Exposed – złodzieje, złodzieje, wszędzie złodzieje! Recenzja

Na naszych łamach czytaliście już z pewnością o wielu nietypowych grach. Ostatnio recenzowaliśmy np. grę o uciekających kurczakach czy kanibalach. Dziś tegoroczna nowość: Exposed. Tym razem przyjdzie nam wcielić się w role kieszonkowców, którzy szukają łatwego łupu na statku turystycznym. Zadaniem naszym więc będzie kraść, ile wlezie i do tego jeszcze nie dać się zdemaskować.

Exposed pozwala na grę od 2 do 6 osób. Czas gry, grafiki, jak i lekkość zasad wskazują na grę raczej imprezową. Czy tak jest w rzeczywistości?

Informacje o grze

exposed
Autor: Brian Henk, Clayton Skancke
Wydawnictwo: Overworld Games
Liczba graczy: 2 – 6
Czas gry: od 30 do 45 minut
Wiek: od 12 lat
Cena: około 100 zł

Zawartość portfela… to znaczy pudełka

W niezbyt dużym pudełku znajdziemy raczej niezbyt dużo elementów:

 • kafle postaci
 • karty postaci
 • znaczniki portfeli i celów
 • pomoce graczy

Przed grą rozkładamy odpowiednią liczbę kafli w zgrabny kwadrat. Np.: w 4 osoby:

Dodatkowo każda postać otrzymuje jeden portfel. Z talii tożsamości wyciągamy 3 karty: będą to nasze początkowe cele (które oznaczamy specjalnymi żetonikami). Poza tym każdy gracz otrzymuje kartę tożsamości.

Przygotowanie do gry

Jak kraść… to znaczy oczywiście grać

W swoim ruchu (a zacząć ma osoba, która jako ostatnia coś ukradła) gracz wykonuje jedną z 4 dostępnych akcji:

 1. ruch – należy przemieścić (zamienić miejscami) 2 pary sąsiadujących (w pionie lub poziomie) ze sobą kafli postaci
 2. kradzież – kradniemy portfel postaci, w której otoczeniu jesteśmy (sąsiadowanie w pionie, poziomie i na skos); żeby było ciekawiej można ukraść też od swojej postaci
  • jeśli kradniemy od postaci, która była oznaczona celem, wówczas możemy wykonać akcję z karty tej postaci (jej zdolność specjalna) – należy wówczas odkryć nową kartę celu i oznaczyć odpowiedni kafel
 3. odkrycie/ujawnienie – gdy mamy podejrzenie, że inny gracz jest daną postacią, wówczas możemy ją/go ujawnić; dana postać musi być wówczas w naszym rzędzie lub kolumnie, kafel jest wtedy przekręcany na drugą stronę
  • jeśli nikt się do tej postaci nie przyznaje, nic się nie dzieje
  • jeśli jednak jeden z graczy miał tą tożsamość, musi odkryć swoją kartę, traci też połowę zebranych portfeli i od tej pory gra jako ujawniony złodziej (choć dalej ma szansę wygrać)
 4. węszenie – ujawniam dowolnemu nie odkrytemu graczowi moją tożsamość, a za to mogę dokonać ujawnienia dowolnej postaci (bez względu na wiersz czy kolumnę)

Dokąd trwa gra?

Do momentu aż ktoś zbierze 7 portfeli lub pozostanie ostatnim nieodkrytym/nieujawnionym.

 

Wrażenia

Exposed opiera się w dużej mierze na identyfikowaniu innych graczy na podstawie ich posunięć. Nie wystarczy bowiem tutaj spokojnie wykradać sobie portfele. W każdej chwili możemy być przecież namierzeni. Z jednej strony więc sami próbujemy zmylić ślady (wykonując kombinacje ruchów i kradzieży), z drugiej strony sami staramy się zidentyfikować rywali.

Stąd też im więcej osób przy stole, tym troszeczkę inny charakter rozgrywki. W 6 osób nie jesteśmy w stanie zidentyfikować wszystkich. Często może być więc tak, że ktoś niezauważony uzbierał sobie portfele i cichaczem wygrał. Jak dla mnie optymalnie jest w 3-4 osoby. Jesteśmy wtedy w stanie zapamiętać czyjeś posunięcia. Przy okazji rozgrywka nie przedłuża się wtedy za bardzo.

Wydawać by się mogło, że Exposed to tytuł bardzo prosty. Jednak, by wygrać często musimy stosować różne triki. Przydatne wtedy są zdolności z kart celów. To one pozwolą nam i zamieszać, i pokraść…

Przykładowe karty wraz ze zdolnościami

Szczególnie silne wydają się karty, które zachowujemy, by potem w dowolnym momencie lub nawet co turę z nich skorzystać.

Exposed to jednak taki typ gry, który nie każdemu będzie odpowiadał. Ukryta tożsamość, zbieranie jakichś portfeli, poruszanie się w tą i z powrotem… Nie każdego to niestety porywa. W dodatku ten klimat kieszonkowców…

Siódme: Nie kradnij

Exposed to przede wszystkim dość szybki filler. Zasady są dość proste, kombinowania ani za dużo, ani za mało. Jednak to także gra ukrytych tożsamości, kamuflowania się. Poza tym to gra, gdzie przecież wprost wcielamy się w kieszonkowców. Wiadomo, że niejedna gra przekraczała granice. Ale przecież nie każdemu musi to odpowiadać.

Jak więc podsumować Exposed? Prosta, ciekawa gra, która jednak jest na tyle specyficzna, że po prostu polecam solidnie się zastanowić…

Plusy
 • gra od 2 do 6 osób (choć najlepiej w 3-4)
 • spora różnorodność rozgrywek z uwagi na umiejętności z kart celów
 • ukrywanie swojej tożsamości
Minusy
 • w więcej osób raczej nie jesteśmy w stanie ogarnąć posunięć wszystkich graczy
 • temat bycia kieszonkowcem
 • oprawa graficzna

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Overworld Games za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Wiele innych gier możesz kupić w dobrej cenie w sklepie naszego partnera – planszostrefa.pl.

Game Details
NameExposed (2016)
ComplexityMedium Light [1.71]
BGG Rank [User Rating]7852 [6.28]
Player Count2-6
Designer(s)Brian Henk and Clayton Skancke
Artists(s)Adam Foreman
Publisher(s)Overworld Games
Mechanism(s)Area Movement and Grid Movement
Łukasz Hapka