Essen 2012 – Polskie premiery

Tegoroczne targi Essen już jutro i jak co roku będzie w czym przebierać. W tym oczywiście w rodzimych pozycjach. Na Essen 2012 zostanie zaprezentowanych kilkanaście polskich tytułów. Część z nich miało już w naszym kraju swą premierę, a inne dopiero na nia czekają. Poniżej lista wszystkich polskich pozycji, naszych wydawnictw, jakie będzie można poznać na Tegorocznym Essen. Targi trwają od 17 października (środa) do 21 października (niedziela).

PORTAL

Wydawnictwo Ignacego Trzewiczka, będzie prezentowało dwie nowości, 17 października około godziny 14:30.

Robinson Crusoe: Adventure of the Cursed Island – gra przygodowa, której sporo już poświęciliśmy czasu na naszym serwisie. Przeznaczona dla 1 do 4 osób, opowiadać będzie o losach rozbitków na bezludnej wyspie, którzy aby chcą przetrwać będą musieli nauczyć się nie tylko współpracy, ale również posiąść wiele nowych zdolności. Gracze będą zmuszeni polować, budować schronienia, badać mordercze tereny przeklętej wyspy i walczyć z głodem, zimnem i wyczerpaniem. Tytuł jest duży i przeznaczony raczej dla zaawansowanych graczy, niemniej przez to jeszcze bardziej interesujący. W środku pudełka znajdziemy sporo różnego rodzaju kart oraz kości oraz instrukcję pełną scenariuszy do gry.

 Winter – drugi już dodatek do rewelacyjnej, moim skromnym zdaniem, gry osadzonej w świecie Neuroshimy, czyli 51 Stan. Tym razem mamy do czynienia z dodatkiem niesamodzielnym (w przeciwieństwie do New Era, która była samodzielna), który oferuje graczom kolejne 54 karty, w tym nowe karty liderów, nowa frakcję – Teksas oraz zupełnie nowe zasady i planszę. Tym razem gracze nie będą się ścigać kto pierwszy uzbiera 33 punkty, tylko rozgrywaka będzie trwała zawsze 6 tur, podczas których uczestnicy muszą przetrwać zimę. Wygrywa ten kto zbierze na koniec najwięcej punktów. Dodatek jest zaprojektowany z myślą o osobach przekładających spokojną rozgrywkę, and agresywnym wyścigiem zbrojeń.

Kuźnia gier
Wydawnictwo z Krakowa będzie miało swoje prezentacje 19 października o godzinie 12:00 i zaprezentuje graczom swoje trzy nowości.

1984: Animal Farm – gra negocjacyjna, w której to zwierzęta, po obaleniu rewolt ludzi dzielą teraz między sobą świat i ustalają własne reżimy totalitarne. Tytuł jest przeznaczony dla 3 do 5 graczy, którzy będą musieli ze sobą zarówno współpracować oraz rywalizować w drodze po zwycięstwo. Zapowiada się ciekawie.

Alcatraz: The Scapegoat Maximum Security – pierwszy pełnoprawny dodatek do świetnej gry napompowanej negatywną kooperacją, czyli Alcatraz, którą już recenzowaliśmy. Dodatek wprowadzi trzy nowe lokacje, zwiększy limit graczy do pięciu osób oraz wprowadzi kilka zupełnie nowych kart i mechanik. Ma on też poprawić lekkie niedoskonałości w mechanice podstawowej wersji gry.

Top-A-Top PLUS – Dodatek do przyjemnej gry dla dzieci, Top-A-Top. Wprowadzi on nowe karty zawierające inne hasła jakie trzeba wykonać, aby sie pozbyć kart z reki. Zapowiada się interesująco oraz głośno.

Los Diablos Polacos
Grupa ludzi, która odpowiada między innymi za spolszczenie Świata dysku czy Bożego Igrzyska, w tym roku zaprezentuje swój własny projekt. Prezentacja 19 października o 17:15.

CLASH: Jihad vs. McWorld – gra logiczna, w której gracze będą tworzyć szeroko pojęte zależności pomiędzy ideologiami a społeczeństwem. Każdy kolejny kawałek mozaiki w postaci trendów, sił militarnych, głosów politycznych, będzie oddziaływać na inne. Ostatecznie zwycięży ten kto będzie miał największe poprawcie ludu. Mechanika jest oparta na projekcie Seiji Kanai.

Gry Leonardo
Twórcy między innymi takich tytułów jak Magnum Sal czy Mare Balticum, znów nie spoczywają na laurach. Prezentacja ich nowości, które dopiero będą miały premierę odbędzie się 19 października o 17:30.

Magnum Sal: Muria – pierwszy dodatek do świetnej gry ekonomicznej, gdzie uczestnicy zabawy wcielają się w role średniowiecznych sztygarów wydobywających sól w Wieliczce. Dodatek da graczom nowy zasób do wykorzystania w grze, a mianowicie solankę (stąd podtytuł – Muria z łac. solanka). Będzie można ja pozyskiwać na osobnej planszy dołączonej do planszy głównej. Pojawia się też nowe narzędzia i zamówienia królewskie związane bezpośrednio z solanką.

Nehemiasz – będzie to gra strategiczna osadzona w czasach biblijnych i przeznaczona dla 2 do 4 graczy. Celem gry bedzie odbudowa murów i bram świętego miasta Jerozolima przez tytułowego Nehemiasza. Premiera tytułu jest przewidziana na grudzień tego roku, natomiast podczas targów zainteresowani będą mogli poznać ostateczną wersję prototypu gry.

Letnisko – tytuł przeznaczony dla 2-5 graczy traktujący o zarządzaniu ośrodkiem wypoczynkowym. Premiera jest planowana na początek listopada tego roku, zaś na Essen będzie można zagrać w ukończony prototyp i złożyć wstępne zamówienia na grę.

Rebel.pl
Jedno z największych polskich wydawnictw również zaprezentuje swe nowości 19 października, o godzinie 15:15. Będzie tego nie mało.

Slavika – gra która już miała swą premierę w Polsce i teraz czeka na podbój reszty Europy. Gracze dysponujący grupą bohaterów będą walczyć z mitycznymi słowiańskimi bestiami, o chwałę i bogactwo. Tytuł został przyjęty bardzo ciepło przez fanów słowiańskiej fantastyki jak i graczy lubujących się w negatywnej interakcji.

Amber – gra ekonomiczna, w której będziemy wcielać się w możnowładców budujących szlaki pomiędzy wioskami wydobywającymi bursztyn a zamkami baronów, gdzie można go sprzedać. W tym celu gracze będą musieli budować drogi przez nieprzebyte dotąd puszcze, aby kupcy mogli swobodnie podróżować i sprzedawać drogocenne klejnoty. Gra łudząco przypomina Carcassonne.

Jaskinia – najnowszy tytuł Adama Kałuży, twórcy już legendarnego K2, które było nominowane w tym roku do nagrody Spiele de Jahre. Jaskinia opowiada o grotołazach, którzy przemierzając ciasne korytarze szukają jak najciekawszych jaskiń aby je sfotografować. Gra zawiera multum żetonów oraz kafelków, jednak jej mechanika jest stosunkowo prosta. Polska premiera miała miejsce z początkiem października.

Mercurius – druga gra Łukasza “Wookiego” Woźniaka, twórcy Szalonych małp, oraz setek wideocastów w których recenzuje gry z całego świata. Tym razem oddał graczom w ręce grę ekonomiczną, z ciekawie wyglądającym mechanizmem handlu wzorowanym na giełdzie. Premiera dosłownie na dniach, więc warto bliżej przyjrzeć się tej produkcji.