Gra Planszowa Detektyw: kryminalna rzeczywistość za czwartą ścianą

Już 26 września 2018 roku wydawnictwo odbędzie się premiera polskiej edycji gry Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa. Od kilku miesięcy sporo się o niej mówi w branżowych mediach zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wielu uznaje ją za jedną z najbardziej oczekiwanych gier tego roku co potwierdza jej sukces na Gen Conie w USA, gdzie Detektyw miał swoją prapremierę. Na tym największym planszówkowym konwencie w Stanach Zjednoczonych, nowa gra Ignacego Trzewiczka wyprzedała się w ciągu kilkunastu godzin i znalazła się na szóstym miejscu rankingu najgłośniejszych premier Gen Conu. Tym samym Detektyw pokonał 600 innych tytułów, które miały w tym czasie swoją premierę.

Autorami gry są Ignacy Trzewiczek, Jakub Łapot (już niedługo opublikujemy wywiad z nim) i Przemysław Rymer. Prace nad grą trwały ponad dwa lata. Jeszcze w 2018 roku ukaże się w sumie aż siedem wersji językowych Detektywa w łącznym nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy. Na kolejny rok przygotowywanych jest pięć kolejnych wersji językowych.

Więcej niż gra

Według zapowiedzi twórców Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa, to wyjątkowa gra, w której gracze będą doświadczać zmagań zmierzających do rozwiązania kolejnych zagadek kryminalnych i zmierzać do zakończenia śledztwa sukcesem. Pięć scenariuszy, łączy się ze sobą w spójną historię. Każdy z graczy wciela się w śledczego pracującego dla Antares – amerykańskiej Państwowej Agencji Detektywistycznej. Odtąd ich głównym zadaniem będzie rozwiązywanie skomplikowanych spraw kryminalnych. Umiejętność logicznego myślenia i dedukcji może nie być już wystarczająca dla osiągnięcia powodzenia w śledztwie. Współcześni przestępcy nie omieszkali wykorzystywać najnowszych technologii, by zacierać ślady i wyprzedzać śledczych choćby o jeden krok. Detektywi z Antares otrzymają więc dostęp do internetowych baz danych agencji, a także swobodną możliwość korzystania z Internetu. Mapy Google i Wikipedia? Wszystkie narzędzia znane graczom w codziennym życiu są dozwolone! Możliwości poszukiwania przestępców są nieograniczone, co sprawia, że „Detektyw” ma być wyjątkowo realistyczną grą.

Zburzona czwarta ściana

W pierwszych zapowiedziach Detektywa dużo mówiono o tym, że gra burzy czwartą ścianę. Pojęcie to oznacza niewidzialną barierę, która oddziela publiczność na widowni, od aktorów znajdujących się na scenie, funkcjonuje jedynie symbolicznie, jako element umowny. Mimo swojej niematerialności skutecznie izoluje od siebie obie strony, niejako tworząc dwa osobne światy. Czwartej ściany możemy zatem doszukiwać się również w mechanice większości gier planszowych dostępnych na rynku. W ich przypadku pełni ona rolę naturalnej granicy między światem realnym a tym rozgrywanym na planszy. Dotychczas niewielu twórców próbowało wyjść poza ten schemat i choć w niewielkim stopniu uczynić grę elementem rzeczywistości. O jeszcze mniejszej liczbie można mówić, że odnieśli w tym zakresie sukces. Nic więc dziwnego że oczekiwania w stosunku do Detektywa są duże.

Symulator pracy detektywa

„Detektyw” jest połączeniem tradycyjnej gry planszowej z aplikacją mobilną. W Bazie Danych Antares gracze odnajdą wszelkie niezbędne do prowadzenia śledztwa informacje zgromadzone uprzednio przez m.in. policję, FBI oraz federalne agencje wywiadowcze. Resztę danych agenci muszą zdobyć sami. Tak jak to bywa w prawdziwym życiu, na wykonanie swojego zadania gracze będą mieli ograniczoną ilość czasu. Presja czasu to jednak tylko jeden z elementów budowania niepowtarzalnego klimatu, który ma uczynić z gry symulator pracy detektywa. Na spragnionych wrażeń czeka bowiem jeszcze m.in. przeszukiwanie miejsc zbrodni, przesłuchiwanie świadków i – najmniej ulubiony aspekt pracy śledczych – wypełnianie raportów!”

Długie, pasjonujące śledztwo

Gra planszowa „Detektyw” to rozrywka na wiele godzin, a właściwie – na wiele dni. Twórcy obiecują długie i pasjonujące śledztwo. Podobnie jak w realnym życiu, tak również i w grze na doprowadzenie śledztwa do końca potrzeba czasu. Pośpiech jest niewskazany, bo nie tylko zabija niezwykły klimat gry, ale nierzadko prowadzi również do przeoczenia ważnych poszlak. Wszystkie scenariusze dostępne w grze łączą się ze sobą, dlatego do samego końca warto pozostawać czujnym i zachowywać wszystkie notatki, które złożą się na wielką, niezwykle intrygującą opowieść kryminalną. Nie możemy się już doczekać by sprawdzić jak te obietnice zostały zrealizowane w grze.