O grach na filmachFakt, że niektóre wydawnictwa lub sami autorzy starają się pozyskać dzięki finansowaniu społecznościowemu (tzw. Crowdfunding) fundusze na publikację gry, chyba nikogo już nie dziwi. Również polscy gracze coraz chętniej wspierają takie projekty i z niecierpliwością obserwują rozwój sytuacji. W Niemczech natomiast na stronie www.startnext.de trwa zbiórka pieniędzy na cykl filmów o grach planszowych.

Dlaczego warto zainwestować?

– W Niemczech jest naprawdę sporo stron poświęconych grom planszowym – opowiada Sebastian Wenzel, pomysłodawca. – Jest też dużo video recenzji. Nie znam jednak żadnej strony, na której prezentowana byłaby historia gier oraz ich kulturowe i społeczne znaczenie. Chcielibyśmy tę niszę zagospodarować i nakręcić filmy właśnie na ten temat.

Dzięki temu projektowi moglibyśmy poznać odpowiedzi m.in. na pytanie jak grają osoby niewidome, czy dlaczego w grach jest tak mało kobiecych postaci? Każdy odcinek będzie poświęcony innemu tematowi.
O tym, jakie to będą zagadnienia, będą mogły również zadecydować osoby, które wsparły projekt wpłacając min. 12 euro.

– Mogą oni mailowo zgłosić swoje propozycje, oprócz tego do każdego z „udziałowców” prześlemy e-mail ze wszystkimi zebranymi tematami – tłumaczy Sebastian. – Każdy z nich będzie mógł zagłosować na trzy propozycje. Tematy z największą ilością głosów zostaną zrealizowane i zamieszczone na kanale na YouTube.

Na co potrzebne są pieniądze?

Wstępnie planowane jest nakręcenie sześciu odcinków. Żeby to zrealizować autorzy projektu muszą do 27 lipca zebrać 4.490 euro. Jeżeli uda się zebrać więcej pieniędzy, autorzy nakręcą kolejne odcinki. Każdy następny program to dodatkowe 650 euro. Po zakończeniu projektu wydana zostanie płyta DVD ze wszystkimi filmami oraz z bonusowymi materiałami, czyli z długimi rozmowami z ekspertami, którzy będą gościć w danym odcinku. Zostanie ona przesłana do osób, które wpłacą min. 19 euro.

– Nie będziemy skupiać się na poszczególnych planszówkach, ale na ludziach i na historiach związanych z grami – wyjaśnia Sebastian. – Będziemy podróżować po całych kraju i zbierać wypowiedzi, również od osób związanych z branżą gier.

Wstępnie planowane są takie tematy:
1. Gry bez barier
Jak rozpoznają niewidomi gracze co się dzieje na planszy? Jak głuchoniemi grają w Tabu? Czy nowoczesne gry planszowe są bez barier? Jeżeli nie, jak można przełamać te bariery?

2. Historia, która stoi za Monopoly
Dlaczego początkowo Monopoly było grą antykapitalistyczną? Jak mieszkańcy Niemieckiej Republiki Demokratycznej potajemnie ją tworzyli?

3. Gry w szkole
Dlaczego w niektórych szkołach oprócz matematyki, biologii czy angielskiego, są w planie lekcyjnym też zajęcia z grami? Czego uczą się dzieci, gdy same tworzą gry? Dlaczego niektórzy eksperci są zdania, że gry edukacyjne nie powinny znaleźć się w szkołach?

4. Historyczne gry
Jak grali starożytni Grecy? Skąd wiemy, jak wcześniej grali ludzie?

5. Kobiety i gry planszowe
Dlaczego tak rzadko pojawiają się w grach postacie kobiecie? Dlaczego częściej mężczyźni grają w gry planszowe niż kobiety?

Kto za tym stoi?
Pisaniem scenariusza, poszukiwaniem tematów, nagrywaniem i montażem odcinków będzie zajmował się Sebastian Wenzel, wolny dziennikarz, który specjalizuje się w grach planszowych. Jego teksty ukazywały się w wielu gazetach, m.in. Wirtschaftswoche, Zeit Campus, Frankfurter Rundschau, dpa, Gee i spielbox. W ubiegłym roku organizacja zrzeszająca autorów gier – Spiele-Autoren-Zunft przyznała mu nagrodę Alex-Medienpreis za artykuł o grach planszowych w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Od 2010 roku prowadzi stronę www.zuspieler.de oraz kanał na Youtube, na którym zamieszczono już 76 filmów.

– Prezentujemy sylwetki znanych autorów gier, przeprowadzamy wywiady z przedstawicielami branży, podejmujemy też nietypowe tematy, jak na przykład gry uliczne, czy „Gry przeciwko AIDS” – wylicza Sebastian. – Większość wpisów wzbogacona jest o multimedialne materiały, czyli o filmy, materiały dźwiękowe, czy galerie zdjęć.
Programy będzie prowadziła natomiast Alina Schmidt, z zawodu pracownik biurowy, w wolnym czasie modelka. Interesuje się zarówno osobami tworzącymi gry, jak również kulturowymi aspektami grania w planszówki.

Twórcy projektu planują na każdy odcinek przeznaczyć około dwóch dni zdjęciowych. Według Deutsch Journalisten-Verband (związek skupiający niemieckich dziennikarzy) stawka dla wolnych dziennikarzy za jeden dzień zdjęciowy to 250 euro. Czyli nakręcenie sześciu odcinków kosztuje 3 tysiące euro. Do tego dochodzi wynagrodzenie dla osoby prowadzącej programy, koszty podróży, ewentualne opłaty za licencję na wykorzystanie muzyki, koszt produkcji i wysyłki płyt DVD do „udziałowców” oraz „szczęśliwych kostek do gry” (dla osób, które wpłacą min. 21 euro), a także podatek od wartości dodanej i opłaty za każdą wpłatę dokonaną przez Paypal. Autorzy pomysłu potrzebują więc 4.490 euro.

Podsumowując
Pomysł Sebastiana uważam za naprawdę interesujący, ale może to ze względu na to, że z wykształcenia jestem socjologiem. Lubię czytać artykuły o grach, nie tylko ich recenzje. Z tego, co widziałam na stronie zuspieler.tv Sebastan nie ma się czego wstydzić, jeżeli chodzi o profesjonalną produkcję filmików. Szczególnie polecam odcinek pilotażowy: www.youtube.com/watch?v=tnZv7kue6Ks&feature=youtu.be

Nawet jeżeli nie znacie języka niemieckiego, warto zerknąć i zobaczyć, jak mogą wyglądać programy o planszówkach. Pomysł szybko zyskał w Niemczech poparcie. Wpłacają nie tylko prywatne osoby, ale również np. wydawnictwo Hans-im-Glück, które przekazało na ten cel kwotę 2.200 euro. Tym sposobem udało się już zebrać ponad 3 tysiące euro.

Posłowie
Skoro Sebastian Wenzel jest tak mocno jest zakorzeniony w branży gier planszowych, zapytałam go też o jego preferencje i o to, czy zna polskie tytuły.
– Znam różne polskie gry, na przykład Kolejkę, K2, czy Super Farmera – tłumaczy. – Od czasu do czasu nawet piszemy o nich. Natomiast to, w jakie gry gram, zależy od nastroju i od współgraczy. Lubię tytuły z nowymi, innowacyjnymi mechanizmami. Z gier wydanych w ostatnim roku podobają mi się między innymi Love Letter, Qwixx, Die Legenden von Andor, Terra Mystica, Hanabi, Die Paläste von Carrara, Snowdonia i La Boca. Jeżeli chodzi o „klasyki” to lubię takie gry jak: Diplomacy, Agricola, Caylus, Torres, Fasolki, Tabu, Activity i grę karcianą Skat.

Tekst: Dominika Gorgosz
Zdjęcia: www.zuspieler.de