GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #293

hqdefaultNADCHODZĄCE WYDARZENIA:

WYDAWNICTWA:

Portal Games udostępnia do dodatkowe karty do Dziedzictwa w pliku PDF. Dla graczy, którzy cenią sobie jednak pełną harmonię wśród komponentów, wydawnictwo umieściło ten sam zestaw w ofercie swojego sklepiku.

BLOGI/SERWISY:

Kilka numerów temu pisałem, że nie rozumiem idei tworzenia nagrań typu “unboxing” w formie filmu niemego. Artur Tojza przynosi mi częściowe ukojenie publikując na blogu W pajęczej sieci artykuł, w którym opisuje zawartość pudełek pięciu ciekawych gier i… do każdego z tytułów dołącza komentarz na temat jakości komponentów. To ma sens!

Niedzielni Gracze zdradzają jak w czasie sylwestrowej zabawy sprawdziły się trzy gry – Stupromilowy Las, Palce w Pralce oraz Jenga. Tekst to zaledwie kilka krótkich przemyśleń na temat każde z tytułów i cztery zdjęcia, zatem zapoznanie się z nim nie zajmie wam wiele czasu.

Wywiad z Klausem Teuberem – twórcą Osadników z Catanu – opublikował PrzystanekLegnica. Materiał niezbyt obszerny, ale kilka ciekawych informacji na pewno można z niego wyciągnąć.

Po długim letargu do oznaki życia pojawiły się na blogu Gram niebieskim. Garść podsumowań i noworocznych postanowień, a wśród nich nieśmiała zapowiedź nowych recenzji.

RECENZJE:

Po fali zachwytów na temat Tajemniczego Domostwa przyszedł czas na lekką korektę nastrojów. Nieco chłodniejszym okiem niż poprzednicy na grę spogląda Planszoholik i dostrzega w niej pewne mankamenty. Jednym z zarzutów jest słaba skalowalność, która przekłada się na różną trudność rozgrywki w zależności od liczby graczy. W ostatecznie podsumowaniu brakuje oceny podanej w miarodajnej skali, zatem będzie musieli wystawić ją sami na podstawie podanych argumentów.

Dodatek Time to Fly do gry Evolution: The Origin of Species znalazł się na celowniku serwisu Games Fanatic. Mimo poważnych zarzutów pod adresem instrukcji, rozszerzenie zyskuje przychylność recenzenta poprzez urozmaicenie rozgrywki i to bez wprowadzania nowych zasad. Ocena końcowa to 7/10.

Przystanek Planszówka kontynuuje swój sąd nad grą Wilki i Owce. W drugiej części procesu autor recenzji stara się znaleźć niedoskonałości mechaniki. Ta jednak broni się dzielnie co pozwala mieć nadzieję, że ostateczny werdykt będzie pozytywny.

Dwie nowe recenzje, autorstwa Artura Jaskólskiego, znajdziecie na łamach serwisu polter.pl. Pierwsza dotyczy gry Gwiazdy są w porządku. Siadając do rozgrywki zdecydowanie trzeba nastawić się na silne logiczne zmagania, czyli coś, co do tej pory nie było domeną popularnych tytułów opartych o prozę Lovecrafta. Ostateczna ocena na jaką zapracowała gra to 8/10.

Drugi tekst poświęcono, mocno przemaglowanej już przez recenzentów, planszówce Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy. Wśród zastrzeżeń znajdziecie uwagi dotyczące m.in. braków wydania, nadmiernej losowości czy dłużącego się oczekiwania na rozegranie swojej tury. Gra odpowiada jednak solidnymi plusami na poziomie mechaniki i tym, co jest już znakiem rozpoznawalnym Portal Games, czyli świetnym klimatem.

WIDEORECENZJE:

Polscy recenzenci nie rozpieszczają nas dziś materiałami wideo. Zza oceanu płyną jednak nagrania poświęcone kilku tytułom – Terra Mystica, Hegemonic, The Hobbit: Desolation of Smaug oraz dodatkowi Star Trek: Attack Wing Wave 3. Za wszystkim stoi Dice Tower a dokładniej Tom Vasel. Ponadto znajdziecie tam też dwa nowe odcinki Miami Dice. W pierwszym pod lupę trafia Amerigo, w drugim natomiast recenzenci pochylają się nad następcą Horroru w Arkham, czyli Eldritch Horror.

Obrazek tytułowy pochodzi z serwisu youtube.com.