masę nowych statków, zespołów wspierających i tak dalej. Dla fanów gatunku zdaje się że pozycja obowiązkowa. Miłym smaczkiem jest umieszczenie postaci Aliena, z filmu “Obcy: ósmy pasażer Nostromo” na okładce gry.

Stronghold Games

Article 27: The UN Security Council Game – gra negocjacyjna, w której gracze wcielają się w członków rady bezpieczeństwa ONZ. W każdej turze jeden z graczy, który obecnie jest Przewodniczącym, składa wniosek. Te mogą być najróżniejszego formatu od wojskowych po gospodarcze. Gracze mają teraz 5 minut na negocjacje jakie podjąć decyzja, a każdy z nich posiada własne ukryte cele. Tytuł jest przeznaczony dla 3 do 6 graczy.

CO₂ – w dobie ekologii, nie mogło zabraknąć na targach o właśnie takim charakterze, choć tym razem dodano tez szczyptę historii. Mamy rok 1970, zapotrzebowanie na energię rośnie coraz szybciej, a emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji niszczy planetę. W grze wcielamy się w szefa spółki energetycznej który ma dwa cele, muszące ze sobą współpracować – zwiększanie wydajności swoich fabryk i jak najmniejsza emisja szkodliwych odpadów do atmosfery. Zadanie nie łatwe, ale prawdziwego przedsiębiorcy i ekologa to nie przerośnie.

Core Worlds: Galactic Orders – jest to pierwsze rozszerzenie do gry Core Worlds, które wprowadza szereg nowych kart. Nowością są tytułowe Galactic Orders, z którymi gracz rozpoczyna grę.

Crude: The Oil Game – kolejna gra ekonomiczna, bardzo na czasie, gdyż dotyczy ropy. gracze wcielają się w dyrektorów firm pozyskujących i przerabiających ropę, dla zaspokojenia globalnej gospodarki. Podpisanie odpowiednich umów i zdobycie zyskownych złóż przyspieszy rozwój firmy, ale trzeba uważać zarówno na konkurencję jak i skoki cen na giełdzie.

Revolver 2: Last Stand at Malpaso – chyba każdy zna western “Siedmiu wspaniałych” wzorowany na arcydziele Akiro Kurosawy “Siedmiu samurajów”. Gra niejako przenosi nas do tego pierwszego wydarzenia. Pierwszy z graczy operuje bandytami nękającymi pobliską wioskę, a drugi jej obrońcami jak i mieszkańcami. Każdy z uczestników rozgrywki ma swoje unikalne talie dające mu kilka dróg na uzyskanie zwycięstwa. Słowem – niech wygra lepszy.

Space Cadets – gra kooperacyjna, w której gracze wcielają się w kadetów galaktycznej floty, a ich celem jest przeprowadzenie rekonesansu i wrócenie do bazy w jednym kawałku. Gracze odgrywają role postaci na mostku, jeśli się nie dogadają, katastrofa murowana i załoga zginie. Rozsądek i zimna krew są jak najbardziej na miejscu podczas eksploracji kosmicznej przestrzeni.

Spielworxx

Ruhrschifffahrt 1769-1890 – w grze będziemy musieli pozyskiwać i z jak największym zyskiem sprzedawać węgiel, wydobyty w zagłębiu Ruhry. Trasa handlowa wiedzie wzdłuż rzeki, a im dalej tym jakość węgla gorsza, gdyż podróż źle zabezpieczonego transportu potrafi go zepsuć. Zapowiada się naprawdę trudna i długa gra.

2F-Spiele

Fremde Federn – deck-bulding, gdzie gracz wciela się w rolę polityka, zbierającego wpływy oraz finanse aby móc sfinansować swą kampanię na prezydenta. Coś dla miłośników taktyki oraz obietnic bez pokrycia

Unexpected Treasures – wyglądająca na dość skomplikowaną grę, gdzie będziemy bawić się wszelkiej maści pojazdami, od roweru począwszy na samochodach skończywszy.

Power Grid Maps -zestaw dodatkowych map do gry Power Grid.