It’s a Wonderful World: Corruption & Ascension / It’s a Wonderful World: Leisure & Decadence – recenzja dwóch 2 dodatków

It’s a Wonderful World, oryginalnie wydana przez francuskie La Boîte de Jeu, jest grą autorstwa Frédéric Guérard. Polscy planszówkowicze mogli go poznać między innymi dzięki wcześniej wydanej grze Ilôs (wyd. Funiverse). Za polskie wydanie tytułowej gry zabrało się warszawskie wydawnictwo Foxgames, które nadało mu tytuł Nowy Wspaniały Świat (NWŚ). Jest to gra karciana, w której wcielamy się w zarządcę międzynarodowego imperium a w każdej z 4 rund musimy podjąć dość trudną decyzję o własnej ścieżce rozwoju. O tym, czy dobrze wybraliśmy i wykorzystaliśmy potencjał otrzymanych surowców, wskaże końcowy wynik.

Dziś skupimy się na dwóch dodatkach, które do tej pory nie zostały jeszcze przetłumaczone i wydane w Polsce, ale które mogą spodobać się fanom NWŚ. Są to: It’s a Wonderful World: Corruption & Ascension oraz It’s a Wonderful World: Leisure & Decadence. Wspomnimy również o dodatkowej zawartości z pierwszej kampanii na Kickstarterze. Poniższe dodatki rozegraliśmy każdy z osobna po kilkanaście razy w trybie solo, co może dać wymierne odczucie w porównaniu do prowadzenia konfrontacji z prawdziwym przeciwnikiem. Dodając do tego rozgrywki w grę podstawową, na liczniku wyskakuje ponad 100 rozegranych partii (zarówno solo jak i z przeciwnikami).

 Informacje o grze

It’s a Wonderful World: Corruption & Ascension / It’s a Wonderful World: Leisure & Decadence


Autor: Frédéric Guérard
Wydawnictwo: La Boîte de Jeu
Liczba graczy: 1-7
Czas gry: 30-60 min
Wiek: 14+
Cena: ok 390 zł z transportem za pakiet 2 dodatków i SG

Wykonanie

Jakość kart a szczególnie ich kolorystyka jest identyczna, jak w dobrze nam znanej podstawowej wersji gry Nowy Wspaniały Świat i nie powinniśmy w przyszłości zauważyć nadmiernego ich zużycia. My dopiero po około 50 rozgrywkach postanowiliśmy kupić koszulki do podstawki, aby zachować ich świeżość na dłużej mając również na uwadze, że gra często wyląduje na naszym stole, a w przyszłości dokupimy brakujące dodatki. It’s a Wonderful World: Corruption & Ascension oraz It’s a Wonderful World: Leisure & Decadence, bo o nich mowa, otrzymały przeźroczyste koszulki już po około 10 rozgrywkach, aby nie wyróżniały się w talii na tle wcześniejszych kart (dobierając karty z talii na pierwszy rzut oka widać, że następna była np. z dodatku, bo nie miała koszulki ). Pozostałe komponenty również nie straciły na wartości w odniesieniu do pierwowzoru.

It’s a Wonderful World: Corruption & Ascension (C&A)

To dodatek wprowadzający do naszej rozgrywki między innymi kilkadziesiąt nowych kart oraz tytułową korupcję. Odtąd w każdej grze będziemy rozgrywać rundy mieszając karty rozwoju z gry podstawowej oraz karty Ascension. Skonstruowane karty oraz nasze imperium nie przynoszą już tylko zysków ponieważ za sprawą ”łapówek” tracimy kilka kostek surowców podczas fazy produkcji. Teraz dwa razy pomyślimy, którą kartę ułożymy w obszarze konstrukcji, bo nasz wybór może przynieść nam więcej strat niż potencjalnych zysków. To wcale nie oznacza, że wszystko w tym dodatku stara się nam dokopać. Możemy równie dobrze wybrać znaną nam z gry podstawowej kartę imperium a w dalszej części gry Przetworzyć (odrzucić kartę, pobrać z planszy surowiec wtórny, który kładziemy na karcie konstrukcji albo na karcie imperium) karty Ascension.

Dla przeciwwagi, w puli znajdziemy również karty z superprodukcją aż do 6 surowców za całkiem rozsądną cenę, co sprawia, że korupcja nie jest już taka straszna. Otrzymujemy również karty zapewniające 25 punktów zwycięstwa na koniec gry, jednak koszt ich produkcji jest niewyobrażalnie duży, bo aż 14 kostek surowców. Pojawia się również nowy sposób punktacji w którym musimy zdobyć odpowiednie pary, a nie jak dotychczas pojedyncze symbole/żetony. Dodatkowo otrzymujemy kilka nowych komponentów, 6 gotowych do rozegrania scenariuszy solo oraz Secret box KS01-05, który jest bonusem do Wonderful World: Leisure & Decadence. Dodatek umożliwia również zwiększenie ilości graczy do 7 osób. Ponad to zawiera niezbędne pudełka aby schować go do Heritage version, tzn. do ekskluzywnego wydania gry (bigboxa) z pierwszej kampanii na Kicksterterze.

Plusy: Wprowadza ogromną świeżość do rozgrywki, która jest teraz bardziej wymagająca.
Minusy: cena, obecnie 30 euro/podczas trwania kampanii 22 euro.

 

It’s a Wonderful World: Leisure & Decadence (L&D)

To pudełko, które możemy porównać do znanego już mam dodatku Wojna albo Pokój (WaP). Zawiera jednak prawie dwa razy więcej kart! Pierwszy scenariusz nie zapowiadał ogromnych zmian w stosunku do gry podstawowej i został rozegrany bez większego problemu. Kolejny miał wylądować na stole dość szybko, jednak wcześniej otrzymaliśmy wyraźne polecenie: otwórz kopertę nr 2 oraz pierwsze z czterech sekretnych pudełek (przypomnijmy, że w dodatku It’s a Wonderful World: Corruption & Ascension otrzymujemy piąte pudełko). I się zaczęło! W środku między innymi 35 nowych kart rozwoju do gry podstawowej, z nowymi ikonami oraz rozwinięcie planszy z torem produkcji. Więcej szczegółów nie będę Wam zdradzał, bo nie o to tu chodzi, ale… do tego dochodzi trochę drewna i kolejne rozwinięcie toru ;-). Oczywiście dodając powyższe karty do podstawowej talii oraz, jak w naszym przypadku także promki z WaP, rozbudowujemy ją, ale mamy mniejszą szansę na wyciągnięcie tych najbardziej pożądanych (naszym zdaniem warto dodać). Dochodzi również nowy rodzaj punktacji, a jednocześnie doznajemy większej satysfakcji z wygranej grając takim poszerzonym zestawem.

Kampania zawiera 6 scenariuszy, jednak rozegramy tylko 5 z nich. W zależności jakiego wybory podejmiemy w trakcie pojedynku, gra pokieruje nas do otwarcia jeszcze nieodkrytych sekretów. To znaczy, że musimy zwycięsko zagrać minimum 2 razy pełną kampanię oraz wybrać odpowiednią ścieżkę rozwoju, aby legalnie otworzyć wszystkie koperty oraz pudełka. Na zakończenie kampanii otrzymujemy po jednym zestawie Heritage boosters – paczkę z kartami! Dopiero po kilkudziesięciu rozgrywkach w powyższe dodatki na stół trafiła 1 z 2 dostępnych paczek. Są one niemal identyczne i różnią się zaledwie kilkoma szczegółami, z zastrzeżeniem, że nie można ich ze sobą mieszać. Już po pierwszej rozgrywce wyciągnęliśmy następujący wniosek: należy z talii usunąć wszystkie karty z innych dodatków i zostawić tylko te z gry podstawowej aby ten wariant miał sens. Prawdopodobieństwo, że trafimy na nowe karty jest bardzo małe przy rozbudowanej talii – my nie trafiliśmy na żadną, zatem nie mieliśmy okazji sprawdzić w praktyce działania nowej mechaniki. Wszystko jednak przed nami. Ciekawie zapowiada się wariant z kartami Revolution, w który szaleją rewolucjoniści. Jeżeli zdecydujecie się na grę w trybie solo to na samym początku musimy pamiętać o wyborze poziomu rozgrywki. Zwycięstwo nie jest łatwe na tym najtrudniejszym, dlatego dla tych mniej wprawionych proponujemy poziom 50/60 punktów. Tryb kampanii pomimo wielu trudnych decyzji dał mi wiele radości, choć żona niekoniecznie była zadowolona z faktu, że przez dwa tygodnie gra leżała rozłożona na stole.

Plusy: Kampania zdecydowanie lepsza od dodatku Wojna albo Pokój, bardziej mięsista, wymagająca, z mnóstwem nowych komponentów i mechanik, które możemy później z łatwością przenieść do podstawowej rozgrywki
Minusy: cena, obecnie 35 euro/podczas trwania kampanii 25 euro.

Podsumowanie

Naszym zdaniem oba dodatki są bardzo dobre i świetnie rozwijają podstawowy wariant gry. Szczególnie It’s a Wonderful World: Leisure & Decadence, który na pierwszy rzut oka jest tylko niepozornym pudełkiem z kolejną kampanią. W rzeczywistości tuż po jej przejściu wnosi najwięcej dodatkowych mechanizmów do późniejszej rozgrywki i jest naszym zdaniem zdecydowanie lepszą opcją niż Wojna albo Pokój. Zaś It’s a Wonderful World: Corruption & Ascension w ciekawy sposób urozmaica grę poprzez karty Ascension dzięki czemu rozgrywka jest bardziej wymagająca a wygrana daje więcej satysfakcji. Zwiększa również ilość gracz przy stole do 7 osób.

Ja złożyć zamówienie

Powyższe pudła mogliście kupić podczas trwającej w styczniu 2020 roku kampanii na Kicksterterze, a ich wysyłka do wspierających miała miejsce ponad rok później. Niestety wówczas nie znaliśmy gry podstawowej i po prostu przegapiliśmy zbiórkę. Na szczęście po kontakcie z wydawcą zdobyliśmy informację, że wszystkie dostępne tam dodatki prawdopodobnie dostaniemy w ich sklepie La Boîte de Jeu tuż po premierze. Tak też się stało. W chwil pisania tego tekstu była jeszcze możliwość zamówienia ich w wydaniu Kickstarterowym, za odpowiednio wyższą cenę (spóźnialscy płacą więcej), z bezpośrednią wysyłką z Francji. Należy przyznać, że nie należą one do najtańszych (szczególnie Leisure & Decadence), dlatego kupią je zapewne głównie ultra fani gry podstawowej albo osoby, które pragną zagrać w składzie 6 i 7 graczy (Corruption & Ascension).

Zwróćcie również uwagę, że Leisure & Decadence otrzymało oznaczenie Kickstarter exclusive i może to być jedyna szansa na jego zdobycie. W sklepie SG do gry podstawowej są dostępne tylko w języku francuskim (język występuje tylko w nazwie kart) i takie też zamówiłem, a pozostałe dodatki po angielsku. Na szczęście pracownik sklepu szybko skontaktował się ze mną, żeby upewnić się, czy nie nastąpiła pomyłka i czy preferuję wszystko w jednym, wybranym przez siebie języku. Ogromnie miłe zaskoczenie, że odnaleźli na magazynie i podmienili na angielskie odpowiedniki (być może mają ich więcej). Dostawa miała miejsce za pośrednictwem francuskiego DPD, zaś u nas przejął to polski odpowiednik, a wszystko trwało zaledwie 3 dni przy koszcie wynoszącym 8 Euro. Osobiście jestem bardzo usatysfakcjonowany dokonanym zakupem, ponieważ otrzymałem znaczną ilość dodatkowy kart i innych komponentów oraz modułów urozmaicających rozgrywkę. Jeśli szukacie więcej szczegółów o kampanii i kryjących się w niej tajemnic uzyskanie je poprzez wiadomości e-mail.

Przy okazji należy wspomnieć, że z ogromnym sukcesem zakończyła się zbiórka na platformie Kickstarter, na ufundowanie gry It’s a Wonderful Kingdom, która jest reimplementacją It’s a Wonderful World. Tym razem będzie to gra przeznaczona od 1 do 2 graczy i otrzyma dodatkowo kilka modułów względem pierwowzoru oraz polską instrukcję w formie pdf.

Okiem Ignacego

Ekskluzywny, drewniany znacznik rund z KS zachwycił go zaledwie na chwilę pomimo, że jest dwukolorowy i o ciekawym kształcie. Większą radość sprawiły mu mniejsze pudełka, które w fascynujący sposób spadały na ziemię a następnie pojawiały się na stoliku tuż obok niego. Pożądanie w oczach można było zauważyć na widok stosu kart, których dzielnie broniłem, bo wiem do czego jest zdolny Te które chwycił na szczęście były w koszulkach, bo w połączeniu ze śliną byłyby bezsilne.  
Ocena syna: 4/5
Ignacy: 9 miesięcy

Plusy
  • Ogromna świeżość, sporo nowych kart i wariantów gry.
Plusy / minusy
  • Chcąc sprawdzić konkretny wariant gry zalecamy użycie kart tylko z gry podstawowej – należy poświęcić kilka minut na rozdzielenie talii.
Minusy
  • Cena i dostępność

Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)

La Boîte de Jeu
Krzysztof Kozłowski

Game Details
NameIt's a Wonderful World: Corruption & Ascension (2020)
ZłożonośćMedium [2.61]
BGG RankingNot Ranked [8.14]
Liczba graczy1-7
Projektant/ProjektanciFrédéric Guérard
GrafikaFrédéric Guérard and Anthony Wolff
WydawcaLa Boîte de Jeu, Engames, Evrikus, Geronimo Games, Kobold Spieleverlag, Lucky Duck Games, MTS Games, Origames, Reflexshop, Studio Supernova, TLAMA games and Tranjis Games
MechanizmyClosed Drafting, End Game Bonuses, Hand Management, Set Collection, Simultaneous Action Selection, Solo / Solitaire Game and Variable Player Powers
Game Details
NameIt's a Wonderful World: Leisure & Decadence (2020)
ZłożonośćMedium Light [2.40]
BGG RankingNot Ranked [8.06]
Player Count (Recommended)1-5 (1-4)
Projektant/ProjektanciBenoit Bannier and Frédéric Guérard
GrafikaAnthony Wolff
WydawcaLa Boîte de Jeu, Origames, Evrikus, Kobold Spieleverlag, Lucky Duck Games and TLAMA games
MechanizmyOpen Drafting and Scenario / Mission / Campaign Game