KONKURS z Katedrą w Ulm – Rozwiązanie!

Zgodnie z obietnicą – dzisiaj rozwiązanie Konkursu z Katedrą w Ulm. Dziękuję wszystkim za przesłane zgłoszenia. Najpierw uporządkujmy wiedzę – oto poprawne odpowiedzi:

 1. Pełny tytuł gry to oczywiście: Ulm: Tempora In Priscum Aurum. Podtytuł: Tempora In Priscum Aurum, pochodzi z łaciny i po przetłumaczeniu na język polski oznacza mniej więcej “czasy świetności”, “złoty wiek”.
 2. Gra Ulm została zilustrowana przez Michaela Menzla, który jest odpowiedzialny za zilustrowanie m.in. Legends of Andor, Architekton, Osadnicy z Catanu, Filary Ziemi,  Dominion, Stone Age, Rococo, Cuba… i jeszcze wiele, wiele innych
 3. Na okładce gry widzimy rzekę Dunaj, która przepływa przez następujące stolice: Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad.
 4. Na katedrze w grze układane są służące odmierzaniu tur kafelki.
 5. Budowa trwała od 1377 do 1890.
 6. Najwyższym kościołem jest katedra w Ulm (161,53 m) więc różnica wynosi 0
 7. Sławną osobą urodzoną w Ulm i zmarłą w Princeton jest Albert Einstein.
 8. Grą nawiązującą do jego życia jest np. Einstein: His Amazing Life and Incomparable Science, ale też Cywilizacja: Poprzez Wieki, Timeline czy Club 2%.
 9. Pierwsza recenzja gry Ulm pojawiła się 11 Grudnia 2016 i jej autorem jest Adrian „AiS” Stolarczyk.
 10. Na łamach Board Times grę Ulm zrecenzował Łukasz Hapka.
 11. Jego pierwsza recenzja na naszym portalu to Nox.
 12. Wydawnictwo Sharp Games składa się z 4 osób i jego założycielem jest Mateusz Kościelnicki.
 13. Wydanych gier mają na koncie 4 (na dzień wyznaczony – 16.08.2017 – Trajan miał się ukazać, ale nie został jeszcze wydany w języku polskim, jedynie ufundowany)
 14. Autorskimi grami wydawnictwa są: Gruzilla, Filmomaniak, Estetis – gra karciana.
 15. Pierwsza ‘solowa’ recenzja naczelnego Board Times to Yu-Gi-Oh Heroclix Starter, czyli potyczka w klimatach fantasy – recenzja.
 16. W nowej wersji Carcassonne (wersja podstawowa) są meeple koloru czarnego – ten kolor nie występuje wśród pionków w polskiej edycji gry Ulm.
 17. Główną nagrodę plebiscytu Planszowe Gram Prix zdobyły jak dotąd dwie gry (w tym roku odbyła się druga edycja). Są to Terraformacja Marsa i 7 Cudów Świata: Pojedynek.
 18. Cykl Gry planszowe i mechanizmy składa się z 8 części i dotyczyły one: Gry kooperacyjne, Gry typu dungeon crawl, Area control, Gry typu 4x, Worker placement, Deck building, Set collection, Draft.
 19. Mechanizmy wymienione w poprzednim pytaniu i występujące w grze Ulm to: Area control i Set collection.
 20. Günter Burkhardt zadebiutował grą print&play Quasselstrippe (rok 1994).

O dziwo, nie znalazł się nikt z kompletem punktów – maksymalna wartość punktowa to 17, a średnia 16. Najszybszy spośród najlepszych był Wojciech Świeboda – GRATULACJETagi: