Wsiąść do pociągu / Ticket to Ride: USA – recenzja.
Wydawnictwo „Days of Wonder” ma na swoim koncie wiele znanych gier. To twórcy popularnego „Smallworlda”, tytułu, który chyba przyniósł im największą rozpoznawalność na rynku gier planszowych. Tym razem proponowanym przez nich tytułem jest gra „Wsiąść do pociągu”. Wyróżnia się ona prostotą i banalnością zasad, nie jest jednak grą nudną.
Mamy do wyboru trzy opcje- utworzyć połączenie, dobrać karty Wagonów albo karty Biletów. Planowanie na dłuższą metę nie ma większego sensu, gdyż nigdy nie możemy być pewni, kto i kiedy utworzy jakieś połączenie. I tutaj pojawia się element negatywnej interakcji. O ile w wersji Europa zajęcia jakiejś trasy nie jest dużym problemem, ponieważ tam mamy jeszcze Dworce, to o tyle tutaj trasa jest już nie do odzyskania (chyba, że jest podwójna). USA jest mniej skomplikowaną wersją z mniejszą ilością opcji, przez co może się zwiększać element negatywnej interakcji. Ale to dobrze- jeśli gra wywołuje w nas emocje, to znaczy, że jest dobrą grą. Chyba, że jest to uczucie znużenia…
Ale to nie tutaj. „Wsiąść do pociągu” jest grą zabawną, krótką (30-60min) i ciekawą. Grafika nie jest powalająca, nazwałabym ją raczej zwykłą- z gatunku takich, na które się po prostu nie zwraca uwagi, bo w żaden sposób nie przyciąga wzroku. Jaki jest główny minus tego tytułu? Przede wszystkim cena, która plasuje się średnio powyżej 100 zł. Marka marką, ale gra zawiera stosunkowo mało elementów (karty Wagonów i Biletów, znaczniki punktacji i same wagony), więc według mnie powinna kosztować mniej.
„Wsiąść do pociągu” jest tytułem dobrym dla osób lubiących gry lekkie, szybkie i zawierające pewien element losowości. Jednak odradzam go zdecydowanie tym osobom, które podczas gry lubią dużo kombinować i główkować- niestety, „Wsiąść do pociągu” nie jest w stanie zaspokoić tych ambitnych graczy, którzy lubią wygrywać dzięki strategii, a nie losowości. Jeśli jednak jesteś graczem lubiącym prostą rozrywkę, to wsiądź razem ze znajomymi do pociągu, aby odbyć fascynującą podróż po Ameryce Północnej.
OCENA GRY: (4 / 5)
AUTOR: EWELINA ZDANCEWICZ [prowadzi serwis „Gry dla początkujących”]
Grę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Rebel.pl