6. bierze! 6 nimmt! Category 5 – Recenzja

Mający już ponad 71 lat Wolfgang Kramer to weteran w gronie projektantów. Tworzy niestrudzenie i wciąż płodzi nowe gry: ot chociażby tegoroczne Nauticus i Glück Auf. Gra, o której dziś opowiemy, ma już prawie 10 lat. Powstała w 1994 r. i od tamtego czasu została wydana w prawie 30 językach. Dostała też kilka prestiżowych nagród: Deutscher Spiele Preis (1994), Mensa Select (1996). Ale mimo wszystko zadajmy sobie kluczowe pytanie: czy ta gra o wielu dziwnych tytułach to na pewno dobra gra?

Wykonanie

Polskie wydanie (G3) wykorzystuje szatę graficzną wykorzystaną przez niemieckie Amigo. W standardowym pudełeczku dla gier karcianych znajdziemy standardowej jakości 104 karty. Na kartach znajdują się kolejne wartości: od 1 do 104 plus oczywiście głowy byczków. Tyle.

Zasady

Zasad nie jest dużo, więc spokojnie można tu o nich w całości napisać:

  1. gra jest podzielona na szereg rund
  2. w każdej rundzie każdy z graczy otrzymuje 10 kart
  3. na środek wykładamy początkowe 4 karty
  4. gracze wybierają jedną z kart i naraz wszystkie są odsłaniane
  5. karty są rozpatrywane od najniższej
  6. kartę dokładamy tam, gdzie różnica wartości pomiędzy naszą kartą a ostatnią kartą w rzędzie jest najmniejsza
  7. jeśli karta jest niższa niż którakolwiek z ostatnich kart w rzędzie, wówczas gracz wybiera dowolny rząd i zabiera karty
  8. jeśli musimy dołożyć (do któregokolwiek rzędu) szóstą kartę wówczas zabieramy cały rząd, a nasza karta staje się nową kartą rozpoczynającą
  9. po każdej rundzie zliczamy punkty: każda głowa byka na wziętej karcie to -1 punkt

Rozgrywka, odczucia…

Gra daje możliwość gry od 2 do 10 osób, jednakże najlepiej gra się gdzieś pośrodku: 4-6 osób. Oczywiście im więcej osób zasiądzie do gry, tym mniej będziemy mogli zaplanować. Nasuwa się oczywiście pytanie: czy można tu cokolwiek zaplanować? W końcu karty wybieramy i odsłaniamy jednocześnie. Można tu oczywiście liczyć na łut szczęścia. Warto jednak zaplanować sobie grę. Zejść najpierw z niskich kart, na wysokie będzie jeszcze czas. Następnie sprawdzać, czy możemy sobie pozwolić na wyłożenie tej karty, skoro “dziura” jest tak duża.

Słowem jak na grę imprezową możemy “wyłączyć myślenie”, ale niestety możemy się też wtedy rozczarować. Jak pisałem wcześniej – warto planować. Nagroda Mensa Select zobowiązuje.

Gra umożliwia dodatkowe warianty, których niestety nie sprawdziłem. Jeden z nich zakłada, że w puli kart wykorzystamy nie całą talię, lecz dokładnie skrojoną, np. 4 graczy: wartości od 1 do 44. Dzięki temu prawdziwe mózgi mogą całą grę policzyć.

Podsumowanie

Nie, to nie jest zwykła gra imprezowa. Nie, to nie jest też gra logiczna. A więc czy warto? Warto. Gra daje nam zarówno możliwości wyliczenia wielu rzeczy (co oczywiście nie każdemu musi się podobać), ale też w tym wszystkim generuje niemałe napięcie, gdy odkrywane są karty. Przy tym rozgrywka przebiega dość sprawnie (dochodzi jedynie punktowanie po każdej rundzie). Do tego wszystkiego dodajmy całkiem sporą rozpiętość w ilości graczy i ciekawe warianty. Dostajemy całkiem sporo za całkiem niewiele.


Plusy

+ szybka
+ prosta
+ dodatkowe warianty


Minusy

– dla niektórych może zbyt dużo liczenia
– nie do końca imprezowa


Moja ocena 

Ogólna ocena: 4 out of 5 stars (4 / 5)

Jakość wydania, komponenty: 4 out of 5 stars (4 / 5)

Regrywalność: 3 out of 5 stars (3 / 5)

 

Dziękujemy wydawnictwu G3 za przekazanie gry do recenzji.

Game Details
Name6 nimmt! (1994)
ZłożonośćLight [1.20]
BGG Ranking622 [6.95]
Player Count (Recommended)2-10 (3-10)
Projektant/ProjektanciWolfgang Kramer
GrafikaTimur Baskakov, Design Edge, Bill Herrin, Gatis Sluka and Franz Vohwinkel
WydawcaAMIGO, 999 Games, Albi, Asmodee, Brädspel.se, Brain Games, Broadway Toys LTD, Bureau de Juegos, Buró, Copag Cards, Dal Negro, Dr. Wood Challenge Centre, Endless Games (I), Fractal Juegos, G3, Gigamic, Giochi Uniti, Kaissa Chess & Games, Kärnan, Kikigagne?, Korea Boardgames Co., Ltd., Land of Beautiful Mind (سرزمین ذهن زیبا), Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Mayfair Games, Mercurio, Midgaard Games, Möbius Games, Nelospelit, Pando Games, Paper Iyagi, Piatnik, Shafir Games (המשחקים של חיים שפיר), Swan Panasia Co., Ltd., U.S. Games Systems, Inc. and VR Distribution
MechanizmyHand Management, Kill Steal, Score-and-Reset Game and Simultaneous Action Selection
Łukasz Hapka