Little Factory – łańcuchy produkcyjne w akcji. Recenzja

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Portal Games. Wydawnictwo Portal Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Dobierz zboże, wymień je na mąkę, upiecz z niej chleb i sprzedaj go w piekarni – oto podstawy gry w Little Factory. Tytuł nawiązuje do innej gry tych samych autorów (Shun Taguchi oraz Aya Taguchi): Little Town. Tym razem mamy do czynienia z grą karcianą, w której talia reprezentuje cały proces produkcji i sprzedaży produktów. Na początku będziemy mieli do dyspozycji najprostsze surowce, dzięki nim pozyskamy coraz lepsze, aż w końcu będziemy mogli wystawiać budynki i zbierać punkty. Gra to swoisty wyścig – kto jako pierwszy zbierze 10 punktów, wygrywa.

Informacje o grze

Kto pierwszy, ten lepszy

Little Factory - Portal Games

Jak już wspomniałem Little Factory to swoisty wyścig. Naszym zadaniem będzie: Produkowanie bądź Wymiana.

  • Dzięki produkcji możemy odrzucić posiadane na ręce karty surowców i dobrać z pola gry produkty, które wymagają tych surowców. Dzięki temu możemy zrobić mąkę ze zboża czy węgiel z drewna. Kolejny poziom to lepsze surowce: z mąki możemy upiec chleb czy z desek otrzymać beczkę. “Produkować” w ten sposób możemy też budynki, których koszt będzie oczywiście jeszcze większy.
  • Wymiana pozwala odrzucić z ręki kartę (karty), by za uzyskane ze sprzedaży monety zakupić nowe surowce. Masz zbyt dużo mąki? Sprzedaj ją i kup za nią trzy karty drewna. Działa to oczywiście w obie strony: kilka słabszych kart możemy wymienić na jedną lepszą.

Cały czas musimy pamiętać, że jesteśmy ograniczeni do kart, które leżą na stole. Czasem będziemy mieli cegły, ale nie będziemy mieli co z nimi zrobić. Podobnie może być z chlebem czy materiałem. Może się wtedy okazać, że wymiana będzie lepszym pomysłem niż np. czekanie na odpowiedni budynek.

Little Factory - Portal Games

Budynki to właściwie swoisty silnik tej gry. Dzięki nim otrzymujemy punkty (od 1 do 5). To jednak nie koniec. Prawie każdy z nich posiada dodatkową akcję pozwalającą nam pewne rzeczy zrobić szybciej. Jeden z nich może więc zrobić mąkę ze zboża, drugi z desek wyprodukuje beczkę. Możemy więc robić to samo, co w akcji produkcji. W czym więc zysk? Każda z akcji kosztuje nas bowiem turę. Dzięki budynkom możemy wiele rzeczy zrobić w jednej kolejce – musimy tylko pamiętać, że każdy z budynków możemy aktywować tylko raz na turę.

Interakcja pomiędzy graczami opiera się tu w zasadzie tylko na mniej lub bardziej świadomym podbieraniu sobie kart ze wspólnej puli. Potem nie ma np. możliwości skorzystania z czyichś budynków.

Koniec gry następuje natychmiast, gdy jeden z graczy osiągnie pułap 10 punktów (z budynków i dodatkowych żetonów). Szczęśliwiec ów zostaje zwycięzcą rozgrywki.

Little Factory - Portal Games

Wrażenia

Little Factory daje poczucie większej gry w małej formie. W końcu całość opiera się tutaj prawie wyłącznie na kartach. Na początku posiadamy dość mało surowców, ale dość szybko możemy je przerobić na coś lepszego. Następnie warto pomyśleć o budynkach, które nie tylko zapewnią nam punkty, ale też wspomogą dodatkowymi akcjami. Cały cas warto myśleć, co wykonamy za chwilę, co przerobimy na co. Warto zawczasu obserwować poczynania przeciwników, gdyż czasem potrzebna nam karta niespodziewanie ginie ze stołu.

Little Factory - Portal Games

Mamy tu więc zbieranie surowców, mamy łańcuchy produkcyjne, mamy w końcu mini silniczek wygenerowany ze zdobytych budynków. Może się wydawać, że to niewiele, ale jak na tak skromną grę i bardzo przystępny czas rozgrywki to naprawdę sporo. Little Factory to naprawdę ciekawa propozycja zarówno dla mniej zaawansowanych, jak i bardziej doświadczonych graczy. Z całą pewnością ciężko tu znaleźć coś nowatorskiego, ale gra dostarcza za to sporo ciekawych decyzji.

Little Factory - Portal Games

Jak już wspominałem jesteśmy tu trochę zależni od innych graczy, w końcu mogą podebrać nam kartę z rynku. Nie zapominajmy jednak, że i sam rynek jest tworzony losowo. Czasem więc będziemy mieli krowę, ale nie będziemy mogli nic z niej uzyskać. Podobnie może być z każdym cennym surowcem. Inni w tym czasie mogą wymieniać swoje deski na beczki itd. Trzeba tu się więc pogodzić z losowością kart. Nie zawsze wszystko będzie dostępne. Tak samo zresztą z budynkami – nie każdy z nich będzie nam odpowiadał, a przecież ich akcje wpływają na nasz rozwój i na nasze potencjalne zwycięstwo.

W Little Factory gra się przyjemnie zarówno we 2 osoby, jak i przy maksymalnym składzie. Wiadomo, przy 4 osobach sytuacja będzie zmieniać się dużo bardziej dynamicznie. Nie zmienia to faktu, że gra się przyjemnie i dalej dość płynnie. Rozgrywka często zamyka się w okolicach 30 minut, co wydaje się bardzo przystępnym czasem.

Little Factory - Portal Games

Podsumowanie

Naprawdę polubiłem Little Factory. Jest tu naprawdę sporo ciekawych decyzji jak na tak krótką grę. Przy okazji faktycznie czujemy, że nasze tableau się rozwija – każdy kolejny budynek daje nam nowe akcje. Z całą pewnością trzeba skupić się na wykorzystywaniu łańcuchów produkcyjnych, ale też spróbować skonstruować własny silniczek do szybszego przerabiania surowców. W tym wszystkim sporo będzie zależeć od dobrego dociągu kart, ale też od naszych decyzji.

Przez cały czas czuć będziemy, że ta gra to wyścig. Kto pierwszy osiągnie pułap 10 punktów – wygrywa. Trzeba więc obserwować przeciwników, ale też optymalizować własne posunięcia, by nie dać się wyprzedzić.

Gra sprawdzi się nawet w rodzinnym gronie, a pułap 12+ jest jak dla mnie ciut zawyżony. Spokojnie można grać z ogarniętym 10-latkiem.

Little Factory nie jest może czymś wyjątkowo nowatorskim, ale jak na swoją cenę i czas gry oferuje naprawdę sporo.

Little Factory - Portal Games

Plusy
  • proste zasady, czytelna ikonografia
  • płynna rozgrywka
  • przystępny czas rozgrywki
  • dobre skalowanie
  • wariant solo
  • sympatyczna oprawa graficzna
Plusy / minusy
  • ograniczona interakcja pomiędzy graczami

Ocena:

Little Factory trochę przypomina O mój zboże! Mamy tu przerabianie surowców na coraz cenniejsze. Mamy budynki pomagające przyspieszyć produkcję. Mamy też wyścig – kto pierwszy zbierze 10 punktów, wygrywa. Innymi słowy: dużo dobra w małym pudełku. Mi się podoba.

Dziękujemy wydawnictwu Portal za przekazanie gry do recenzji.

 

Łukasz Hapka

Game Details
NameLittle Factory (2020)
ZłożonośćMedium Light [2.00]
BGG Ranking4794 [6.43]
Player Count (Recommended)1-4 (2-4)
Projektant/ProjektanciShun Taguchi and Aya Taguchi
GrafikaSabrina Miramon, Hotori Satose (里瀬ほとり) and Aya Taguchi
WydawcaStudio GG, Hutter Trade GmbH + Co KG, IELLO, Mancalamaro, Portal Games, TCG Factory, Yanoman Corporation and Ігромаг
MechanizmyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Multi-Use Cards, Race and Tech Trees / Tech Tracks
Łukasz Hapka