Halli Galli – (prawie) recenzja

Gry imprezowe. Był taki czas, że gdy wyciągano je na stół, przepraszałem i odchodziłem od stołu. Nie jestem ich targetem. Bawią mnie, bowiem rozwiązania mechaniczne, a czas spożytkowany na chwytaniu totemu, czy zgadywaniu w to kto jest członkiem mafii, a policjantem, wolę spędzić już raczej na rozmowie. Tak, nie są dla mnie. Stąd, aby moja opinia nie była dla gry krzywdząca, postanowiłem, że oddam wrażenia jednego ze współgraczy, ale moimi ustami.

Wydawnictwo: G3
Sugerowana cena detaliczna: 39 zł
Profil na BGG: link
Liczba graczy: 2-6 [osobiście zalecam 5-6] Mechanika: imprezowa

Gra stworzona w 1992 przez izraelskiego projektanta Haim Shafir’a bawi cały świat już 23 rok. Zdobyła serca ludzi w ponad 20 krajach, stając się prawdopodobnie pierwzowzorem słynnego w Polsce “Prawa Dżungli”. Skąd taka myśl? Z powodu łudząco podobnych zasad.

Łudząco podobne zasady

Każdy gracz kolejno wykłada kartę. Znajdują się na nich, w różnych ilościach, ilustracje owoców. Jeśli zdarzy się, że w którymś momencie na wyłożonych kartach znajdzie się równo pięć owoców danego rodzaju [np. truskawek], osoba, która pierwsza użyje dzwonka, będzie mogła odłożyć wyłożone już karty. Pomyłka skutkuje oddaniem po jednej dla każdego ze współgraczy. Celem jest pozostanie ostatnią osobą, której pozostały jeszcze karty. Prawda, że banalne? A przy tym jakże grywalne. Cała prostota ociera się o geniusz, zwłaszcza, że jej żywotność przedłużają liczne warianty dodatkowe. Nie znajdziemy ich co prawda w pudełku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć własne, bądź zasugerować się tymi, które dostępnymi w sieci. Warto zauważyć, że ma jedną, zasadniczą, a przy tym wspólną dla gatunku wadę – najlepiej bawić się przy niej w pełnym gronie. Łatwiej wtedy o pomyłkę i niekontrolowane salwy śmiechu. Wariant dwuosobowy, choć możliwy, nie powinien nawet znaleźć się na pudełku.

Podsumowując: gra jest warta swojej ceny, bo jej żywotność jest zasadniczo nieograniczona, zwłaszcza w obliczu wariantów dodatkowych. Zasady łapie się w locie, rozgrywka trwa tylko chwilkę i zachęca do rewanżu. Rozrusza każdą imprezę, czy spotkanie planszówkowe, więc nie zastanawiaj się. Jeśli w Twojej kolekcji nie ma jeszcze takiego tytułu, bierz w ciemno. Dla siebie, albo na prezent. Tak, czy owak na czyjejś twarzy pojawi się grymas zadowolenia.

 

Game Details
NameHalli Galli (1990)
ComplexityLight [1.02]
BGG Rank [User Rating]5885 [5.79]
Player Count (recommended)2-6 (3-6)
Designer(s)Haim Shafir
Artists(s)Oliver Freudenreich and Barbara Spelger
Publisher(s)AMIGO, (Unknown), 999 Games, Asmodee, Brädspel.se, Brain Games, Broadway Toys LTD, Copag Cards, Dal Negro, danspil, Discovery Toys, G3, Gigamic, Giochi Uniti, Holdson, Jumbo, K.E.Leg, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Mercurio, Nelospelit, PaperGames (III), Patch Products, Paul Lamond Games Ltd, Pfizer, Piatnik, Playroom Entertainment, Ravensburger, Rio Grande Games, Ruibal Hermanos S.A., Spin Master Ltd., Swan Panasia Co., Ltd. and VR Distribution
Mechanism(s)Pattern Recognition and Player Elimination