Tradycyjna Gra Bożonarodzeniowa – recenzja przekrojowa

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia, w domach gorączka przedświątecznych porządków i gotowania, została zastąpiona duchem radości i miłości, a za oknami sypie śnieg (lub jest odwilż :P). Kiedy już po wszystkich trudach dnia, zjemy i rozpakujemy prezenty, można by zasiąść do rodzinnej gry planszowej. Na taką okazję idealnie wręcz nadaje się Tradycyjna Gra Bożonarodzeniowa, wydana przez wydawnictwo ISA. Prosta, szybka i lekka, a co najważniejsze utrzymana w duchu Wigilijnej Nocy.

Gra kosztuje 69 zł i mieści się w bardzo solidnym, standardowej wielkości pudełku, opatrzonym na okładce ładną grafiką Świętego Mikołaja, wprost z reklamy Coca-Coli. W środku zaś znajdziemy dość sporo elementów, ulokowanych w zielonej, klimatyczne i świetnie zrobionej wyprasce, dzięki czemu nie potrzebujemy woreczków strunowych. Mamy zatem:

 • planszę
 • w sumie 100 kart (po 25 na gracza)
 • cztery zestawy pionek i 9 prezentów (każdy zestaw w innym kolorze)
 • pionek Krampusa
 • choinkę do złożenia
 • specjalną kostkę K6
 • płytę z muzyką świąteczną
 • instrukcję

Instrukcja jest krótka i napisana bardzo dobrze. Karty solidne, choć jeśli włożymy je w koszulki to nie zmieszczą się do wypraski. Najwięcej uwagi przykuwają jednak duże plastikowe figurki elfów i samego Krampusa oraz prezentów. Są wykonane bardzo solidnie i ładnie, choć Elfy zdecydowanie bardziej przypominają Eskimosów niż pomocników Mikołaja z bieguna północnego. Jeśli idzie o utwory na płycie, to mamy tam zbiór kilkunastu amerykańskich pozycji, wykonanych w formie instrumentalnej przy zachowaniu tradycyjnego układu nutowego. Dzięki temu naprawdę czuć magię świąt, a sama płyta idealnie buduje atmosferę podczas rozgrywki.

Jak to Krampus prezenty kradł

Gra jest przeznaczona dla  dwóch do czterech graczy i trwa około 30 minut. Sama rozgrywka jest mocno losowa, jednak dzięki temu idealnie trafia do dzieci oraz ogólnie familii. Jak łatwo się domyślić zarówno przygotowanie gry, jak i tura gracza są bardzo krótkie, natomiast same zasady idzie wytłumaczyć w przysłowiową minutę.

Na początku rozkładamy planszę, każdy gracz wybiera jeden z dostępnych kolorów i zagarnia w nim pionek, 9 prezentów i talię kart. Następnie na swoim polu startowym na planszy kładzie pionek i prezenty, karty solidnie tasuje i tworzy z nich bibliotekę. Na koniec składamy choinkę, która ląduje na środek planszy i kładziemy koło niej Krampusa. Teraz można przystąpić do gry.

Tura gracza jest szybka i nieskomplikowana. Najpierw uczestnik zabawy odsłania wierzchnią kartę z góry swej talii i od razu wprowadza ją w życie, jeśli to możliwe. Następnie rzuca kostką i porusza swoim pionkiem o tyle pól (są one w postaci domków) ile wypadło oczek. Jeśli zatrzyma się na polu w swoim kolorze umieszcza tam jeden prezent z swojej puli ogólnej. Warunkiem zwycięstwa jest natomiast dostarczenie swoich prezentów jak najszybciej i dotarcie pionkiem pod choinkę. Niemniej po drodze możemy spotkać Krampusa, który kradnie prezenty. Tego poruszamy jeśli na kostce wypadnie jego twarz. Krampus porusza się zawsze o dwa pola i kradnie wszystko na swej drodze. W ten sposób zagarnięte prezenty lądują pod choinką, skąd również trzeba je dostarczyć podczas rozgrywki, jednak można to uczynić dopiero gdy na naszym polu startowym nie ma już żadnych podarków.

Karty natomiast pomagają w osiągnięciu celu, a mamy ich raptem cztery rodzaje. Są to:

 • Plus jeden ruch – gracz może jeśli chce dodać +1 oczko do tych jakie wyrzucił na kostce.
 • Plus jeden prezent – normalnie do jednego domku gracz musi dostarczyć jeden prezent, jednak ta karta łamię tą zasadę i pozwala przy jej odkryciu (i tylko wtedy) postawić dwa prezenty.
 • Minus jeden prezent – kolor na karcie pokazuje któremu graczowi odrzucamy pod choinkę jeden z dostarczonych prezentów.
 • Dom wybrany przez ciebie – gracz może zamiast rzucać kostką przenieść swego elfa na dowolne pole w swoim kolorze i dostarczyć tam prezent. Może również zaryzykować i rzucić kostką, aby wypadł Krampus. Wtedy najpierw porusza Krampusem, a potem przemieszcza swój pionek na dowolne pole w swoim kolorze.

Zabawa w elfy Świętego Mikołaja

Tradycyjna Gra Bożonarodzeniowa to tytuł czysto sezonowy. Mimo wszystko wart tego aby go poznać, bo jak się szybko okazuje idealnie on pasuje na zimowy czas, spędzany w rodzinie czy pośród znajomych. Grę przeznaczono dla osób od szóstego roku życia, ale tak naprawdę spokojnie można bawić się z nieco młodszymi dziećmi.

Grupa 1 – dzieci w wieku przedszkolnym + rodzice

Grupa 2 – dzieci 8-12 lat

Grupa 3 – gimnazjum i liceum

Grupa 4 – dorośli

Grupa 1

Szał zabawy, tak najłatwiej opisać wrażenia towarzyszące zabawie. Dzieci z miejsca wczuły się w świąteczny klimat, a dołączona do gry płyta z muzyką i świetne wykonane, miniaturowe, plastikowe prezenty gwiazdkowe tylko wspomogły klimat. Rodziny potrafiły grać jedną partyjkę za drugą, gdyż czas potrzebny na rozegranie pojedynczej rozgrywki oscylował w granicach 30 minut. Mimo, że tytuł od razu uznano na wydarzenie jednoroczne to i tak zyskał wiele pozytywnych opinii, zarówno za mechanikę jak i wykonanie.

Grupa 2

Entuzjazmu już aż tak wielkiego nie było, ale gra nadal posiadała wysoką nośność, szczególnie u młodszych dzieci i dziewczynek. Ponownie jako największe zalety wymieniono jakość całej gry, muzykę znajdującą się na CD oraz prostą mechanikę, dostarczającą sporo zabawy. Narzekano jedynie na mało wykorzystaną mechanikę kart, przez co nie można było nic zaplanować.

Grupa 3

Gra oczywiście spotkała się z sporym zainteresowaniem, jednak większość graczy stwierdziła, ze poza sezonem zimowym, jakoś nie widzi żywotności tego tytułu. Nie jest to jednak czymś dziwnym. Ponownie doceniono ogólna jakość wykonania gry, ale szybko zmodyfikowano mechanikę, pod kątem zagrywania kart. Gracze stwierdzili, że lepiej móc cokolwiek zaplanować, niż zdać się na ślepy los i szybko zmienili zasady, że na ręce gracz posiada 5 kart, a tura wygląda następująco: zagranie karty z ręki i jej rozpatrzenie, rzut kością i wykonanie ruchu pionkiem, Ewentualne dostarczenie prezentu, a na koniec dobranie jednej karty na rękę. Zwiększyło to bardzo dynamikę gry, samą rywalizację jak i znacząco zmniejszyło losowość podczas rozgrywki.

Grupa 4

Wrażenia podobne jak w grupie poprzedniej, jednak tym razem uznano, że gra jest odpowiednia tylko i wyłącznie na sezon świąteczny, a nie całą zimę. Ogólnie się spodobała, jednak nie dostała takiego poklasku jak w grupach poprzednich i ostatecznie dość szybko została odstawiona na bok.

Jest pogodnie i świątecznie

Tradycyjna Gra Bożonarodzeniowa, to bardzo prosta, sezonowa, ale mimo wszystko ciekawa pozycja zimowa. Jeśli ktoś jest fanem gier planszowych, a do tego posiada dzieci w swej rodzinie, które również podzielają to hobby, to warto się zaopatrzyć w ten tytuł. Co prawda wyciągniemy go tylko kilka razy w roku, jednak dostarczy on uczestnikom zabawy masę radości idealnie wkomponowując się w Bożonarodzeniowy czas.

Zatem nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wam wszystkim drodzy czytelnicy wesołych oraz pogodnych świąt Bożego Narodzenia, nie bacząc na to jakiego wyznania jesteście czy też nie. Bo gry planszowe są dla wszystkich

Plusy:

 • klimat świąt
 • rewelacyjna płyta z muzyką
 • bardzo wysoka jakość komponentów (szczególnie plastikowych)
 • cena
 • bardzo prosta mechanika
 • szybki czas gry
 • można dzięki modyfikacją znacząco ograniczyć losowość…

Minusy:

 • …, która mimo wszystko nadal jest olbrzymia
 • tytuł typowo sezonowy
 • mała różnorodność kart
 • pionki elfów bardziej przypominają dzieci Eskimosów

Ocena 7 out of 10 stars (7 / 10)

Wydawca: ISA
Liczba graczy: 2-4
Wiek: 6+
Czas gry: 30 min
Cena wydawcy: 69 zł
Typ: Familijna

Możliwość zrecenzowania zawdzięczamy wydawnictwu ISA.