Dale of Merchants 2 – co nowego w dolinie? Recenzja

Kolejny raz spotykamy się z Doliną Kupców. W przypadku gry deckbuildingowej nie jest to oczywiście nic nadzwyczajnego. Weźmy choćby przykład Dominiona, gdzie dodatek goni dodatek. Właściwie to dzisiaj recenzowana Dolina Kupców 2 to taka dominionowa Intryga. Oczywiście chodzi mi tu raczej o niezależność drugiej części od podstawki.

Tak czy siak Dolina Kupców pełna przedziwnych zwierząt ma się dobrze, rozkwita i przyciąga kolejnych handlarzy, którzy chętnie wystawiają tu swoje stragany. Jakie gatunki poznamy tym razem? Czy dostajemy tu coś naprawdę nowego?

Informacje o grze

 
Autor: Sami Laakso
Wydawnictwo: Snowdale Design
Liczba Graczy: 2 – 4
Czas Gry: ok 30-45 minut
Wiek: od 10 lat
Cena: około 80 zł

Estetyka przede wszystkim

Biorąc pudełko do ręki, a także oglądając poszczególne karty mam wrażenie, że autorowi chodziło przede wszystkim o estetykę. Oprócz tego mamy pewną skromność i ergonomię. Ilustracje nie powalają przepychem, ale są proste, a przy tym oryginalne.

Mamy tu do czynienia z karcianką, więc właściwie poza kartami nie znajdziemy tu za dużo: no, może planszę, no, może jeszcze kostkę. 

Jest więc skromnie, ale porządnie. W pudełku wszystko ma swoje miejsce, a co do jakości – wszystko jest na poziomie.

Czy coś nowego w zasadach?

Jeśli ktoś zna Dolinę Kupców, to część druga nie wprowadza rewolucji. Właściwie w instrukcji mamy tylko kosmetyczne zmiany. Chociaż nie tylko… ale o tym za chwilę.

Dla przypomnienia skrót zasad:

 • celem gry jest zbudowanie pełnego straganu składającego się z 8 stosów – kto zrobi to pierwszy wygrywa
 • narzędziem są tu oczywiście karty; w pudełku znajdziemy aż 6 gatunków zwierząt (talii), które dość dowolnie można ze sobą łączyć – zawsze wybieramy (bądź losujemy) tyle talii, ilu jest graczy + 1
 • w swojej turze gracz może wykonać jedną z akcji:
  • kupić kartę
  • zagrać kartę
  • wyłożyć kolejną część straganu (stos)
  • odrzucić na swój stos kart zużytych dowolną liczbę kart
 • na koniec tury zawsze dobieramy do 5 kart

Oczywiście wszystko podałem w dużym skrócie i uproszczeniu. W praktyce zaś może się okazać, że niektóre karty pozwalają po zagraniu na kolejną akcję (oznaczenie z “+”). Inne karty (pasywne) mogą z kolei zadziałać w określonym momencie nawet bez zagrywania (np. inny gracz kupuje kartę). Nie wspomniałem jeszcze o dość ważnym szczególe: stragan jest na tyle specyficzny, że musimy budować go po kolei (najpierw karty o łącznej wartości 1, potem 2 itd.), dodatkowo w skład jednego stosu mogą wchodzić tylko karty jednego koloru (czyli należące do jednego gatunku/talii).

Gra kończy się natychmiast, gdy któryś z graczy wystawi pełen stragan (z wartościami od 1 do 8). Ten gracz zostaje zwycięzcą.

Dodatkowy wariant

W instrukcji znajdziemy wariant drużynowy, przeznaczony dla 4 osób (2 dwuosobowe drużyny). Zmianie ulegnie tu np. warunek końca – stragan z wartościami od 1 do 10 (każda z drużyn ma 1 stragan). Poza tym w grze będziemy mieli tylko 4 talie zwierząt. Jakie mamy tu jeszcze zmiany? Przy budowie straganu pomóc nam może nasz partner dokładając ze swojej ręki jedną lub więcej kart.

Zwierzęta

Pokrótce opiszę jeszcze, co ciekawego jest w nowych taliach

 • Obrotne Dziobaki (Experimenting platypuses) – jedna z ciekawszych talii (jak dla mnie). Karty często umożliwiają przeszukiwanie zarówno własnego decku jak i stosu kart odrzuconych. Dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej znaleźć odpowiednią kartę.
 • Sumienne Leniwce (Diligent pale-throated sloths) – sporo kart działających w kolejnej turze. Powiedzmy, że nastawia nas to na dłuższe planowanie
 • Groźne Krokodyle (Intimidating dwarf crocodiles) – zdecydowanie najbardziej interaktywna (w sensie negatywnym) talia. Dużo akcji typu: zabierz, zablokuj, ceny zakupów dla pozostałych graczy są wyższe
 • Pomocne Fenki (Friendly fennec foxes) – w ciekawy sposób “pomagają”. Ich akcje oddziałują często na wszystkich. Jak się okazuje można pomóc i przeszkodzić zarazem.
 • Brawurowe Tchórze (Reckless marbled polecats) – talia, która wykorzystuje kostkę. Będzie więc tutaj trochę losowo, trochę ryzykownie. Ale dzięki temu ciekawie.
 • Czujne Sowy (Observant snowy owls) – bazują na kartach pasywnych. Dzięki temu otrzymują bonusy przy akcjach innych graczy (np. gdy ktoś kupuje kartę).

Wrażenia

Dale of Merchants 2 / Dolina Kupców 2 to świetna kontynuacja podstawki. Poszczególne talie są naprawdę ciekawe, jeśli nie ciekawsze. Wydaje mi się, że druga część wymaga jednak troszeczkę więcej, gdyż często akcje są dużo bardziej złożone: sporo akcji pasywnych, akcje działające w kolejnej turze… Pomimo troszeczkę wyższego poziomu gra w niczym nie utraciła swojego uroku – prostoty, płynności i elegancji.

Z pewnością grę można traktować jako osobny tytuł. Nie mając podstawki możemy sięgnąć po drugą część. Mimo to polecałbym najpierw zapoznać się z podstawką, a potem dokupić “dwójkę”.

Poszczególne elementy takie jak skalowalność, wpływ losowości na grę, czas rozgrywki właściwie pozostają takie same jak w przypadku podstawki. Gra skaluje się bardzo dobrze. Losowość jest powiedziałbym umiarkowana: mamy ją tu zarówno w kolejności wychodzenia kart na rynek, ale też w kolejności kart w naszej talii. Ten drugi czynnik oczywiście jest dużo bardziej zależny od nas. Co z czasem rozgrywki? Nawet przy 4 osobach gra zamknie się w ok. 45 minutach. Oczywiście o wiele szybciej będzie w minimalnym, dwuosobowym składzie – zdarzyć się tu mogą nawet 20-minutowe pojedynki.

Wspomniałem o możliwości wpływania na swoją talię – tak, umiejętne zarządzanie swoimi kartami to często w Dolinie Kupców klucz do zwycięstwa. Dobrze więc pamiętać, jakie mam karty (jakich rodzajów), co jeszcze mnie czeka w tym tasowaniu, co powinienem zostawić, a co mogę wyłożyć na stragan. Gra więc nie jest bynajmniej płytka i aż tak prosta, jak się może początkowo wydawać. Co więcej, z każdą rozgrywką tylko zyskuje i nabiera głębi.

Podsumowanie

 

Dolinę Kupców dalej niezmiennie polecam. Jej druga część nie odbiega zbytnio od podstawki. Nie jest to rewolucja, ale ciekawe urozmaicenie. Oczywiście fani powinni zaopatrzyć się w oba pudełka. Jeśli jednak zaczynasz przygodę z kupieckimi zwierzątkami, polecałbym raczej zakupić najpierw część pierwszą. Mimo wszystko oba pudełka są od siebie niezależne. Spokojnie można posiadać jedno bez drugiego. Oba za to dają dużo większe bogactwo i możliwości.

Płynna rozgrywka, ciekawe możliwości łączenia talii, interesujący deckbuilding. Dolina Kupców czeka i na ciebie!

Plusy
 • proste zasady
 • płynna rozgrywka
 • dobre skalowanie
 • regrywalnośc / różnorodne talie
 • oprawa graficzna
Plusy / minusy
 • charakter wyścigu, który nie zawsze pozwala na rozkręcenie swojego silniczka

Ocena: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Dziękujemy wydawnictwu Snowdale Design za przekazanie gry do recenzji.

Łukasz Hapka

Tę i wiele innych gier możesz kupić w dobrej cenie w sklepie naszego partnera – planszostrefa.pl.

Game Details
NameDale of Merchants 2 (2016)
ZłożonośćMedium Light [2.06]
BGG Ranking1292 [7.31]
Liczba graczy2-4
Projektant/ProjektanciSami Laakso
GrafikaSami Laakso
WydawcaSnowdale Design, Board Game Leisure, Bragelonne Games, Devir, Fullcap Games, Games7Days, HOT Games, Reflexshop, Schwerkraft-Verlag and Vendetta
MechanizmyDeck, Bag, and Pool Building, Dice Rolling, Hand Management, Open Drafting, Set Collection and Take That
Łukasz Hapka