Ratujmy zwierzęta! Recenzja

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucrum Games. Wydawnictwo Lucrum Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Główna odpowiedzialność za ocalenie w całości zwierzęcego świata dla jutra, jest złożona na barki tych, którzy żyją dziś (D. Adamson).

W grze Ratujmy zwierzęta! wydawnictwa Lucrum Games gracze zostają ratownikami, którzy mają za zadanie ocalenie zagrożonych gatunków zwierząt z całego świata. Dzieci zwiększają swoją świadomość zagrożeń i wiedzę na temat miejsc występowania zagrożonych gatunków, jak również stopnia ich zagrożenia. Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który nie tyle uratuje najwięcej zwierząt, ale ocali takie, które najpilniej potrzebują interwencji. Czy gra warta jest uwagi? Zapraszam do zapoznania się z naszymi wrażeniami.

Informacje o grze

Lucrum Games Polish edition box front

Autor: Przemek Wojtkowiak
Ilustracje Paulina Wach

Wydawnictwo: Lucrum Games
Liczba graczy: 2 – 5 
Czas gry: 15 minut 
Wiek: od 8 lat 
Cena: od 43,50 zł

Wykonanie

Niewielkie pudełko, które mieści Ratujmy zwierzęta!, wykonane jest z bardzo solidnej tektury. W środku elementy gry, w plastikowej wyprasce. Są to karty zagrożonych zwierząt (54), jedna karta lidera ratowników oraz 26 sześciościennych kości (20 białych, 5 czarnych, 1 szara). Na kartach znajdziemy ilustracje przedstawiające zagrożone gatunki, ich polskie i łacińskie nazwy, kategorię zagrożenia, obszar występowania, punkty ochrony oraz punkty dodatkowe. Jest też informacja ile kart konkretnego gatunku jest w talii i wymagania, jakie powinny być spełnione w celu uratowania przedstawiciela danego gatunku. Ilustracje na kartach skierowane są do najmłodszych, zwierzaki wyglądają przyjaźnie i budzą pozytywne skojarzenia. Kości nie odznaczają się niczym niezwykłym, ot zwykłe, standardowe kostki do gry. Instrukcja jest niewielką książeczką, wydrukowaną na papierze kredowym, w której oprócz zasad gry Ratujmy zwierzęta! zamieszczone są szczegółowe informacje na temat gatunków zwierząt, które ratują gracze. Karta lidera ratowników identyfikuje gracza, który rozpoczyna grę i pilnuje właściwego rozpoczynania kolejnych rund; jej posiadacz ma też niewielką przewagę przy zliczaniu punktów.

Ratujmy Zwierzęta - gra planszowa Lucrum Games

Zasady gry Ratujmy Zwierzęta

Przygotowanie do gry w Ratujmy zwierzęta! przebiega sprawnie i szybko. Po przetasowaniu talii zagrożonych gatunków odkłada się część kart, w zależności od liczby graczy, a pozostałe umieszczane są na stole rewersem do góry. Z tego stosu 2-4 karty (o jedną mniej niż liczba ratowników, a przy wersji dwuosobowej 3 karty) wykładane są tak, by były widoczne dla wszystkich. Gracze otrzymują kości:  1 czarną i 4 białe. Po sygnale danym przez liderach ratowników, gracze zaczynają jednocześnie rzucać kośćmi, aby spełnić wymagania umieszczone na karcie zwierzaka, którego chcą ocalić. Na przykład: aby uratować pandę wielką należy wyrzucić trzy takie same wyniki, aby uratować gerezankę trójbarwną należy wyrzucić jedno oczko na czarnej kości, a na białych jedno, dwa i trzy.

Ratujmy Zwierzęta - gra planszowa Lucrum Games

Gracz, który wyrzucił wymaganą kombinację, krzyczy „ratuję!” i pobiera zdobytą kartę. Rzucanie kośćmi jest wznawiane, a runda kończy się, kiedy zostaną uratowane wszystkie zwierzaki na odkrytych kartach. Ograniczenie polega na tym, że w jednej rundzie gracz może uratować tylko jedno zwierzę, kiedy zaś mu się to uda, czeka na pozostałych. Osoba, której się nie powiodło, otrzymuje w następnej rundzie dodatkową szarą kość, która ma działanie kości białej i pozwala szybciej zgromadzić wymagany układ oczek. Rozgrywka trwa do wykorzystania wszystkich kart w talii.

Ratujmy Zwierzęta - gra planszowa Lucrum Games

Po zakończeniu rozgrywki w Ratujmy zwierzęta! podliczane są punkty ochrony, umieszczone na poszczególnych kartach zwierzaków. Za każdą uratowaną parę gracz dostaje dodatkowe punkty. Liczba punktów zależy od stopnia zagrożenia danego gatunku. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów. W przypadku remisu brane są pod uwagę dodatkowe kryteria, takie jak ogólna liczba zgromadzonych kart zwierząt, czy posiadanie szarej kości.

Gra posiada wariant rozgrywki dla dwóch graczy, jednak nie był on przez nas testowany.

Wrażenia

Ratujmy zwierzęta! to dynamiczna gra dla całej rodziny, dobra na początek przygody z planszówkami. Obawiam się, że tych którzy dużo grają, raczej nie zainteresuje. Niewielkie rozmiary i mała liczba elementów sprzyja spakowaniu jej na wakacje czy do szkoły. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia, chociaż graliśmy też z niespełna siedmiolatkiem, który potrzebował pomocy jedynie przy podliczaniu punktów. Zasady są proste i jasne, mało skomplikowane, łatwe do wyjaśnienia i zapamiętania, a instrukcja czytelna. Dzieci mogą spokojnie grać we własnym gronie, nie potrzebują asysty dorosłych. Rozgrywka przebiega szybko, zajmuje około 15 minut. Zdarzają się przestoje, kiedy gracz uratował już wybrane zwierzę i czeka na pozostałych graczy.

Ratujmy zwierzęta! podobało się naszym dzieciom – siedmiolatkowi i dziesięciolatce. Dzieci z dużym zaangażowaniem rzucały kośćmi i rywalizowały ze sobą o bardziej pożądane gatunki. Warto pamiętać jednak, że gra jest bardzo losowa, niewielki element planowania (które zwierzę wybrać jako to warte uratowania) nie rekompensuje losowości rozgrywki. Gracze mają poczucie niesprawiedliwości i braku wpływu na wynik gry, szybko się nudzą i domagają się wyłożenia na stół innej gry, która da im poczucie satysfakcji z podjętych działań. Nie zniechęca ich to całkiem do gry jako takiej, chętnie sięgają po nią następnego dnia. Fajnym natomiast pomysłem jest dodanie szarej kości, jako bonusu zwiększającego szanse gracza, który nie miał szczęścia. Dzięki temu nasze młodsze dziecko nie obraziło się na cały świat, kiedy sprzątnęliśmy mu sprzed nosa wszystkie zwierzęta. Regrywalność Ratujmy zwierzęta! jest dość duża, ze względu na tasowanie kart i losowość, co sprawia, że gra sprawi przyjemność głównie niezbyt zaangażowanym w planszówki.

Ratujmy Zwierzęta - gra planszowa Lucrum Games

Wśród atutów Ratujmy zwierzęta! warto wspomnieć o wartości edukacyjnej gry. Zwiększa ona świadomość dzieci co do istnienia zagrożonych gatunków zwierząt i konieczności ich ochrony. Dzieci zyskują wiedzę m.in. o miejscach ich występowania, wyglądzie, liczbie osobników, sposobie odżywiania czy długości życia, a przyjazne rysunki nastrajają je pozytywnie. Krótko mówiąc, zwierzęta są ładne, miłe, więc ilustracje nie będą źródłem koszmarów sennych. Gra wzbogaca wiedzę także i dorosłych – o ile większość z nas wie, że panda wielka jest zagrożona wyginięciem, to kto słyszał cokolwiek o aksisie baweańskim czy gerezance trójbarwnej? Szkoda, że mechanika w żaden sposób nie komponuje się z tematyką gry, według mnie gra przez to nie ma klimatu.

Jeśli chodzi o skalowalność, to rozgrywka w grupie trzy-, cztero- czy pięcioosobowej różni się jedynie nieznacznie wydłużoną długością rund przy większej liczbie graczy – za każdym razem jest o jedną kartę zwierzaka mniej niż wynosi liczba ratowników. Nie testowaliśmy wariantu dwuosobowego, który ma nieznacznie zmodyfikowane zasady liczby kart, tak więc na ten temat nic nie jestem w stanie powiedzieć, choć intuicyjnie podejrzewam, że byłaby to dość monotonna rozgrywka. Według mnie, minusem jest brak wariantów gry dla bardziej zaawansowanych, które urozmaiciłyby rozgrywkę. 

Podsumowanie

Ratujmy zwierzęta!  to prosta, szybka, losowa gra. Można by ją uznać za dość słabą, gdyby nie tematyka i walory edukacyjne. Warta zainteresowania na początku przygody z planszówkami albo dla wielbicieli kości. My będziemy sięgać od czasu do czasu, kiedy potrzebny będzie filler albo coś, co da szanse na wygraną młodszemu.

 

Plusy
 • tematyka związana z ochroną zwierząt

 • wartość edukacyjna
 • klarowne zasady

 • regrywalność

 • małe rozmiary

Plusy / minusy
 • dla początkujących

 • ilustracje skierowane do dzieci

Minusy
 • duża losowość

 • mechanika w żaden sposób nie jest powiązana z tematem

 • brak klimatu

 • brak wariantów dla graczy bardziej zaawansowanych

Ocena: 3 out of 5 stars (3 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Lucrum Games za przekazanie gry do recenzji.

Ela Śliwa

Game Details
NameRescue Animals (2019)
ZłożonośćLight [0.00]
BGG Ranking17402 [5.99]
Player Count (Recommended)2-5 (Unset)
Projektant/ProjektanciPrzemek Wojtkowiak
GrafikaPaulina Wach
WydawcaStrawberry Studio and Lucrum Games
MechanizmyDice Rolling and Set Collection
Elżbieta Śliwa