Przegląd prasy #1

Rozpoczynam nowy cykl, czyli przegląd prasy, gdzie informować będziemy o tym, co dany numer prasy branżowej zawiera i czy warto go nabyć. Zaczynamy od 21/2012.

Po przewertowaniu kilku stron uwagę przyciąga opisywany rzeczowo oraz kilku punktów widzenia [m.in. autorów gier, gości] tegoroczne Essen. Z pewnością kosztował autora nieco pracy z racji licznych wywiadów uznanych osób [m.in. na spytki zabrano Martina Wallace’a]. Ponadto podsumowano plany polskich wydawnictw [tych większych i mniejszych] oraz rok 2011 okiem redaktorów magazynu. Przeprowadzono dwa wywiady – ze Sławomirem Wiechowskim, założycielem klubu gier planszowych “Pionkolandia” w Sztumie, a także uczestnikami mistrzostw polski rummikub 2011 jako dopełnienie relacji.

Strzałem w dziesiątkę są recenzje gier spoza głównego nurtu, czyli dobre, ale w Polsce niemal nieznane. W kąciku gier print & play na tapecie “Free Trader”, a gier mobilnych “Carcassonne”. Rzeczowo wymieniono ich plusy i minusy, dzięki czemu potencjalny nabywca ma jasny obraz tego co kupuje/drukuje.

Zrecenzowano m.in. “Pupile Podziemi”, nową odsłonę kultowego “Wysokiego Napięcia”, czyli “Power Grid: The First Sparks”, solową karciankę “Friday” tego samego autora, “Speedway champion”, “Dixit Odyssey”, najnowszy dodatek “Dominion”, czyli “Róg Obfitości”, czy wydane niedawno przez G3 “Księstwo”. Wszystkie gry są dobrze opisane, nie ma poczucia niedosytu z racji ograniczenia liczby znaków. Klasycznie już pojawił się dodatek, a w tegorocznym numerze są to nowe kafelki pogody do K2, które sprawdzają się ponoć wyśmienicie [sprawdźcie na forum], dodajac nowy element mechaniki jakim są lawiny.

Gdybym miał podsumować czy warto – owszem, warto, ponieważ magazyn stawia większy nacisk na publicystykę, co się chwali, bo autorzy wiedzą o czym pisać i jak pisać. Z pewnością niedosyt pozostawia ilość stron [64], ale wynika to w dużej mierze, że reklamy nie atakują czytelnika na każdej z nich. Zachęcam do zakupu!